ΚΛΕΙΣΤΑ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ 9-1-2019

Μαθητές Δεν υπάρχουν σχόλια »

Με απόφαση του Δημάρχου Εορδαίας Σάββα Ζαμανίδη, για αύριο Τετάρτη 9 Ιανουαρίου 2019 κλειστά θα παραμείνουν τα Σχολεία όλων των βαθμίδων (πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης), λόγω των συνεχιζόμενων  δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Κλειστά τα σχολεία 08/01/19

Μαθητές Δεν υπάρχουν σχόλια »

Με απόφαση του Δημάρχου Εορδαίας Σάββα Ζαμανίδη, για αύριο Τρίτη 8 Ιανουαρίου 2019 Διαβάστε όλο το άρθρο »

Κρέας και χορτοφαγία

project ΓΥΜΝΑΣΙΟ, Γ γυμνασίου, Γενικά, Μαθητές Δεν υπάρχουν σχόλια »

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, το κρέας είναι απαραίτητο στη διατροφή μας, αφού οι πρωτεΐνες που υπάρχουν στα ζωικής προέλευσης τρόφιμα περιέχουν όλα εκείνα τα αμινοξέα που χρειάζεται ο οργανισμός και δεν μπορεί να τα συνθέσει μόνος του. Η κατανάλωση κρέατος, ωστόσο, πέρα από τα επιτρεπτά όρια μπορεί να κρύβει κινδύνους. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Ιβαν Σαββιδης

project ΓΥΜΝΑΣΙΟ, Γ γυμνασίου, Μαθητές Δεν υπάρχουν σχόλια »

Ο Σαββίδης γεννήθηκε στις 27 Μαρτίου 1959 στο χωριό Σάντα, της περιφέρειας Τσάλκας της πρώην Σοβιετικής Δημοκρατίας της Γεωργίας, γιος οικογένειας εργατών ελληνικής καταγωγής από τον Πόντο. Διαβάστε όλο το άρθρο »

Αρχαία Ρώμη

Γ γυμνασίου, Γενικά, Μαθητές Δεν υπάρχουν σχόλια »

Ο όρος Αρχαία Ρώμη περιγράφει έναν πολιτισμό που είχε τις ρίζες του σε μια μικρή αγροτική κοινότητα η οποία ιδρύθηκε στην ιταλική χερσόνησο κατά τον 10ο αιώνα π.Χ. Ανήκοντας γεωγραφικά στο χώρο της Μεσογείου Θαλάσσης, εξελίχθηκε σε μια από τις εκτενέστερες αυτοκρατορίες στην ιστορία.

Με την πάροδο των αιώνων, το ρωμαϊκό πολίτευμα μετατράπηκε απόμοναρχία σε ολιγαρχική δημοκρατία, και κατόπιν σε μια όλο και πιο συγκεντρωτική αυτοκρατορία. Κατέληξε να κυριαρχήσει στο σύνολο τηςΔυτικής Ευρώπης και της Μεσογείου διαμέσου της κατάκτησης και της αφομοίωσης.

Η παρακμή της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας επήλθε τον 5ο αιώνα μ.Χ.Μαστιζόμενη από πολιτική αστάθεια και αφού δέχτηκε πολυάριθμες επιθέσεις από μεταναστεύοντες πληθυσμούς, το δυτικό τμήμα της αυτοκρατορίας, συμπεριλαμβανομένων της Ισπανίας, της Γαλατίας και της Ιταλίας, διαιρέθηκε σε ανεξάρτητα βασίλεια κατά τον 5ο αιώνα. Το ανατολικό τμήμα της αυτοκρατορίας, του οποίου η κυβέρνηση είχε σαν έδρα την Κωνσταντινούπολη, επιβίωσε της κρίσης και συνέχισε να υφίσταται για μια ακόμη χιλιετηρίδα, μέχρι που τα υπολείμματά του κατακτήθηκαν από την ανερχόμενη Οθωμανική Αυτοκρατορία.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ

Η πρώτη κατάληψη μετά από χρόνια!

Γενικά, Μαθητές Δεν υπάρχουν σχόλια »

Η φετινή σχολική χρονιά ξεκίνησε ομαλά! Καινούργια παιδιά στο σχολείο, παλιές αναμνήσεις ξυπνούν αλλά και καινούργιες θα δημιουργηθούν! Διαβάστε όλο το άρθρο »

© 2019 gym-perdik’s blog.
   Φιλοξενείται από Blogs.sch.gr

RSS άρθρων RSS Σχολίων Σύνδεση