Συμμετοχή του σχολείου μας στο διαγωνισμό u4energy.eu

Τηλ 2251071301

Fax 2251071615

grungos@gmail.com

Στα πλαίσια της συμμέτοχής του Σχολείου μας στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό «U4energy» θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για  τη δράση του Σχολείου μας όσον αφορά σε αυτή τη διαδικασία. Ο Διαγωνισμός γίνεται έτσι ώστε να ενημερωθούμε όλοι μας για τη διαχείριση της ενέργειας και για τους τρόπους εξοικονόμησης της καθώς και για τη διαχείριση των αποβλήτων στις περιοχές στις οποίες παράγεται η ενέργεια.

Έτσι και το Σχολείο μας συμμετέχει στο Διαγωνισμό προτείνοντας έναν τρόπο παραγωγής ενέργειας και μια διαδικασία απορρόφησης του διοξειδίου του άνθρακα. Σκεφτήκαμε με τους μαθητές του Σχολείου να παράγουμε ενέργεια από το χρησιμοποιημένο λάδι που πετιέται, και να παράγουμε βιοπετρέλαιο και να απορροφήσουμε το διοξείδιο του άνθρακα από τις καύσεις με κάποιο αλκαλικό διάλυμα.

Το χρησιμοποιημένο λάδι αναμειγνυόμενο με αλκοόλη και ελάχιστη ποσότητα καυστικού νατρίου μετατρέπεται σε βιοπετρέλαιο το οποίο αν καεί με τέλεια καύση παράγει διοξείδιο του άνθρακα. Το διοξείδιο του άνθρακα διαβιβάζεται σε διάλυμα υδροξειδίου του ασβεστίου, παράγει ασβεστόλιθο (ανθρακικό άλας) που είναι το κυριότερο συστατικό της κιμωλίας μαζί με το γύψο. Έτσι ανακυκλώνουμε το άχρηστο άφθονο χρησιμοποιημένο ελαιόλαδο παράγοντας ενέργεια δεσμεύουμε το διοξείδιο του άνθρακα και φτιάχνουμε κιμωλία χρήσιμη για το Σχολείο.

Σε επιστημονικό επίπεδο η συλλογή του διοξειδίου του άνθρακα γίνεται με αλκαλικό διάλυμα υδροξειδίου του νατρίου, το αέριο απομονώνεται και ψύχεται ώστε να γίνει ξηρός πάγος. Σε πειραματικό στάδιο τορπίλες με παγωμένο διοξείδιο του άνθρακα βυθίζονται στη θάλασσα και ενσωματώνονται στο βυθό όπου και παραμένουν. Στο μέλλον οι τορπίλες αυτές μπορούν να μεταφέρουν βάρος διοξειδίου 30 τόνων. Αντίστοιχα θα μπορούσε εδώ στο νησί μας να συγκροτηθεί μια επιχείρηση που να παράγει βιοπετρέλαιο από το χρησιμοποιημένο ελαιόλαδο.

Περισσότερες πληροφορίες για το διαγωνισμό μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα www.U4energy.eu

Ρούγγος Γεώργιος

Ημερήσια εκδρομή

Το Γυμνάσιο Θερμής προγραμματίζει ημερήσια εκδρομή με πούλμαν την Τετάρτη 9 Μαΐου 2012 με προορισμό: Καλλονή- Πέτρα- Άναξο- Μόλυβο και επιστροφή μέσω Μανδαμάδου.
Αριθμός συμμετεχόντων μαθητών: 51
Αριθμός συμμετεχόντων καθηγητών: 5
Οι προσφορές θα πρέπει να κατατεθούν σε κλειστό φάκελο στο γραφείο του διευθυντή μέχρι την Παρασκευή 6 Απριλίου 2012 και ώρα 10 π.μ. οπότε και θα ανοιχθούν.
Στην τιμή προσφοράς θα συμπεριλαμβάνεται και ο Φ.Π.Α.
Τηλ. επικοινωνίας: 2251071301.

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΘΕΡΜΗΣ

Hello world!

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.