ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ

Το σχολείο μας…!!

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΕΠΑΛ Άργους

Απρ 201823

Οι μαθητές της Γ΄τάξης επισκέφθηκαν το ΕΠΑΛ ΄Αργους στα πλαίσια προγραμματισμένης εκπαιδευτικής δράσης. Ξεναγήθηκαν στους χώρους  και ενημερώθηκαν για τις ειδικότητες που προσφέρονται στο  Επαγγελματικό Λύκειο.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΠΑΛ ΑΡΓΟΥΣ

Απρ 201816

προσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για διδακτική επίσκεψη στο επάλ Άργους

Εορτή της 25ης Μαρτίου

Μαρ 201824

Την προπαραμονή της 25ης Μαρτίου στο χώρο του σχολείου πραγματοποιήθηκε η γιορτή μας με την καθοδήγηση των κυριών Πανέτα Δήμητρας και Γεωργαντοπούλου Ευαγγελίας. Χορέψαμε παραδοσιακούς χορούς όλοι μαζί στην αυλή του σχολείου, με την καθοδήγηση της κυρίας Χαρτζουλάκη Κατερίνας.

Πρασινίζουμε την αυλή του σχολείου

Μαρ 201822

Η 21η Μαρτίου έχει καθιερωθεί να γιορτάζεται παγκόσμια ως η ημέρα της Δασοπονίας. Το σχολείο μας συμμετείχε σε δράση εξωραϊσμού του αύλειου χώρου σε συνεργασία με το ΚΠΕ Νέας Κίου. Οι μαθητές παρακολούθησαν σχετική παρουσίαση και φύτεψαν δέντρα και καλλωπιστικά φυτά στην αυλή, ευγενική χορηγία της Διεύθυνσης Δασών και της Σχολικής Επιτροπής Δ/θμιας Εκ/σης δήμου Άργους-Μυκηνών. Κοντά μας ήταν οι κυρίες Πανάγου και Κλειάσσιου από το ΚΠΕ, η κυρία Διάρου από τη Διεύθυνση Δασών, ο κύριος Σκούφης από τη Σχολική Επιτροπή, ο κύριος Γιατράκος από το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων, ο κύριος Μουτάφης από την τοπική κοινότητα.

Η Νέα Κίος

Μαρ 201815

Η Νέα Κίος αποτελεί ιστορική συνέχεια της Κίου της Μικράς Ασίας, πόλης 15.000 κατοίκων χτισμένης στο μυχό του Κιανού κόλπου της Προποντίδας, έδρας της Μητρόπολης Νίκαιας και επινείου της Προύσας.

Η σημερινή Νέα Κίος αποτελεί μια μικρή πόλη. Βρίσκεται στο νομό Αργολίδας, έξι χιλιόμετρα βορειοδυτικά του Ναυπλίου. Ως πόλη έχει καλή ρυμοτομία, ενώ προσφέρει χώρους αναψυχής και περιπάτου στους κατοίκους της. Με τη διαρκή πολυετή συμμετοχή της στα πολιτιστικά δρώμενα θεωρείται σημείο αναφοράς στην Αργολίδα σε αυτό τον τομέα. Πιο συγκεκριμένα, ο Μορφωτικός Σύλλογος της πόλης διοργανώνει τα Κιανά κάθε Αύγουστο και το καρναβάλι την εποχή των Αποκριών, ο Πολιτιστικός Σύλλογος πραγματοποιεί τα Μικρασιάτικα κάθε Ιούλιο και ο Σύλλογος Απανταχού Κιωτών οργανώνει Πρωτάθλημα Ταβλιού τον Ιούνιο. Οι σύλλογοι διαθέτουν επίσης ερασιτεχνικά θεατρικά και χορευτικά τμήματα, ενώ η πόλη διαθέτει δημοτική Χορωδία και δημοτική Φιλαρμονική. Οι άνθρωποι στον τόπο αυτό, είναι πρόσχαροι και πολύ φιλόξενοι.

Παναγία η Θεομάνα

Ο Ενοριακός Ιερός Ναός

Όταν η φύση δημιουργεί….

Μαρ 201815

Στη διδακτική επίσκεψη στο σπήλαιο Κάψιας θαυμάσαμε τα «φυσικά» γλυπτά από σταλακτίτες και σταλαγμίτες. Η εναλλαγή εικόνων και χρωμάτων ήταν μοναδική εμπειρία. Η  αίθουσα των «Θαυμασίων» καθώς και   η αίθουσα των «Οστών»μας εντυπωσίασε. Στη συνέχεια, είχαμε ελεύθερο χρόνο για τη βόλτα μας στην Τρίπολη κάτω από το βλέμμα του «Γέροντα του Μοριά’.

Σχολικοί περίπατοι- Διδακτικές επισκέψεις

Μαρ 201811

Σχολικοί περίπατοι

Σχετικά με τις απουσίες- Τι προβλέπεται για το 2017-2018