ΑΗΣ Πολυφύτου -Κάστρα Σερβίων

Η Καστροπολιτεία και το Φαράγγι των Σερβίων υποδέχτηκαν με χαρά, την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024, τους μαθητές και τους καθηγητές του Γυμνασίου Νεάπολης Βοΐου σε μια μοναδική εκπαιδευτική εμπειρία.

Με τη συνοδεία του Δημάρχου Σερβίων Χρήστου Ελευθερίου, του Αντιδημάρχου Τουρισμού, Επιχειρηματικότητας και Ανάπτυξης Σταύρου Παπαδόπουλου και του Διευθυντή του Γυμνασίου Νεάπολης Χρήστου Μακρή, η επίσκεψη αποτέλεσε μια μοναδική ευκαιρία για τους μαθητές να εξερευνήσουν την ιστορία, τη φύση και τον πολιτισμό της περιοχής μας.

Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα ιστορικά μνημεία και τα αξιοθέατα της Καστροπολιτείας, ενώ παράλληλα ενθουσιάστηκαν από την ομορφιά και τη φυσική πολυπλοκότητα του Φαραγγιού των Σερβίων.

Στόχος της Δημοτικής Αρχής, μέσα από την επισκεψιμότητα σχολικών μονάδων σε μνημεία και αξιοθέατα του Δήμου Σερβίων, αποτελεί η δημιουργία εκπαιδευτικών εμπειριών για τους μαθητές, παρέχοντάς τους μια μοναδική ευκαιρία να εξερευνήσουν το παρελθόν και να εμπλακούν με την ιστορία και τον πολιτισμό του δήμου.

Πηγή : https://tovoion.com     “Επίσκεψη του Γυμνασίου Νεάπολης Βοΐου στην Καστροπολιτεία και στο Φαράγγι των Σερβίων

ακολουθούν φωτογραφίες από την επίσκεψη στο ΑΗΣ Πολυφύτου

και στα κάστρα Σερβίων.

Η εμπειρία μας ήταν μοναδική!!!

Επιμορφωτική Ημερίδα

Την Τετάρτη 20-3-2024 και ώρα 10-12 π.μ το πολυδύναμο κέντρο και η κινητή μονάδα περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας & Ηπείρου του ΚΕΘΕΑ ενημέρωσε τους μαθητές του Γυμνασίου μας για τις αρνητικές συνέπειες των εξαρτήσεων στη ζωή μας.

Το θέμα της παρουσίασης ήταν: ” Εξαρτήσεις : Μύθοι και πραγματικότητες ” .  Μίλησαν για το τόσο ενδιαφέρον και σοβαρό θέμα η κοινωνική λειτουργός κ. Ελένη Λούσιου, ο ψυχολόγος κ. Καλλίβουλος Κων/νος και  ο υπαστυνόμος Β’  κ. Μαρινίδης Θωμάς .

Ευχαριστούμε θερμά τους υπεύθυνους και το πολυδύναμο κέντρο για την τόσο ζωντανή και διαδραστική ενημέρωση.

Το πείραμα του Ερατοσθένη Σχ.έτους 2023-2024

Στις 21 Μαρτίου (εαρινή ισημερία),  οι μαθητές του Γυμνασίου Νεάπολης συμμετείχαν στη δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη».

Η δράση έδωσε την ευκαιρία σε μαθητές από σχολεία όλης της Ελλάδας να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη.

Το αποτέλεσμα που έβγαλαν τελικά ήταν πολύ κοντά στην πραγματική τιμή της περιμέτρου της Γης.

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Ναύπλιο

ΕΥΧΑΡIΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Εκδήλωση για την Παγκόσμια ημέρα Ατόμων με αναπηρία 2023

εικόνα Viber 2023 12 12 12 34 46 947       Στο πλαίσιο της φετινής  Παγκόσμιας Ημέρας Ατόμων με Αναπηρία το σχολείο μας συμμετείχε στη δράση της δομής  “Ορίζωντας”με θέμα « ΑΝΘΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΠΟΔΟΧΗΣ ».Στον αύλειο χώρο της εκκλησίας του Αγ. Γεωργίου τα παιδιά μας μαζί με τα παιδιά του Δημοτικού και της δομής άφησαν το αποτύπωμα αποδοχής σ’ ένα ιδιαίτερο δέντρο αγάπης και ενσυναίσθησης.

Ευχαριστούμε από καρδιάς την υπεύθυνη της δομής “Ορίζωντας” κα.Σκανδάλη Αννίκα που για μια ακόμη φορά μας έδωσε την ευκαιρία να πλημμυρίσουν οι καρδιές μας από αγάπη και αλληλεγγύη στολίζοντας το πιο όμορφο δέντρο…..

Ωρολόγιο Πρόγραμμα Γυμνασίου Νεάπολης

Υσχύει για την Παρασκευή  24/11/2023εικόνα ΩρολόγιοΠρόγραμμα24 11 2023

Συμμετοχή του σχολείου μας σε διαγωνισμό ανάδειξης του Top 5 Γαλλόφωνων Τραγουδιών του σήμερα

23 Νοεμβρίου 2023

Διεθνής Ημέρα Καθηγητών Γαλλικής

Με την ευκαιρία της Διεθνούς Ημέρας του Καθηγητή Γαλλικών (Journée Internationale du professeur de français), ο Σύλλογος Καθηγητών Γαλλικής Γλώσσας και Φιλολογίας Πτυχιούχων Πανεπιστημίου A.P.L.F. – D.U. , μέλος της CEO – FIPF σε συνεργασία με τη CEO – FIPF (Comité d’Europe de l’Ouest – Fédération Internationale des professeurs de français) και τη στήριξη της Συμβούλου Εκπαίδευσης της Γαλλικής γλώσσας κας Φωστήρας Ιασονίδου προτείνει τον διαγωνισμό ανάδειξης των ΤΟΠ 5 Γαλλόφωνων τραγουδιών του σήμερα Top 5 de la chanson francophone d’aujourd’hui από τους  μαθητές και τις μαθήτριες δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων όλου του κόσμου.  Στόχος, η επιλογή των 5 δημοφιλέστερων τραγουδιών μεταξύ των 30 προεπιλεγμένων.

Το σχολείο μας με την παρότρυνση της εκπαιδευτικού Γαλλικής Γλώσσας κας Αντιγόνης Παγκαρλιώτα συμμετέχει στον διαγωνισμό. Οι μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του Γυμνασίου Νεάπολης άκουσαν τα 30 τραγούδια της προεπιλεγμένης λίστας, τα αξιολόγησαν και στη συνέχεια κατατέθηκε η ψηφοφορία τους στον σύνδεσμο https://enquetemaken.nu/r/38fyg.

Η λίστα των 30 τραγουδιών υπάρχει στην ιστοσελίδα του youtube με τον τίτλο JIPF 23 – TOP 5.

Αίτηση Ενισχυτικής Διδασκαλίας

Υπόδειγμα_1 αίτησης_δήλωσης μαθημάτων 2023_24

Διδακτική επίσκεψη στο Ανθοχώρι και Ροδοχώρι σχ.έτος 2023-2024

Την Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2023 στο πλαίσιο της Νεοελληνικής Λογοτεχνίας το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στο Ανθοχώρι και Ροδοχώρι Βοΐου , για να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες μας από κοντά κάποια από τα πέτρινα γεφύρια της περιοχής μας.

Έτσι  αρχικά επισκεφθήκαμε το τετράτοξο γεφύρι Ανθοχωρίου και κατόπιν το πεντάτοξο γεφύρι του Τσιούκαρη στο Ροδοχώρι χτισμένα το 1880. Ειδικά για να δούμε το δεύτερο γεφύρι του Τσιούκαρη, περπατήσαμε μέσα σε ένα καταπληκτικό φθινοπωρινό τοπίο περίπου τρία χιλιόμετρα και επιστρέφοντας στο χωριό περιηγηθήκαμε στον πολύ όμορφο παραδοσιακό οικισμό του.

Επίσης επισκεφθήκαμε το λαογραφικό μουσείο του χωριού και τον Ιερό Ναό της Αγ. Παρασκευής. Είχαμε την  ευκαιρία να γνωρίσουμε τη δημιουργικότητα των παραδοσιακών μαστόρων του Βοΐου και να συνειδητοποιήσουμε τις ομορφιές του τόπου μας.