Επιμορφωτική εσπερίδα για την πρόληψη και διαχείριση του σεισμικού κινδύνου

27-11-17.HMERIDAc Επιμορφωτική εσπερίδα με θέμα “Μαθαίνω για τους σεισμούς – Μαθαίνω να προστατεύομαι στο σχολείο και στο σπίτι”, πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Δευτέρας 27-11-2017 στο αμφιθέατρο του 1ου Γυμνασίου Νάξου. Την εκδήλωση διοργάνωσαν η Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου με την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων και τον Δήμο Νάξου και Μ.Κ., ενώ εισηγητές ήταν η προϊσταμένη του τμήματος εκπαίδευσης και ενημέρωσης του Οργανισμού Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ) Δρ. Γεωλόγος κα Κούρου Ασημίνα και η κα Αναστασία Ιωακειμίδου Τοπογράφος Μηχανικός Mcs επίσης στέλεχος του ΟΑΣΠ. Τα θέματα που ανέπτυξαν οι δύο εισηγήτριες ήταν αντίστοιχα τα εξής: “Διαχείριση του Σεισμικού Κινδύνου στις Σχολικές Μονάδες (Σύνταξη Σχεδίων Έκτακτης Ανάγκης – Διοργάνωση Ασκήσεων Ετοιμότητας)” και “Μέτρα Προστασίας σε περίπτωση Σεισμού”. Την εκδήλωση παρακολούθησαν πολλοί εκπαιδευτικοί των δύο βαθμίδων, εκπρόσωποι δημοσίων υπηρεσιών και του Δήμου, οι μαθητές του σχολείου δεύτερης Ευκαιρίας και πολίτες. Στην αρχή της εκδήλωσης καλωσόρισε τις εισηγήτριες και τους ακροατές ο διευθυντής του σχολείου Στράτος Φουτάκογλου ο οποίος μετέφερε χαιρετισμό της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Κυκλάδων κας Μαρούσας Σπαρτινού που δεν μπόρεσε να παρευρεθεί, λόγω μη εκτέλεσης του ακτοπλοϊκού δρομολογίου απο την Σύρο. Επίσης χαιρετισμό απηύθυνε ο κος Θανάσης Γρυλλάκης προϊστάμενος των Τεχνικών Υπηρεσιών της Περιφερειακής Ενότητας Νάξου.

27-11-17.HMERIDAb
27-11-17.HMERIDAe