Αρχική » Μαθητές » Εξετάσεις Γαλλικής Γλώσσας

Εξετάσεις Γαλλικής Γλώσσας

Επιτυχίες των μαθητών του Γυμνασίου Περδίκκα στις εξετάσεις Γαλλικής Γλώσσας

Κατά το σχολικό έτος 2014-2015 στο Γυμνάσιο Περδίκκα Πτολεμαΐδας, ξεκίνησε μια πολύ σημαντική προσπάθεια σύνδεσης της διδασκαλίας της ξένης γλώσσας (των γαλλικών) που διδάσκονται οι μαθητές στο σχολείο με τις επίσημες και θεσμοθετημένες εξετάσεις επιπέδων γλωσσομάθειας. Ο Δ/ντής του Γυμνασίου Περδίκκα κ. Παππάς Γεώργιος και η καθηγήτρια Γαλλικής Φιλολογίας κ. Βαρσαμίδου Αθηνά συγχαίρουν τις μαθήτριες του σχολείου (από τη Γ΄τάξη Γυμνασίου) που πιστοποιήθηκαν με επιτυχία, σημειώνοντας μάλιστα και πολύ υψηλές βαθμολογίες, κάνοντας μάθημα γαλλικών αποκλειστικά και μόνο στο πλαίσιο του σχολείου.

Συνολικά, οι μαθήτριες που πιστοποιήθηκαν επιτυχώς είναι:

Ονοματεπώνυμο Βαθμός
1 Βλάχου Ευαγγελία 95,5%
2 Μήτκα Αναστασία 84%
3 Σιδηροπούλου Γεωργία 77,5%
4 Σιώκλη Αναστασία 74%
5 Τραϊάνου Άννα-Μαρία 73,5%
6 Τραϊάνου Μαρία 76%

Πρόθεσή μας είναι να συνεχιστεί και κατά το επόμενο σχολικό έτος (2015-2016) η προσπάθεια και να έχουμε ανάλογα θετικά αποτελέσματα εμπλέκοντας περισσότερους μαθητές. Θεωρούμε πως οφείλουμε να στηρίζουμε προσπάθειες που αναδεικνύουν το ρόλο του δημόσιου σχολείου και κυρίως ωθούν τους μαθητές στην αυτενέργεια, τη διαρκή βελτίωση και προσωπική ανάπτυξη.

1 Σχόλιο