Επίσκεψη των ομάδων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης του 1ου Γυμνασίου Μαρκοπούλου στο ΚΠΕ Λαυρίου

Οι ομάδες Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του σχολείου μας πραγματοποίησαν στις 18 Οκτωβρίου 2017 διδακτική επίσκεψη στο ΚΠΕ Λαυρίου, όπου παρακολούθησαν πρόγραμμα με τίτλο «Το δάσος έχει τη δική του ιστορία»

Μαθητές και καθηγητές γνωρίσαμε  το φυσικό περιβάλλον του Εθνικού δρυμού Σουνίου, κατανοήσαμε  τη δομή και τη λειτουργίας του δάσους,  συνειδητοποιήσαμε τις ωφέλειες του δάσους και προβληματιστήκαμε για τους κινδύνους που απειλούν τον Εθνικό δρυμό.

Μετά από μια σύντομη ενημέρωση στο ΚΠΕ, πεζοπορήσαμε γύρω από την περιοχή Χάος, παρατηρήσαμε τη χλωρίδα και την πανίδα μέσα από διάφορα παιχνίδια, καταγράψαμε τις ανθρώπινες παρεμβάσεις (γέφυρες, αρχαία και νεώτερα λατομεία, αρχαία πλυντήρια) και δημιουργήσαμε φυτολόγιο με υλικά που μαζέψαμε από το δάσος. Ήταν μια εξαιρετική εμπειρία που την απολαύσαμε με όλες τις αισθήσεις μας!

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Κορκολή Μ., Παγώνη Τ., Βλαχαντώνη Ι.

ΚΠΕ_8 ΚΠΕ_7

ΚΠΕ_6 ΚΠΕ_4