ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΔΕΣΚΑΣ (1932 -2014)

Κηδεύτηκε με σεμνότητα αντάξια της ευγενικής του παρουσίας, το Σάββατο 18-01-2014, ο Ελευθέριος Δέσκας.

Καλοσυνάτος, ευπροσήγορος, με καθαρό βλέμμα και κυρίως ξεκάθαρες ιδέες και ιδεολογικές σταθερές, ο Λευτέρης Δέσκας ήταν μία ζωντανή παρουσία στον τόπο, που σηματοδοτούσε και αναδείκνυε τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της Παργινής κοινωνίας.

Ανιψιός του ευεργέτη του σχολείου μας και της Πάργας, Αθανασίου Δέσκα, ο οποίος διέθεσε τους καρπούς του τίμιου ιδρώτα του για την ανέγερση του σχολικού συγκροτήματος που κοσμεί τον τόπο και όπου στεγάζονται το Δέσκειο Γυμνάσιο και το Δέσκειο Λύκειο Πάργας, συμπαραστάθηκε στο θείο του για την εκπλήρωση του μεγάλου του οράματος, που ήταν να καλύψει τις εκπαιδευτικές ανάγκες της λατρευτής του πατρίδας.

Πρόεδρος για πενήντα χρόνια περίπου του κληροδοτήματος Αθανασίου Δέσκα, φρόντισε με ζήλο για την αναβάθμιση του σχολικού συγκροτήματος και την εκπλήρωση των επιθυμιών του διαθέτη – θείου του.

Εκφράζουμε στην οικογένειά του τα συλλυπητήρια μας.

Κατηγορίες: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ, ΠΑΡΓΑ, ΣΗΜΕΡΑ, ΣΧΟΛΕΙΟ. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.