no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set
κάτω από: Δράσεις 2017-2018

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το τρίπτυχο ΕΘΕΛΟΝΤΙΣΜΟΣ- ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ- ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ αποτελεί το κυρίαρχο σύνθημα του εκπαιδευτικού προγράμματος «Νοιάζομαι και Δρω» στο οποίο έχουν ενταχθεί τα Γυμνάσια του Λιβαδοχωρίου και του Μούδρου. Στοχεύει στην ανάπτυξη της κουλτούρας του ενεργού πολίτη στα παιδιά και στους νέους, καλλιεργώντας στάσεις κοινωνικής προσφοράς μέσα από τον σχεδιασμό και την υλοποίηση καινοτόμων δράσεων σε συνεργασία και με συλλόγους γονέων και κηδεμόνων και άλλους κοινωνικούς εταίρους. Το πρόγραμμα υλοποιείται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και υποστηρίζεται από διάφορα κοινωφελή ιδρύματα.

Την Τρίτη, 12 Δεκεμβρίου 2017 και ώρα 1:30 μμ στο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου θα γίνει σχετική ενημέρωση από τον Συντονιστή του Προγράμματος κο Χρήστο Χατζηλία, Σύμβουλο Φιλολόγων Νομού Λέσβου.

Απευθύνουμε ανοικτή πρόσκληση σε όλους τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς, γονείς και κοινωνικούς εταίρους, να προσέλθουν στην ενημέρωση, να συζητήσουν μαζί μας κοινά σχέδια δράσης και να στηρίξουν την προσπάθεια των παιδιών για κοινωνική προσφορά.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Την Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2017, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Το κεντρικό σύνθημα της Ημέρας ήταν: «ΑΘΛΟΥΜΑΙ ? ΧΑΡΑΖΩ ΤΟ   ΜΕΛΛΟΝ»   με στόχο να ενθαρρύνει όλους τους μαθητές να συμμετέχουν στις αθλητικές δραστηριότητες και απώτερο σκοπό τη βελτίωση της φυσικής κατάστασης και την υιοθέτηση ενός υγιεινού τρόπου ζωής και στην ενήλικη ζωή τους.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν με ενθουσιασμό σε οργανωμένες αθλητικές δραστηριότητες (ποδόσφαιρο, πετοσφαίριση, καλαθοσφαίριση, άλμα σε μήκος, σκυταλοδρομίες με επιτόπια άλματα) δίνοντας τον καλύτερο εαυτό τους επιδεικνύοντας αθλητικό πνεύμα, συνεργατικότητα και αλληλοσεβασμό. Σκοπός ήταν η ενεργοποίηση όσο το δυνατόν περισσότερων μαθητών και η συμμετοχή τους με οποιοδήποτε ρόλο στα αθλητικά δρώμενα.

Στη συνέχεια παρακολούθησαν την προβολή της κοινωνικής ταινίας «ΕΝΤΙ Ο ΑΕΤΟΣ» στην οποία αποτυπώνεται η συναρπαστική πορεία ενός αθλητή (σκιέρ) που δεν σταματά ποτέ να πιστεύει στον εαυτό του, γιατί αξία έχει η συμμετοχή και όχι η νίκη.

Στο τέλος δόθηκε αναμνηστικό συμμετοχής σε όλους τους μαθητές.

Γυμνάσιο Λιβαδόχωρίου Λήμνου

foto1 foto2
 foto3  foto4

stoles

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΨΥΧΑ

τη δωρήτριά μας κ. Ανίτα Χαλαμανδάρη

για το υπέροχο δώρο που μας έκανε?.!!!

Δελτίο τύπου Βράβευση Μαθητών

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Για 3η συνεχή χρονιά, τη Δευτέρα 21 Αυγούστου και ώρα 20:30 μ.μ, στο Γυμνάσιο Λιβαδοχωρίου, πραγματοποιήθηκε η βράβευση των αριστούχων μαθητών του σχολείου από την κ. Ανίτα Χαλαμανδάρη στη μνήμη Νικολάου και Ουρανίας Χαλαμανδάρη.

Η χορηγός με περισσή γενναιοδωρία βράβευσε 14 μαθητές και μαθήτριες από όλες τις τάξεις του Γυμνασίου μας για την ετήσια επίδοσή τους κατά τη σχολική χρονιά 2016-2017. Η ίδια βράβευσε και τις δύο ομάδες μαθητών που συμμετείχαν στον διαγωνισμό Μαθηματικολογικής Σκέψης του Αμερικανικού Κολλεγίου Ανατόλια.

Επίσης, ο Έπαρχος Λήμνου, κ. Γιαρμαδούρος Ευάγγελος, βράβευσε τις μαθήτριες Βουλαλά Χριστίνα και Παλαιολόγου Κρυσταλλένια για τις υψηλές διακρίσεις τους στον Μαθητικό Διαγωνισμό ζωγραφικής με θέμα «Η Ευρώπη απ? την αρπαγή της μέχρι σήμερα» που διοργάνωσε η Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Βορείου Αιγαίου σε συνεργασία με τους Πρεσβευτές (Ambassadors) του προγράμματος TeachersforEurope του Βορείου Αιγαίου και του προγράμματος EuropeDirect ? Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης.

Ο Δήμαρχος Λήμνου, κ. Μαρινάκης Δημήτρης, απένειμε αναμνηστικά διπλώματα στη ποδοσφαιρική ομάδα του σχολείου για την κατάκτηση της 1ης θέσης στους Αγώνες Ποδοσφαίρου Γυμνασίων Λήμνου.

Ο Πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου, κ. Βουλαλάς Ευστράτιος, απένειμε αναμνηστικά διπλώματα στην ομάδα στίβου του σχολείου η οποία κατέκτησε, κατά την προηγούμενη χρονιά, 24 μετάλλια στους Αγώνες Στίβου Γυμνασίων Λήμνου.

Οι μαθητές και μαθήτριες προσέφεραν στην οικογένεια Χαλαμανδάρη δικές τους ζωγραφικές δημιουργίες.

eik1   eik2

DHMOS

ΛΗΜΝΟΣ ΑΡΧΑΙΟ ΠΕΝΤΑΘΛΟ 2017

Διεθνής αθλητική, πολιτιστική και εκπαιδευτική διοργάνωση

6-9 Ιουλίου 2017

Η διεθνής αθλητική, πολιτιστική και εκπαιδευτική διοργάνωση «Αρχαίο Πένταθλο Λήμνου» γίνεται θεσμός. Για τρίτη συνεχή χρονιά, οι αγώνες του αρχαίου πεντάθλου θα πραγματοποιηθούν στη Λήμνο, τον τόπο που μυθολογικά συνδέεται με τη γέννηση του πανάρχαιου αυτού αθλήματος.

Το «Λήμνος Αρχαίο Πένταθλο 2017» που διοργανώνει ο Δήμος Λήμνου, σε συνεργασία με την Αθλητική Ένωση Λήμνου και τον Αθλητικό όμιλο «Ηφαιστία» με την υποστήριξη του ΣΕΓΑΣ, θα διεξαχθεί φέτος από τις 7 έως τις 9 Ιουλίου, με τη συμμετοχή μαθητών- αθλητών από την Ελλάδα, την Ιταλία, τη Ρωσία, τη Σερβία, τη Γεωργία και την Ουκρανία.

Η τελετή έναρξης της διοργάνωσης «Αρχαίο Πένταθλο Λήμνος 2017» θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 6 Ιουλίου στο παλιό λιμάνι της Μύρινας, με μία εκδήλωση-έκπληξη που σίγουρα θα μείνει αξέχαστη σε όλους τους συμμετέχοντες.

Την Παρασκευή 7 Ιουλίου το απόγευμα, θα διεξαχθούν τα αγωνίσματα του ακοντισμού και της δισκοβολίας στην παραλία της Ηφαιστίας, ενώ θα ακολουθήσει εκδήλωση στο Κοντοπούλι.

Το πρωί του Σαββάτου 8 Ιουλίου, στην παραλία των Ρηχών Νερών θα διεξαχθεί το αγώνισμα της πάλης. Το απόγευμα της ίδιας μέρας η δράση θα μεταφερθεί στο Δημοτικό Στάδιο Μύρινας, όπου θα διεξαχθούν ο αγώνας δρόμου 80 μέτρων και το άλμα εις μήκος, ενώ το βράδυ του Σαββάτου θα ακολουθήσει η τελετή λήξης.

Τα αγωνίσματα στα οποία θα συμμετάσχουν οι αθλητές είναι:

Δισκοβολία Παμπαίδων

Δισκοβολία Παγκορασίδων