Εργαστήρια δεξιοτήτων σχολ. έτους 2021-22

Δεξιοτήτων 2

Δεξιότητες

Στο σχολείο μας έχει ξεκινήσει το μάθημα των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων από τον Οκτώβριο του 2021.

Τα εργαστήρια δεξιοτήτων για το τρέχον σχ. έτος 2021-2022 έχουν αναλάβει οι εξής εκπαιδευτικοί του σχολείου μας:

Βασιλοπούλου Β., Σπετσαρία Σ., Κυπριανού Γ.,  Λιανού Σ.,  Δουλή Μ.

Σκοπός των Εργαστηρίων είναι η ενίσχυση της καλλιέργειας δεξιοτήτων, ζωής, τεχνολογίας και επιστήμης στις μαθήτριες και στους μαθητές.

Η μάθηση μέσω ομαδοσυνεργατικής και δημιουργικής μεθοδολογίας και η ενίσχυση δεξιοτήτων ψηφιακής μάθησης, τεχνολογίας και προγραμματιστικής σκέψης. Στο σχολείο μας οι δεξιότητες ομαδοποιήθηκαν και καλλιεργούνται ως εξής:

(α) Παραγωγική μάθηση μέσω των τεχνών και της δημιουργικότητας.

(β) Δεξιότητες του νου.

(γ) Στρατηγική σκέψη (Οργανωτική σκέψη, μελέτη περιπτώσεων και επίλυση προβλημάτων).

Στο πρόγραμμα ασχολούμαστε με τα εξής θέματα:

1. Διατροφή –Οδική Ασφάλεια
  2. Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία
  3. Ανθρώπινα Δικαιώματα
  4. Εθελοντισμός και Κοινωνική Ευσυνειδησία
  5. Διαφορετικότητα, Αλληλοσεβασμός
  6. Δημιουργική Σκέψη
  7. Περιβάλλον και Οικοσύστημα( Θαλάσσια Μόλυνση)
  8. Περιβαλλοντική Ευσυνειδησία
  9. Οικονομία της Ενέργειας –Ενέργεια και Περιβάλλον
  10. Σχολικός Προσανατολισμός (Επαγγελματικοί τομείς, Υποτροφίες, κ.α.)

Δειγματική διδασκαλία στα Αρχαία Ελληνικά

1648841626177Την Παρασκευή 1/4/2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας δειγματική διδασκαλία για το μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών. Ευχαριστούμε από καρδιάς την κ. Μαρίζα Φουντοπούλου, καθηγήτρια του ΕΚΠΑ, που δέχτηκε την πρόσκλησή μας και επισκέφτηκε το σχολείο μας με τους συνεργάτες της! Μας προσέφερε μια δίωρη δειγματική διδασκαλία στο μάθημα των Αρχαίων Ελληνικών, στο Τμήμα Α2 και μας ενημέρωσε για το νέο Πρόγραμμα Σπουδών των Αρχαίων Ελληνικών στο Γυμνάσιο. Στη συζήτηση που ακολούθησε με τις φιλολόγους του σχολείου, ανταλλάχθηκαν απόψεις και προβληματισμοί για τη θέαση της γλώσσας μας ως ενιαίας, όχι πια ως αρχαίας και νέας ελληνικής. Τα παιδιά του Α2,  αξίζουν όλα τα συγχαρητήρια, γιατί το κέρδισαν το στοίχημα, ξεπερνώντας τον αρχικό δισταγμό τους. Αγαπάμε τα Αρχαία Ελληνικά ❤️, αγαπάμε τη γλώσσα μας❤️ και το αποδείξαμε!

Παρέλαση του σχολείου μας την 25η Μαρτίου

25 03 22

Το σχολείο μας έλαβε μέρος στη μαθητική παρέλαση που έγινε στον  Πειραιά, με συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από τις τρεις τάξεις του σχολείου, με την καθοδήγηση της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής κας Αλεξάνδρας Κορέλη.

03 22 2

Επιστρέψαμε.. #4

πιο γλυκό ψωμίΤο 4ο τεύχος του περιοδικού μας δημοσιεύτηκε, περιλαμβάνει άρθρα και εργασίες των μαθητών, μπορείτε να το διαβάσετε εδώ.

Όλα τα τεύχη του περιοδικού θα τα βρείτε εδώ.

Καλωσήρθατε

.jpg

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΟΥ ΦΑΛΗΡΟΥ.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.