Μάι 26 2014

Εκδήλωση στο Γυμνάσιο Οινόης Καστοριάς για τη Μεσογειακή Διατροφή

Δείτε το στο slideshare.net

Στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγή Υγείας με θέμα τη “Μεσογειακή Διατροφή από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα” πραγματοποιήθηκε εκδήλωση ενημέρωσης με ομιλήτρια τη Διαιτολόγο-Διατροφολόγο κα Κωσταρέλη Αλεξάνδρα.

Απρ 07 2014

“Let’s do it Greece!”

Στα πλαίσια του προγράμματος “Let’s do it Greece”, το σχολείο μας συμμετείχε με δραστηριότητες καθαριότητας και περιποίησης του αύλειου χώρου του σχολείου, στις 4/4/2014 ημέρα Παρασκευή.
Κλαδεύτηκαν τα ήδη υπάρχοντα φυτά και φυτεύτηκαν νέα με τη συμβολή μαθητών και καθηγητών.

Μαρ 28 2014

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Στα πλαίσια προγραμμάτων Αγωγής Υγείας που υλοποιούνται στα Γυμνάσια όλης της χώρας, καλέσαμε στο σχολείο μας τον Ερυθρό Σταυρό Καστοριάς για παρουσίαση προγράμματος Πρώτων Βοηθειών. Η ανταπόκριση του Ερυθρού Σταυρού ήταν άμεση. Το πρόγραμμα παρουσίασε η εξαιρετικά καταρτισμένη νοσηλεύτρια του Ερυθρού Σταυρού κα Βούρδα Ελισάβετ, την Πέμπτη 27/3/14 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων. Η παρουσίαση του προγράμματος ήταν δίωρη και η προσοχή των μαθητών του Γυμνασίου Οινόης ήταν μεγάλη.
Θεωρούμε ότι σε απομακρυσμένες περιοχές, όπως η περιοχή της Οινόης, τέτοιες ενημερώσεις είναι σημαντικές και απαραίτητες.

Μαρ 19 2014

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Αιανής – ΚΠΕ Βελβεντού

Η ημερήσια εκπαιδευτική επίσκεψη του Γυμνασίου Οινόης στην Αιανή – Βελβεντό Κοζάνης πραγματοποιήθηκε επιτυχώς στις 18 Μαρτίου 2014.

Η υπέυθυνη του μουσείου ξενάγησε τους μαθητές στις αίθουσές του. Η ξενάγηση ήταν πολύ περιεκτική και σαφής, ώστε οι μαθητές να παρακολουθήσουν την ιστορία της περιοχής μέσα απο τα ευρήματα που εκτίθενται στο Μουσείο.

Στη συνέχεια, στα πλαίσια του προγράμματος Αγωγής Υγείας, “Μεσογειακή διατροφή απο την αρχαιότητα μέχρι σήμερα”, παρακολούθησαν το πρόγραμμα “Ζύμωμα ψωμιού” και συμμετείχαν στο άλεσμα του σιταριού με τον αρχαίο τρόπο, καθώς και στο ζύμωμα.

Ακολούθως επισκεφθήκαμε το ΚΠΕ Βελβεντού, στο οποίο οι μαθητές παρακολούθησαν πρόγραμμα σχετικό με τη συμβολή του νερού στην παραγωγή ενέργειεας παλαιότερα και σήμερα, συνδεδεμένο με επαγγέλματα παλαιότερα και σύγχρονα.

Η επίσκεψη αυτή στις δύο περιοχές ήταν επιτυχής, διότι οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν πράγματα σχετικά με τα προγράμματα που υλοποιύν στην τάξη, να ακούσουν για την ιστορία της Μακεδονίας και να δούν πολλά από τα ευρήματα της περιοχής.

Μαρ 13 2014

Επίσκεψη στο αρτοποιείο “Ευρώπη” στα πλαίσια της Οικ. Οικονομίας

Στα πλαίσια του μαθήματος της “Οικιακής Οικονομίας”, οι μαθητές της Ά και ΄Β Γυμνασίου Οινόης, επισκεφτήκαμε το φούρνο του κ. Θεόδωρου Παπαδόπουλου, για να “μυηθούμε” στην τέχνη παρασκευής του ψωμιού.

Ο κ. Παπαδόπουλος μας έδειξε με λεπτομέρεια τη διαδικασία προετοιμασίας του ζυμαριού, μας παρότρυνε να ζυμώσουμε και τέλος έψησε τις “δημιουργίες” μας που πήραμε μαζί μας. Μας ξεπροβόδισε, προσφέροντάς μας από ένα κουλούρι θεσσαλονίκης.

Ήταν μια μοναδική εμπειρία!

Κύριε Θεόδωρε ευχαριστούμε!

Φεβ 28 2014

Επιλογή ταξιδιωτικού γραφείου

Η επιτροπή για την επιλογή ταξιδιωτικού πρακτορείου του Γυμνασίου Οινόης, αφού εξέτασε τις προσφορές, επέλεξε για τη μετακίνηση των μαθητών στην Αιανή-Βελβεντό Κοζάνης, το ταξιδιωτικό γραφείο FOURKIOTIS TOURS επειδή η προσφορά ήταν πιο οικονομικη και πληροί  όλες τις προϋποθέσεις.

Φεβ 26 2014

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΗ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ,Α΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Συντάκτης: κάτω από Α΄ ΤΑΞΗ,ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ

Δείτε το στο slideshare.net

Φεβ 25 2014

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος στην Αιανή Κοζάνης

ΠΡΟΣΚΑΛΟΥΜΕ

Τα γραφεία Γενικού Τουρισμού με ειδικό σήμα και άδεια λειτουργίας από τον ΕΟΤ σε ισχύ, να καταθέσουν στο Γυμνάσιο Οινόης (Οινόη Καστοριάς, Τ.Κ. 52050, Τηλ. 24670 92211 Fax: 24670 92211) σφραγισμένη προσφορά μέχρι Παρασκευή 28/02/2014 ώρα 12:00.

Οι προσφορές μπορούν να υποβληθούν με εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο ή ταχυδρομικά, αρκεί να διασφαλισθεί ότι θα έχουν παραληφθεί από το Γυμνάσιο Οινόης μέχρι την ανωτέρω ημερομηνία και ώρα. Οι προσφορές θα παραληφθούν από τη Διευθύντρια, η οποία θα ορίσει επιτροπή που θα αξιολογήσει και θα επιλέξει το ταξιδιωτικό Γραφείο.

Φεβ 21 2014

Περιβαλλοντικες ευαισθησίες των μαθητών του Γυμνασίου Οινόης

Οι μαθητές του Γυμνασίου Οινόης ζώντας μέσα σ’ ένα όμορφο εξοχικό περιβάλλον, πολλές φορές εκφράζουν την ευαισθησία τους και την αγάπη τους γι’ αυτό με δράσεις καθαριότητας και περιποίησης του περιβάλλοντος χώρου του Σχολείου τους, στους προγραμματισμένους περιπάτους τους.
Ενδεικτικές οι φωτογραφίες.

Φεβ 14 2014

+Δημιουργώ

Στα πλαίσια της δράσης +δημιουργώ, για την πρόληψη της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού, οι μαθητές του Γυμνασίου Οινόης έστειλαν τα δικά τους μηνύματα κατά της Βίας και του Εκφοβισμού μέσα από τις όμορφες ζωγραφιές τους.

Επόμενα »