Στο 6ο Διεθνές Φεστιβάλ της Μεσσήνης το Δέσκειο Γυμνάσιο Πάργας με τους “Επτά επί Θήβας” του Αισχύλου

Μεγάλη επιτυχία του σχολείου μας να επιλεγεί για δεύτερη φορά να συμμετάσχει σ’ αυτό το μεγάλο διεθνές φεστιβάλ αρχαίου δράματος στον αρχαιολογικό χώρο της Μεσσήνης. Στη δεύτερη φάση επλογής συμμετείχαν 27 σχολεία  και επιλέγησαν τελικά 14 (11 από την Ελλάδα και τρία από ευρωπαικά κράτη). Συγχαρητήρια στα παιδιά μας και καλή τους επιτυχία. Υ1  Ακολουθεί το έγγραφο από το Δήμο Μεσσήνης:

Αγαπητοί συμμετέχοντες καλημέρα,

θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε για τη συμμετοχή, τη θερμή υποστήριξη  στο θεσμό του Φεστιβάλ και  την κατανόηση σας για τη  αργοπορία της ανακοίνωσης των τελικών αποτελεσμάτων της Επιτροπής.  Σας πληροφορούμε ότι η Επιτροπή επιλογής έργων του Φεστιβάλ Αρχαίας Μεσσήνης 2017  έβγαλε τα αποτελέσματα για  τις θεατρικές ομάδες των σχολείων που περνούν στη  ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ.

Επιπρόσθετα σας μεταφέρω την επισήμανση των μελών της Επιτροπή ότι όλα τα σχολεία θα πρέπει να προσπαθήσουν να δώσουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα των δυνατοτήτων τους με στόχο με την άρτια παρουσίαση της παράστασης σας στο σημαντικό για όλους μας αρχαιολογικό χώρο.

Σας προωθώ προς ενημέρωση σας το συνημμένο αρχείο με τα τελικά αποτελέσματα. απορριφθέντα σχολεία θα λάβουν ενθέτω χρόνο την αιτιολόγηση απόρριψης τους, για οιαδήποτε πληροφορία ή διευκρίνιση στη διάθεση σας  ευχαριστώ.

Χριστίνα Αθανασοπούλου

Τμήμα Πολιτισμού, Αθλητισμού,

Νέας Γενιάς & Απασχόλησης

Still0120_00011

Παραθέτουμε τον πίνακα με τα σχολεία που επιλέγησαν για την τελική φάση.

ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΠΟΥ ΕΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΡΧΑΙΑΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ 2017
Α/Α ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΑΘΗΤΩΝ ΑΡΙΘΜΟΣ ΣΥΝΟΔΩΝ ΤΙΤΛΟΣ ΕΡΓΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΔΙΑΡ. ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ ΑΙΤΗΣΗΣ (ΝΑΙ/ΌΧΙ) B ΦΑΣΗ/ ΑΙΤΟΛΟΓΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
1 1o ΓΕΛ. ΜΕΣΣΗΝΗΣ 20 2 ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΥΣΑΙ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ 70΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
2 ΓΥΜΝ. ΓΕΛ. ΠΕΤΑΛΙΔΙΟΥ 20 2 ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΥΣΑΙ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ 70΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
3 ISTITUTO
“Don Bosco- Villa Ranchibile”
20 2 THE OPERA OF ANTIGONE SOPHOCLES 60΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
4 11ο  ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ 20 2 ΝΕΦΕΛΕΣ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ 65΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
5 ΓΥΜΝ. ΜΟΛΑΩΝ ΓΕΛ. ΜΟΛΑΩΝ ΓΕΛ ΕΛΟΥΣ 20 2 ΚΥΚΛΩΨ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ 70 ΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
6 1o ΓΥΜΝ. ΣΥΡΟΥ 20 2 ΕΚΚΛΗΣΙΑΖΟΥΣΕΣ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ 70 ΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
7 ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΠΟΥΓΑ
ΓΥΜΝ. ΓΕΛ
14 2 ΑΛΚΗΣΤΙΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ 65΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
8  2ο ΓΕΛ  ΜΟΣΧΑΤΟΥ & ΕΣΠ.ΓΕΛ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ 25 3 ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΣΟΦΟΚΛΗΣ 60΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
9 7ο ΓΥΜΝ. ΚΕΡΚΥΡΑΣ & 4o ΓΕΛ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 20 2 ΙΠΠΕΙΣ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗΣ 60΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
10 2ο ΓΥΜΝ.ΚΑΛΥΜΝΟΥ & 2ο ΓΕΛ ΚΑΛΥΜΝΟΥ 20 2 ΑΛΚΗΣΤΙΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ 50΄-60΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
11 1ο ΓΕΛ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 20 2 ΟΡΕΣΤΕΙΑ «ΑΓΑΜΕΜΝΩΝ» ΑΙΣΧΥΛΟΣ 70΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
12 RADA 15 PROMETHEUS BOUND ΑΙΣΧΥΛΟΣ 70΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
13 ΔΕΣΚΕΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΑΡΓΑΣ 20 2 ΕΠΤΑ ΕΠΙ ΘΗΒΑΣ ΑΙΣΧΥΛΟΣ 70΄ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
14 UCL CLASSICAL DRAMA 18 2 ΑΝΤΙΓΟΝΗ ΣΟΦΟΚΛΗΣ 60′ ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ
Κατηγορίες: ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ, ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ-ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ, ΘΕΑΤΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΙΣ, ΠΑΡΓΑ, ΣΧΟΛΕΙΟ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.