Blog Γ/σίου Μετσόβου
17 Φεβ 2020

Γωνιά Μάθησης

Συντάκτης: ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕΤΣΟΒΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ | Κάτω από: Μαθητικοί διαγωνισμοί

Παίξε – Δίδαξε – Ανακάλυψε την Ευρωπαϊκή Ένωση

Τι περιλαμβάνει;

Η Γωνιά Μάθησης είναι μια διαδραστική ιστοσελίδα, στην οποία η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει συγκεντρώσει όλο το υλικό που έχουν δημιουργήσει τα όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Σκοπός της ιστοσελίδας είναι να προμηθεύσει τους/τις μαθητές/τριες με τα κατάλληλα εργαλεία, έτσι ώστε να γνωρίσουν καλύτερα την Ευρωπαϊκή Ένωση, αλλά και να μάθουν πως μπορούν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες που αυτή τους προσφέρει.

Είμαι μαθητής/τρια. Τι μου προσφέρει η «Γωνιά Μάθησης»;

Οι μαθητές πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης θα βρουν εδώ παιχνίδια, διαγωνισμούς και βιβλία δραστηριοτήτων που θα τους βοηθήσουν να ανακαλύψουν την ΕΕ με διασκεδαστικό τρόπο, στην τάξη ή στο σπίτι. Μπορούν επίσης να μάθουν περισσότερα για τις σπουδές ή τον εθελοντισμό στο εξωτερικό.

Που μπορώ να βρω τη «Γωνιά της Μάθησης»;

Για να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα, πατήστε εδώ.

Τα σχόλια είναι κλειστά.