Αρχική » Μαθητές » ΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ*

ΚΕΙΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ*

Με αφορμή δύο διδαχθέντα κείμενα για τη φιλία στα μαθήματα της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας και των Αρχαίων Ελληνικών, επιχειρήσαμε με τους μαθητές να προσεγγίσουμε διαθεματικά αυτή την υπέρτατη αξία, τη ΦΙΛΙΑ. Αρχικά, λοιπόν, οι μαθητές διδάχθηκαν το διήγημα «Ο πιστός φίλος» του Όσκαρ Ουάιλντ (σελ. 174-179 στο βιβλίο των Κειμένων Νεοελληνικής Λογοτεχνίας της Α΄ Γυμνασίου) και το διασκευασμένο κείμενο για τον Δάμωνα και τον Φιντία του Διόδωρου του Σικελιώτη (σελ. 98 στο βιβλίο της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας της Α΄ Γυμνασίου). Στη συνέχεια, με αφορμή αυτά τα δύο κείμενα συζητήσαμε με τους μαθητές για τις προϋποθέσεις και τη σημασία της αληθινής φιλίας, καθώς και για την αξία ή την απαξίωσή της στη σύγχρονη εποχή. Στο τέλος,  ζητήθηκε από τους μαθητές να αποτυπώσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους, γράφοντας ένα πεζό ή ποιητικό κείμενο με θέμα έναν φίλο τους, τη φιλία γενικότερα ή πρότυπα δυνατής φιλίας μέσα από την ελληνική ιστορία και μυθολογία.

Η ΦΙΛΙΑ ΣΤΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ

ΠΟΙΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗ ΦΙΛΙΑ