Επίσκεψη στο Κέντρο πολιτισμού Ελληνικός Κόσμος

Στις 31 Ιανουαρίου 2018 η Α΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο πολιτισμού Ελληνικός Κόσμος. Οι μαθητές παρακολούθησαν στο ημισφαιρικό «θέατρο» Εικονικής Πραγματικότητας, τη Θόλο, την ψηφιακή ταινία «Δαρβίνος: το μυστήριο της φύσης».

Η ταινία παρουσίαζε με τρόπο εντυπωσιακό αλλά και εύληπτο τις θεωρίες του Δαρβίνου για τη φυσική επιλογή και την προέλευση των ειδών, συμπεριλαμβανομένου και του ανθρώπου.

Τα εντυπωσιακά γραφικά στην 360° οθόνη της «Θόλου», η μουσική από τη Συμφωνική Ορχήστρα της Βουδαπέστης και η αφήγηση του ηθοποιού Γιάννη Μπέζου, μάγεψαν  όλους τους μαθητές οι οποίοι έμειναν πολύ ικανοποιημένοι που τους δόθηκε η δυνατότητα να κάνουν ένα περιπετειώδες ταξίδι ανακάλυψης της εξέλιξης της ζωής στον πλανήτη μας μέσα από τα μάτια του Δαρβίνου.