ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ

Το σχολείο μας…!!

Χρήση κινητών τηλεφώνων και ηλεκτρονικών συσκευών στις σχολικές μονάδες

Ιούν 201827

κινητά τηλέφωνα στο σχολείο

Ημερήσια εκδρομή στη Ναύπακτο

Ιούν 20183

Στις 17 Μαΐου πραγματοποιήσαμε την τελική, για αυτό το έτος εκδρομή στη μεσαιωνική πόλη της Ναυπάκτου. Οι μαθητές μας εντυπωσιάστηκαν με τη γέφυρα Ρίου- Αντιρρίου και από την ήσυχη πόλη με το μεσαιωνικό κάστρο και τα λιμάνια της.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΑ ΓΕΛ ΚΑΙ ΕΠΑΛ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Ιούν 20181

88149_ΠΑΡΑΤΑΣΗ Ε-ΕΓΓΡΑΦΕΣ_signed

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2017-2018

Μαΐ 201824

Στα πλαίσια της θεματικής εβδομάδας οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε δραστηριότητες που αφορούσαν σε προγράμματα  που δημιούργησαν οι ίδιοι με θέματα που ανήκαν  στον  θεματικό άξονα «΄Εμφυλες ταυτότητες».

Οι μαθητές της Β΄τάξης είχαν να διαπραγματευτούν το θέμα:

«Η θέση της γυναίκας στην ορθόδοξη Εκκλησία όπως αποτυπώνεται αυτή στις αγιογραφίες»

Οι μαθητές  επισκέφθηκαν το ναό της Αγίας Ειρήνης, μελέτησαν τις σχετικές εικόνες και συμπλήρωσαν τα φύλλα εργασίας που είχαν οι ίδιοι δημιουργήσει. Μέσα από αυτά και μέσα από τη δραματοποίηση που οι ίδιοι παρουσίασαν με θέματα παρμένα από τους βίους των αγίων  γυναικών που υπάρχουν οι εικόνες τους  στο ναό οι μαθητές οδηγήθηκαν στα τελικά συμπεράσματα για το προς διαπραγμάτευση θέμα.

ΘΕΜΑΤΙΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 2017-2018 Γ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Μαΐ 201823

Οι μαθητές της Γ΄τάξης είχαν να διαπραγματευτούν το θέμα:

«Η θέση της γυναίκας στην ορθόδοξη Εκκλησία »

Οι μαθητές  βρήκαν ένα πρωτότυπο τρόπο να διαπραγματευτούν το θέμα. Αποφάσισαν να διοργανώσουν αγώνα ρητορικής-αντιλογίας με βάση το παραπάνω θέμα.

Οι μαθητές πρώτα έκαναν την βιβλιογραφική έρευνα προκειμένου να αντλήσουν τα επιχειρήματά τους για να αντιμετωπίσουν τα επιχειρήματα της απέναντι ομάδας. Αφού δημιούργησαν τους κανόνες του αγώνα αντιλογίας  και επέλεξαν την κριτική επιτροπή ήταν έτοιμοι να διαπραγματευτούν το υπό διαπραγμάτευση θέμα.

Οι αγώνες διοργανώθηκαν στον προαύλιο χώρο του ναού της Αγίας Ειρήνης και ήταν σύμφωνα με τις μαρτυρίες των μαθητών που παρακολούθησαν μια εξαιρετική εμπειρία!!!!

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ- ΔΗΛΩΣΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗΣ ΣΤΑ ΕΠΑΛ ΚΑΙ ΓΕΛ

Μαΐ 201815

Οδηγίες για την υποβολή Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης στα ΓΕΛ & ΕΠΑΛ

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΛΥΚΕΙΑ