ΠΕΠΑΛ1

Έχοντας ως στόχο την αποτελεσματική ενημέρωση και πληροφόρηση των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης Γυμνασίου για τις πιθανές εκπαιδευτικές επιλογές σε ό,τι αφορά στην Επαγγελματική Εκπαίδευση, υλοποιήθηκε την Τρίτη 23/04/2024 εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών /τριών της Γ ΄ τάξης του σχολείου μας στο Π.ΕΠΑ.Λ. Ηγουμενίτσας και στα Εργαστηριακά του Κέντρα.

κερκυρα 24

Σήμερα 16/04/2024 οργανώσαμε ημερήσια εκπαιδευτική εκδρομή για το σχολείο μας στην Κέρκυρα!

Από την Ηγουμενίτσα φύγαμε με το πλοίο και στο νησί ξεναγηθήκαμε με λεωφορείο στα σημαντικά μνημεία, περπατήσαμε στην περιοχή Κανόνι, κάναμε βόλτα στα γραφικά καντούνια, επισκεφθήκαμε τον Άγιο Σπυρίδωνα  και επιστρέψαμε με πολλές νέες εμπειρίες.

hachiko

Το Υπουργείο Παιδείας ανακήρυξε την 4η Απριλίου κάθε έτους ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας από την τρέχουσα σχολική χρονιά για την προώθηση της προστασίας των ζώων.

Στο πλαίσιο των δράσεων για την Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας έγινε προβολή της ταινίας Hachi: η ιστορία ενός σκύλου στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

σχολικοί αγώνες 2024 1

Συγχαίρουμε τις μαθήτριες και τους μαθητές του σχολείου μας που συμμετείχαν στους Σχολικούς Αγώνες Στίβου την Παρασκευή 29/03/2024 για τις παρακάτω διακρίσεις:

Τσακίρη Μυρσίνη 1η στα 1000 μέτρα

Πουλόπουλος Ανδρέας 1ος στο μήκος

Σακαρέλης Άγγελος 1ος στα 80 μέτρα

Κάτσιος Κωνσταντίνος 1ος στη σφαίρα

Βλάχου Βαλέρια 2η στα 150 μέτρα

Κωνσταντίνου Παρασκευή 3η στη σφαίρα

σχολικοι αγωνες 2024

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες που πήραν μέρος στους σχολικούς αγώνες!

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 03 27 212811

Η εκπαιδευτική πλατφόρμα  R.E.A.L. Science  προσκαλεί  όλους τους μαθητές και μαθήτριες που φοιτούν σε Σχολεία της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης καθώς και τους αντίστοιχους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς στο 3ο Μαθητικό συνέδριο – R.E.A.L. Compass το οποίο θα πραγματοποιηθεί στις 30 και 31 Μαρτίου 2024 διαδικτυακά χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Σκοπός της διημερίδας είναι :
Η ενημέρωση των μαθητών/τριών από έμπειρους και νέους, ενεργούς επιστήμονες ερευνητές και επαγγελματίες,  όλων των γνωστικών πεδίων, οι οποίοι θα τους μιλήσουν, για τις σπουδές, το επάγγελμα και την προσωπική ακαδημαϊκή ή/και επαγγελματική εμπειρία τους.

Επιπλέον, υπάρχει ειδική συνεδρία αποκλειστικά αφιερωμένη  στο μηχανογραφικό (αφορά κυρίως μαθητές/τριες Λυκείων), με στόχο  να ενημερωθούν οι μαθητές/τριες  για τις σχολές και τα πεδία που υπάρχουν, για την  συμπλήρωση του, καθώς και για τις νέες σχολές (πρώην Τ.Ε.Ι) και τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχουν.

Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της διημερίδας και να συμπληρώσετε την φόρμα συμμετοχής.

REAL_Compass Ανακοίνωση- 2024

Φόρμα συμμετοχής_google_forms

25μαρτιου2024

Την Παρασκευή 22-03-2024 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη σχολική γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 στον χώρο εκδηλώσεων του σχολείου μας. Η συνεργασία όλων οδήγησε σε ένα άρτιο αποτέλεσμα.

Την Δευτέρα 25-03-2024 μετά τον εκκλησιασμό οι μαθήτριες και μαθητές του σχολείου μας, που διακρίθηκαν στις επιδόσεις, παρευρέθηκαν στην κατάθεση στεφάνων στο Μνημείο Πεσόντων στην Πλαταριά και συμμετείχαν στις εκδηλώσεις για την επέτειο από την Επανάσταση του 1821.

Χρόνια Πολλά!

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 03 15 131217

Εμπιστοσύνη, ειλικρίνεια, αυθεντικότητα, αποδοχή…στοιχεία της φίλιας τα οποία αναδεικνύονται μέσα από 9 + 2 Ιστορίες Φιλίας όπως διαμορφώθηκαν στο Γυμνάσιο Πλαταριάς!

Παιδιά και από τις 3 τάξεις του σχολείου μας αλλά και παλιές μαθήτριες του Γυμνασίου Πλαταριάς, που είχαν να θυμηθούν πολλά, πήραν μέρος στο ντοκιμαντέρ με θέμα τη φιλία.

Ευχαριστούμε θερμά όλους όσοι συμμετείχαν

και βοήθησαν να υλοποιηθεί η ταινία!

www.youtube.com_9+2 Ιστορίες Φιλίας

Γυμνάσιο Πλαταριάς stop bullying

Η 6η Μαρτίου καθιερώθηκε ως Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού, με στόχο να δοθεί ένα συμβολικό μήνυμα επαγρύπνησης απέναντι σε ένα πρόβλημα που κατά τα τελευταία χρόνια εντείνεται, επηρεάζοντας την καθημερινότητα ολοένα και περισσότερων μαθητών.

Η βία και ο εκφοβισμός δεν έχουν θέση στην κοινωνία, πολλώ δε μάλλον στο σχολικό περιβάλλον. Είναι κρίσιμο να συνειδητοποιήσουμε όλοι ότι το πιο σημαντικό μέσο για την αντιμετώπιση του bullying είναι η αλληλεγγύη. Η σχολική βία και ο εκφοβισμός πρέπει να μας βρίσκουν όλους απέναντι, ενωμένους και έτοιμους να υπερασπιστούμε κάθε θύμα τους, χωρίς καμία εξαίρεση και χωρίς καμία προϋπόθεση.

Στο πλαίσιο εκδηλώσεων με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας τα παιδιά της Β΄ τάξης παρουσίασαν στην αίθουσα εκδηλώσεων τις αφίσες που δημιούργησαν με το μήνυμα Μίλα Τώρα για τη συμμετοχή του σχολείου στη Δράση Μίλα Τώρα από Το Χαμόγελο του Παιδιού και προβλήθηκαν ταινίες από σχολεία που συμμετείχαν στην ίδια δράση.

τσικνοπέμπτη εικονα

Με ψήσιμο, κέφι, χορό και καρναβαλική διάθεση στο προαύλιο του Γυμνασίου Πλαταριάς γιορτάσαμε την Τσικνοπέμπτη!

Ευχαριστούμε θερμά για την προσφορά των εδεσμάτων τους Πολιτιστικούς Συλλόγους Πλαταριάς, Φασκομηλιάς και Σκορπιώνας καθώς και την Επιχείρηση Κάτσιος Α.Ε., τον Φούρνο του κ. Τσουμάνη και το κυλικείο του σχολείου μας.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον κ. Θώμο που βοήθησε τα παιδιά στο ψήσιμο.

Καλές Απόκριες και Καλή Σαρακοστή!

Ε.Η.Μ

Το Γυμνάσιο Πλαταριάς επισκέφθηκε την Τρίτη 05/03/2024 τους χώρους της Εταιρείας Ηπειρωτικών Μελετών στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Συγκεκριμένα η Γ΄ τάξη ξεναγήθηκε στην Πινακοθήκη και τη Βιβλιοθήκη της Ε.Η.Μ. ενώ παράλληλα η Α΄ και Β΄ τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το Λαογραφικό Μουσείο «Κώστας Φρόντζος».

Παλιότερα Άρθρα »