Αρχική » Μαθητές » ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ

Τη Δευτέρα, 17 Μαρτίου 2013, οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν το Παλαιοντολογικό Μουσείο Πτολεμαΐδας.

Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια του Πολιτιστικού Προγράμματος «Περδίκκας – Πεντάβρυσος: το χθες, το σήμερα, το αύριο». Αρχικά, οι μαθητές ξεναγήθηκαν σύντομα στην Παλαιοντολογική συλλογή του Μουσείου και στη συνέχεια τους δόθηκαν τα φύλλα εργασίας του εκπαιδευτικού προγράμματος του Μουσείου. Οι μαθητές αναζήτησαν στις προθήκες του Μουσείου τις σχετικές απαντήσεις για τα φύλλα εργασίας, σε ένα πρωτότυπο και δημιουργικό κυνήγι γνώσεων. Κατόπιν, συγκεντρωθήκαμε όλοι, ώστε να παρουσιάσουν οι μαθητές τις απαντήσεις που βρήκαν και να μοιραστούμε τις εντυπώσεις μας. Έπειτα, η υπεύθυνη του Μουσείου, κα Βαρβάρα Γκέκα, ξενάγησε τα παιδιά στη συλλογή πινάκων του κ. Δημοσθένη Κοκκινίδη για την Οδύσσεια αλλά και στην αίθουσα με τα ψηφιδωτά της ίδιας. Εκεί, εξήγησε στα παιδιά τη διαδικασία και τις τεχνικές δημιουργίας ενός ψηφιδωτού.

Οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου απόλαυσαν τη διδακτική επίσκεψη, έμαθαν αρκετά πράγματα για την προϊστορία της Εορδαίας, ενώ επέδειξαν άριστη συμπεριφορά κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στο Μουσείο. Θα θέλαμε, λοιπόν, να ευχαριστήσουμε τους ανθρώπους του Μουσείου για όσα ενδιαφέροντα μας έδειξαν.

Δελιόπουλος Γιώργος, Φιλόλογος

IMG_3998.IMG_3991 .IMG_3995. IMG_3992