Η Β΄ τάξη του σχολείου μας στην Βουλή των Ελλήνων και άλλους ενδιαφέροντες χώρους της Αττικής

στα εδρανα των Βουλευτών ..με το βλέμμα στο μέλλον

Συνεχίζοντας τις πρωτόγνωρες δραστηριότητές του το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στην Αθήνα στα πλαίσια των επισκέψεων των σχολείων στο Ίδρυμα της Βουλής των Ελλήνων. Το γεγονός ότι για πρώτη φορά η εκδρομή αυτή πραγματοποιήθηκε απο μαθητές της Β’ τάξης, συνιστά το πρωτόγνωρο. Να σημειωθεί εδώ ότι οι μαθητές της Γ΄τάξης ζήτησαν εφέτος να επισκεφθούν περιοχές εκτός Αθηνών και για τον σκοπό αυτό έχουν επιλεγεί πόλεις, αρχαιολογικοί χώροι και τοποθεσίες της Πελοποννήσου.

..καθ’ οδός προς τον Πειραιά

Ετσι η Β  τάξη με 57 μαθητές και τέσσερις συνοδούς καθηγητές (Νανούρης Νίκος, Λυκουροπούλου Δέσποινα, Σορώκος Νίκος και Καραμέτου Μαρία) πραγματοποίησε την τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή της στην Αθήνα, από τις 12- 03  έως και τις 14 – 03 -2018 , σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα :

ΔΕΥΤΕΡΑ 12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

παρατήρηση στον αστρικό ουρανό ο οποίος έγινε εκείνη την ώρα όσο πρέπει καθαρός …

09:30 – 15:15       Μετάβαση στον Πειραιά

15:45 – 18:00       Άφιξη και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο – Γεύμα

19:30 – 21:00       Επίσκεψη στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών

21:00 – 22:00       Περίπατος στον πεζόδρομο της Διονυσίου Αρεοπαγίτου

ΤΡΙΤΗ 13 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

08:00 – 09:00       Αφύπνιση και πρωινό

10:00 – 13:00       Επίσκεψη στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο (Θέση Γιαλού – Σπάτα)

14:00 – 15:00       Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

15:30 – 17:00       Επίσκεψη στο Μουσείο της Ακρόπολης

στο Αττικό ζωολογικό παρκο

17:30 – 20:30       Επιστροφή στο ξενοδοχείο – Γεύμα – Ανάπαυση

21:00 – 23:00       Θεατρική παράσταση «Τι ζούμε;» (Θέατρο Βέμπο)

ΤΕΤΑΡΤΗ 14 ΜΑΡΤΙΟΥ 2018

08:00 – 09:00       Αφύπνιση και πρωινό

09:30 – 12:30       Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού – παρακολούθηση θεατρικής παράστασης «Μέγας Αλέξανδρος»

14:00 – 15:30       Επίσκεψη στο Πλανητάριο Ευγενίδειο Ίδρυμα -προβολή ταινίας «Παράξενοι κόσμοι στο ηλιακό σύστημα»

15:40 – 16:40       Επίσκεψη – περίπατος στο Ίδρυμα «Σταύρος Νιάρχος»

16:50      Επιβίβαση στο πλοίο – επιστροφή στη Νάξο

Η επίσκεψη των μαθητών στους προγραμματισμένους χώρους αποδείχθηκε ιδιαίτερα ωφέλιμη τόσο ως προς το εκπαιδευτικό της μέρος όσο και ως προς το ψυχαγωγικό.  Κατα την διάρκεια της επίσκεψής τους στη Βουλής ων Ελλήνων είχαν την ευκαιρία να μάθουν για τη λειτουργία του Ελληνικού κοινοβουλίου αλλά και να πληροφορηθούν για την ιστορικότητα του κτιρίου από την ημέρα ίδρυσής του.  Επίσης και στις υπόλοιπες εκπαιδευτικές επισκέψεις του προγράμματος (Αστεροσκοπείο Αθηνών, Ευγενίδειο Πλανητάριο, Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού, Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, Θέατρο) υπήρξαν αντίστοιχα αποτελέσματα, ως προς το διδακτικό χαρακτήρα αλλά και τον ψυχαγωγικό, γεγονός που ευχαρίστησε ιδιαίτερα τους μαθητές και τους συνοδούς καθηγητές. Η συμπεριφορά των μαθητών ήταν άψογη καθ’ όλη τη διάρκεια των επισκέψεων και η ικανοποίησή τους έκδηλη, μεταφέροντας στους οικείους τους τις όμορφες εντυπώσεις που αποκόμισαν.