συμμετοχή σε σχολικό χορωδιακό φεστιβάλ

Το σχολείο μας συμμετέχει -σε σύμπραξη με το 2ο Γυμνάσιο Ν. Μουδανιών- στην 11η Πανελλήνια Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών στην Καρδίτσα.
Μια πολύ επιτυχημένη παρουσία στην εναρκτήρια ημέρα του χορωδιακού φεστιβάλ (Πέμπτη 28 Μαρτίου 2019), που μας κάνει περήφανους και μας δίνει ελπίδες και διάθεση να συνεχίσουμε!
Μπράβο στους μαθητές της Χορωδίας και τον καθηγητή μουσικής κ. Καρασαββίδη.

Κατηγορίες: προγράμματα - δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο συμμετοχή σε σχολικό χορωδιακό φεστιβάλ

πρόγραμμα “οικολογική μετακίνηση”

Την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019, στο χώρο του σχολείου μας, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η εκδήλωση παρουσίασης της Περιβαλλοντικής δράσης και εργασίας ομάδας μαθητών της Γ’ τάξης του Γυμνασίου Πευκοχωρίου με θέμα την “ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ -ecomobility”
Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές της ομάδας, που μας έκαναν περήφανους με τη δουλειά τους και τις δημιουργικές προτάσεις τους. Ευχαριστούμε επίσης τους μαθητές και την κ. Μαλτέζου που μας βοήθησαν με την καλλιτεχνική έκφραση. Πολλές ευχαριστίες σε όλους τους εθελοντικά συμμετέχοντες (μαθητές-γονείς-εκπαιδευτικούς- επισήμους και εκπροσώπους φορέων).

Ειδικότερα ευχαριστούμε που μας τίμησαν με την παρουσία τους τον Δήμαρχο Κασσάνδρας κ. Κυρίτση, τους κ.κ. αντιδημάρχους, τους διοικητές Τροχαίας Ν.Μουδανιών και Αστυν. Τμήματος Κασσάνδρας, την εκπρόσωπο της ΔΔΕ Χαλκιδικής, τον Πρόεδρο της ΠΕΕΚΠΕ ΚΜ και μέλος του ΚΠΕ Κορδελιού κ. Στυλιάδη, τη Συντονίστρια της πανελλαδικής εκστρατείας του Ecomobility και Υπεύθυνης Περιβ. Εκπ. Ανατ. Θεσσαλονίκης κ. Δαρδιώτη.

Κατηγορίες: προγράμματα - δράσεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο πρόγραμμα “οικολογική μετακίνηση”

Γυμνάσιο Πευκοχωρίου: ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία!

Έχουν προγραμματιστεί και υλοποιούνται ήδη από το σχολείο μια σειρά εκπαιδευτικών επισκέψεων και δράσεων (με όλη τη σημασία εκπαιδευτικών), που καλό είναι να στηριχτούν και να δημιουργήσουν μια παράδοση στο σχολείο.
Αναφερόμαστε τόσο σε εκδηλώσεις στο σχολείο και σε κάποιες διδακτικές επισκέψεις σε θέατρα, μουσεία, κλπ. όσο κυρίως στη συμμετοχή μαθητικών ομάδων σε εκπαιδευτικά προγράμματα των Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Κορδελιού Θεσ/νίκης και Παρανεστίου Δράμας, σε πανελλαδικά ή περιφερειακά Δίκτυα σχολείων, στην 11η Συνάντηση Σχολικών Χορωδιών Καρδίτσας, στη 2η Μαθητική Φωτογραφική Συνάντηση, το Ecomobility, το “Νοιάζομαι και Δρω”, …
Καλούνται οι μαθητές σε μια ενεργό συμμετοχή, στην πορεία για ένα αειφόρο σχολείο, ώστε να γίνουν και ενεργοί πολίτες, που νοιάζονται και δρουν για την Υγεία, το Περιβάλλον, τον Πολιτισμό και την βιώσιμη ανάπτυξη του τόπου. Ελπίζουμε λοιπόν να γίνουμε η αλλαγή που ονειρευόμαστε για τον κόσμο, αλλά και να βρούμε την ανάλογη ανταπόκριση στους γονείς και την τοπική κοινωνία!

ζωγραφική με μήνυμα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γυμνάσιο Πευκοχωρίου: ένα σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία!

Καλημέρα κόσμε!

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλημέρα κόσμε!