cropped Γυμνάσιο Μαρμαρίου 1

Διδακτική επίσκεψη στα Στύρα

Οι μαθητές του σχολείου μας στα πλαίσια της ενασχόλησης με την τοπική Ιστορία και της σύνδεσής στης με την εθνική Ιστορία την οποία διδάσκονται στο σχολείο, επισκέφθηκαν το μνημείο του Ηλία Μαυρομιχάλη στα Στύρα, στις 23 Μαΐου 2024. Οι μαθητές της τρίτης τάξης ανέλαβαν να ξεναγήσουν τους υπόλοιπους μαθητές στο χώρο όπου σκοτώθηκε ο ήρωας το 1822, προσπαθώντας να απελευθερώσει την νότια Εύβοια από τους Τούρκους. Αντλώντας στοιχεία από τη διερευνητική εργασία που τους ανατέθηκε στο πλαίσιο της διδασκαλίας της Ιστορίας, ανέλυσαν την τακτική και τους λόγους για τους οποίους επήλθε η ήττα και ο θάνατος του Ηλία Μαυρομιχάλη. Οι μαθητές ανέπτυξαν γόνιμο διάλογο και προβληματισμούς σχετικά με την γενικότερη κατάσταση που επικρατούσε στη νότια Εύβοια κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας (Ηλιασ μαυρομιχαλης   ΗΛΙΑΣ ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΗΣ)

Εκπαιδευτική Εκδρομή στην Πνύκα

Οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον αρχαιολογικό χώρο της Πνύκας στην Αθήνα, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής στις 14 Δεκεμβρίου 2023, Παρακολούθησαν εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα σχετικά με τη δημοκρατία στην αρχαία Αθήνα. Υιοθέτησαν ρόλους, ανέβηκαν στο βήμα, ανέπτυξαν επιχειρηματολογία σε συγκεκριμένα θέματα της πόλης τους. Κατά την επιστροφή τους στο σχολείο και στα πλαίσια των μαθημάτων, τούς ανατέθηκαν διερευνητικές εργασίες σχετικά με την εξέλιξη της δημοκρατίας στην αρχαία Αθήνα και τις διαφορές ανάμεσα στην άμεση και έμμεση δημοκρατία. (Παρουσίαση1, Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ).

Καλωσήρθατε

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΑΡΜΑΡΙΟΥ ΕΥΒΟΙΑΣ.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén