«Ικέτιδες» από την Πάργα

Συνεχίζοντας τη θεατρική παράδοση των τελευταίων τεσσάρων χρόνων, το Δέσκειο Γυμνάσιο Πάργας ανεβάζει  και φέτος μια παράσταση αρχαίου δράματος, τις  «Ικέτιδες» του Αισχύλου.

Σήμερα, λοιπόν, έχουμε τη χαρά να σας παρουσιάσουμε σκηνές από την προετοιμασία της παράστασης . Η προεργασία ξεκίνησε εδώ και δύο μήνες και ο φετινός στόχος είναι διπλός: τόσο η παρουσίαση του έργου στην Πάργα, όσο και η φιλοδοξία να συμμετάσχουμε στο 3ο Διεθνές Φεστιβάλ αρχαίου δράματος της αρχαίας Μεσσήνης.

Το Φεστιβάλ αυτό επικεντρώνεται στην παρουσίαση έργων αρχαίου ελληνικού ή λατινικού δράματος (τραγωδία ή κωμωδία) και δεν έχει απλά διαγωνιστικό χαρακτήρα, αλλά βασικός του σκοπός είναι η ουσιαστική-βιωματική επαφή των νέων με το αρχαίο δράμα και την πολιτιστική κληρονομιά.

Δείτε το trailer, ακούστε και νιώστε….

Κατηγορίες: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ, ΣΗΜΕΡΑ, ΣΧΟΛΕΙΟ, ΣΧΟΛΕΙΟ-ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΑ, ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ-ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ, ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.