ΠΡΟΣΕΧΩ – ΜΑΘΑΙΝΩ – ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ… στη θάλασσα

Την Παρασκευή 18-5-2018, κατά τη διάρκεια της 2ης διδακτικής ώρας, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ομιλία με θέμα την «Ασφάλεια στη θάλασσα». Η ομιλία αυτή είναι εγκεκριμένη από το Υπουργείο Παιδείας, γίνεται σε συνεργασία με το Υπουργείο Ναυτιλίας και στόχο έχει την ενημέρωση των παιδιών σχετικά με την συμπεριφορά τους στη θάλασσα ενόψει του καλοκαιριού. Την ομιλία στο σχολείο μας πραγματοποίησε η αξιωματικός του Λιμενικού Σώματος Νάξου, κυρία Ζυμβρακάκη Κωνσταντίνα. Η κυρία Ζυμβρακάκη δίνοντας πολύτιμες οδηγίες, αρχικά ενημέρωσε τους μαθητές σχετικά με τους βασικούς κανόνες ασφαλούς κολύμβησης και το διασωστικό ρόλο του ναυαγοσώστη. Επίσης αναφέρθηκε στους κανόνες ασφάλειας των θαλασσίων αθλημάτων και των ψυχαγωγικών αθλητικών δραστηριοτήτων.