Γυμνάσιο Νέου Αγιονερίου

Καλωσήλθατε στο Ιστολόγιο του σχολείου μας!

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Σεπ 20232

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων-σών του Γυμνασίου Ν. Αγιονερίου σας εύχονται καλή και δημιουργική σχολική χρονιά!

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Δράσεις ΕΔΥ Γυμνασίου Αγιονερίου 2023-2024

Απρ 202412

IMG 2589 IMG 2590

Η ΕΔΥ(Επιτροπή Διεπιστημονικής Υποστήριξης) που λειτουργεί φέτος στο Γυμνάσιο Αγιονερίου αποτελείται από ένα Κοινωνικό Λειτουργό, μία Ψυχολόγο, Εκπαιδευτικούς Ειδικής αγωγής και την Διευθύντρια του Σχολείου και έχει ως στόχο την ανάπτυξη ενός σχολείου χωρίς διακρίσεις και την υποστήριξη της σχολικής μονάδας στην αντιμετώπιση των δυσκολιών που δύναται να προκύψουν κατά την εκπαιδευτική διαδικασία.

Φέτος, αποφασίστηκε  η πραγματοποίηση ομαδικών δράσεων που στόχο είχαν την ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα που απασχολούν το κοινωνικό σύνολο, την ανάπτυξη της κριτικής τους σκέψης καθώς και την ανάπτυξη προσωπικών και κοινωνικών αξιών. Τα παιδιά μέσα από τις ομαδικές δράσεις μαθαίνουν να αξιοποιούν παλιές και νέες εμπειρίες για να κατανοούν σε βάθος τα θέματα που διαπραγματεύονται και μέσα από τις γνώσεις και ικανότητες που αποκτούν, αυτοβελτιώνονται και αναπτύσσουν την αυτοεκτίμηση τους.

Πιο συγκεκριμένα, στο σχολείο την φετινή χρονιά πραγματοποιήθηκαν δράσεις με αφορμή τον εορτασμό των Παγκόσμιων Ημερών. Σε όλες τις τάξεις του Γυμνασίου έγινε μία δράση για την Παγκόσμια Ημέρα κατά του Σχολικού Εκφοβισμού με τίτλο “Η τσάντα του Ιάσονα”. Η τσάντα ανήκε υποθετικά σ’ ένα παιδί που είχε υποστεί εκφοβισμό στο σχολείο και μέσα υπήρχαν κομμάτια από το ημερολόγιο που κρατούσε, σκισμένα βιβλία και σημειώματα με βαρείς χαρακτηρισμούς. Τα παιδιά βίωσαν το πώς είναι να δέχεσαι τέτοιες αρνητικές συμπεριφορές και ποια αρνητικά συναισθήματα σε κατακλύζουν. Για το ίδιο θέμα πραγματοποιήθηκε και η δράση με τίτλο «Τι θα έκανες αν». Στόχος της δράσης ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές τα βασικά χαρακτηριστικά του σχολικού εκφοβισμού, μέσα από την ανάγνωση κοινωνικών ιστοριών που αφορούσαν τέτοιου είδους περιστατικά και να αναπτύξουν δεξιότητες αντιμετώπισης τέτοιων καταστάσεων

Επιπλέον, σε όλες τις τάξεις έγιναν δράσεις με στόχο την ανάπτυξη εμπιστοσύνης μεταξύ των παιδιών, την σύσφιξη των σχέσεων τους και την αναγνώριση των κοινών χαρακτηριστικών και ομοιοτήτων που έχουν μεταξύ τους. Παραδείγματα τέτοιων δράσεων που έλαβαν χώρο στο Σχολείο ήταν «Οι καρέκλες ομοιοτήτων», το «Θέλω- Δεν θέλω» και το «Βρίσκω ένα θετικό στον άλλον». Με τις δράσεις αυτές, οι μαθητές κατανόησαν το πόσο σημαντικό είναι να βλέπουμε τα θετικά στον άλλον, να συνυπάρχουμε παρά τις διαφορές μας και να συνεργαζόμαστε στα πλαίσια του σχολείου.

Τέλος, υλοποιήθηκε σε όλες τις τάξεις και η δράση με τίτλο «Οι αξίες μου», στην οποία τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν ποιές είναι οι αξίες στην ζωή μας, ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους, και το κατά πόσο είναι σημαντικές στο καθορισμό της μετέπειτα ζωής μας.

Οι δράσεις θα συνεχιστούν μέχρι το τέλος της φετινής χρονιάς διότι θεωρούμε ότι τα οφέλη που αποκομίζουν τα παιδιά κυρίως μακροπρόθεσμα είναι ιδιαιτέρως σημαντικά.

Η ψυχολόγος

Ρωμανίδου Αφροδίτη

Ο Κοινωνικός Λειτουργός

Μαραμπούτης Δημήτριος

από κάτω από: γυμνάσιο, μαθητές | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράσεις ΕΔΥ Γυμνασίου Αγιονερίου 2023-2024

Πρόγραμμα α Γυμνασίου από Τρίτη 2/4/2024

Λήψη αρχείου

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα α Γυμνασίου από Τρίτη 2/4/2024

Πρόγραμμα β Γυμνασίου από Τρίτη 2/4/2024

Λήψη αρχείου

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα β Γυμνασίου από Τρίτη 2/4/2024

Πρόγραμμα γ1 Γυμνασίου από Τρίτη 2/4/2024

Λήψη αρχείου

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα γ1 Γυμνασίου από Τρίτη 2/4/2024

Πρόγραμμα γ2 Γυμνασίου από Τρίτη 2/4/2024

Λήψη αρχείου

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα γ2 Γυμνασίου από Τρίτη 2/4/2024

Πρόγραμμα α Γυμνασίου για Δευτέρα 1/4/2024

Λήψη αρχείου

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα α Γυμνασίου για Δευτέρα 1/4/2024

Πρόγραμμα β Γυμνασίου για Δευτέρα 1/4/2024

Λήψη αρχείου

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα β Γυμνασίου για Δευτέρα 1/4/2024

Πρόγραμμα γ1 Γυμνασίου για Δευτέρα 1/4/2024

Λήψη αρχείου

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα γ1 Γυμνασίου για Δευτέρα 1/4/2024

Πρόγραμμα γ2 Γυμνασίου για Δευτέρα 1/4/2024

Λήψη αρχείου

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα γ2 Γυμνασίου για Δευτέρα 1/4/2024

Μαρ 202413

Λήψη αρχείου

από κάτω από: γυμνάσιο | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 5029 «Ζούμε Αρμονικά Μαζί – Σπάμε τη Σιωπή»: Ρυθμίσεις για την πρόληψη και αντιμετώπιση της βίας και του εκφοβισμού στα σχολεία και άλλες διατάξεις
« Παλιότερα άρθρα

Σαν σήμερα

18/4/1951: Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Βέλγιο, Ολλανδία και Λουξεμβούργο υπογράφουν στο Παρίσι την ιδρυτική πράξη της Ευρωπαϊκής Κοινότητας ʼνθρακα και Χάλυβα (ΕΚΑΧ), προπομπό της Ευρωπαϊκής Ένωσης.