e-ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2024-25 – μόνο για Γ Γυμνασίου

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,
σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια,  Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου (ΓΕ.Λ./ΕΠΑ.Λ) για το σχολικό έτος 2024-2025 θα πραγματοποιηθούν ηλεκτρονικά μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ).
Η είσοδος στην εφαρμογή e-εγγραφές θα πραγματοποιηθεί με κωδικούς ΓΓΠΣΨΔ (TaxisNet). Ο κηδεμόνας που θα υποβάλει ηλεκτρονικά την αίτηση με κωδικούς TaxisNet θα πρέπει να είναι αυτός/ή που έχει δηλωθεί ως «Κηδεμόνας E-eggrafes» στο σχολείο όπου φοιτά τώρα ο/η μαθητής/τρια. Για να γίνει αυτό, και, προκειμένου να επικαιροποιηθούν τα στοιχεία σας, θα πρέπει:
α. ο γονέας/κηδεμόνας που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση, δηλαδή ο «Κηδεμόνας E-eggrafes», να συμπληρώσει τη σχετική Υπεύθυνη Δήλωση (ΥΔ_e-εγγραφές_Α, επισυνάπτεται) και
β. ο έτερος κηδεμόνας να συμπληρώσει την Υπεύθυνη Δήλωση που τον αφορά (ΥΔ_e-εγγραφές_Β, επισυνάπτεται).
Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί στη συμπλήρωση των στοιχείων της Υπεύθυνης Δήλωσης από τον γονέα/κηδεμόνα που θα υποβάλει την ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής (ΥΔ_e-εγγραφές_Α), καθώς θα πρέπει να συμπληρώσει ακριβώς τα στοιχεία του όπως εμφανίζονται στο taxisnet.
Η διεύθυνση μόνιμης κατοικίας, βάσει της οποίας θα εγγραφεί-κατανεμηθεί ο/η μαθητής/τρια, είναι αυτή η οποία θα συμπληρώσετε στις υπεύθυνες δηλώσεις (θα πρέπει να ταυτίζεται και στις δύο Υ.Δ.). Αν η διεύθυνση είναι διαφορετική από αυτή που έχετε ήδη δηλώσει στο σχολείο, δηλαδή δεν κατοικείτε πλέον στην ίδια διεύθυνση, παρακαλείστε να επικοινωνήσετε έγκαιρα με το σχολείο προκειμένου να πραγματοποιηθεί η αλλαγή.
Προς διευκόλυνσή σας, μπορείτε να υπογράψετε τις υπεύθυνες δηλώσεις μέσω gov.gr στον παρακάτω σύνδεσμο:
Οι υπεύθυνες δηλώσεις αφού συμπληρωθούν από τους γονείς/κηδεμόνεςθα πρέπει να επιστραφούν στο σχολείο έως τις 25-04-2024, είτε με γνήσιο της υπογραφής είτε μέσω Gov.gr.

Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων για την επίδοση των ελέγχων 1ου τετραμήνου

Η επίδοση των ελέγχων του 1ου τετραμήνου θα γίνει
την Παρασκευή 16/2 από 12:00-14:00 στις αίθουσες
των μαθητών/τριών από τους υπεύθυνους καθηγητές.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις | Γράψτε σχόλιο

Απόφαση επιτροπής αξιολόγησης προσφορών εκδρομής Γ Γυμνασίου σε Πάτρα (2024)

Ημέρα Ενημέρωσης Γονέων και Κηδεμόνων

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες
σας ενημερώνουμε ότι για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου η ενημέρωση των γονέων για την πρόοδο των μαθητών/τριών θα γίνεται κάθε Τετάρτη 9:00πμ – 1:00μμ.

Για ιδιαίτερες ή έκτακτες περιπτώσεις μπορεί να γίνεται και τηλεφωνική επικοινωνία με τους εκπαιδευτικούς κατόπιν ραντεβού

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Σύλλογος Γονέων | Γράψτε σχόλιο

Πρόγραμμα ενισχυτικής διδασκαλίας Γυμνασίου

Πρόγραμμα Ενισχυτικής Διδασκαλίας

2024 enisxitiki

Κατηγορίες: Ενισχυτική | Γράψτε σχόλιο

Πρόσκληση σε Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων

Το ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Μεσσαριάς σας προσκαλεί στην πρώτη τακτική Γενική Συνέλευση του Συλλόγου για την σχολική χρονιά 2023-24,
την Πέμπτη 07 Δεκεμβρίου 2023, στις 18.00 το απόγευμα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Γυμνασίου Μεσσαριάς.
Η συνέλευση θα ξεκινήσει στις 18.15 και θα διαρκέσει μία ώρα.
Σας περιμένουμε όλους, η παρουσία σας είναι απαραίτητη.
με εκτίμηση,
το ΔΣ του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων Γυμνασίου Μεσσαριάς

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις, Σύλλογος Γονέων | Γράψτε σχόλιο

Ανακοίνωση για Αγιασμό

Σας ενημερώνουμε ότι ο αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά θα γίνει

την Δευτέρα 11 Σεπτεμβρίου στις 10:00.

Καλή σχολική χρονιά!

Πρόγραμμα Εξετάσεων Σεπτεμβρίου

2023 programma exetasewn septemvriou

Κατηγορίες: Γενικά | Γράψτε σχόλιο