Βιβλιοθήκη Γυμνασίου Λειψών

τίτλο

Δίκτυο Αειφόρων Νήσων

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

Το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών στα πλαίσια των δράσεων διάχυσης της  επιστήμης οργάνωσε για φέτος πιλοτικά το πρόγραμμα  «UniversALL:  Αστρονομία για μαθητές/τριες ακριτικών περιοχών» το οποίο εφαρμόστηκε  στα σχολεία της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των Δωδεκανήσων.

Το πρόγραμμα διήρκησε 7 μήνες και πραγματοποιήθηκαν συνολικά 14 διαδικτυακές ομιλίες  και δράσεις με αντικείμενο την επιστήμη της αστρονομίας. Στο πρόγραμμα συμμετείχε το Γυμνάσιο Λ.Τ. Λειψών όπου τόσο οι μετέχοντες εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές/τριες συνέβαλαν σημαντικά στην όμορφη διεξαγωγή του  προγράμματος.

Στα πλαίσια του προγράμματος περιλαμβάνεται η επίσκεψη ερευνητών του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών στα μετέχοντα νησιά όπου μαζί με τους μετέχοντες μαθητές και εκπαιδευτικούς θα πραγματοποιήσουν δράσεις για μικρούς και μεγάλους με θέμα την επιστήμη της αστρονομίας και το περιβάλλον.

Έτσι λοιπόν έχει προγραμματιστεί να επισκεφτούμε το νησί των Λειψών στις 21 & 22 Ιουνίου, όπου σε συνεργασία με το Γυμνάσιο Λ.Τ. Λειψών θα πραγματοποιήσουμε ένα διήμερο δράσεων αστρονομίας ανοικτό σε όλους
    και όλες.

Οι εκδηλώσεις αυτές αφορούν μικρούς και μεγάλους και περιλαμβάνουν παιδικά και εφηβικά εργαστήρια, ομιλίες, παιχνίδια και παρατηρήσεις του νυχτερινού ουρανού με τα τηλεσκόπια του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών.

Για περαιτέρω λεπτομέρειες σας επισυνάπτεται παρακάτω η αφίσα και το πρόγραμμα των δράσεων μας στο νησί.

Συντονιστές Ομίλου Αστρονομίας:

Αθανασόπουλος Δημήτριος, ΠΕ04.02 Χημικός

Κουκούμης Χρήστος, ΠΕ04.02 ΕΑΕ Χημικός

Ανακοίνωση για την Τράπεζα Θεμάτων για τα μαθήματα του Λυκείου «Χημεία» και «Βιολογία»

Πρόσκληση για περίπατο και ενημερωτική – επιμορφωτική εκδήλωση – 19-4-2024 & 22-4-2024

Το πείραμα του Ερατοσθένη στο Γυμνάσιο Λ.Τ. Λειψών, 20 Μαρτίου 2024

Με επιτυχία εκτελέστηκε το πείραμα του Ερατοσθένη, στο σχολείο μας, στις 20 Μαρτίου 2024. Στην επιτυχή του εκτέλεση, συνέβαλε το μικρό «παράθυρο» ηλιοφάνειας που είχε εκείνη την ημέρα και η βοήθεια όλων, μαθητών, εκπαιδευτικών και καλεσμένων. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως το πρόγραμμα Αστρονομίας για μαθητές/τριες ακριτικών περιοχών «UniversALL». Παρουσίαση και βίντεο από όσα κάναμε στις 20 Μαρτίου 2024 μπορείτε να βρείτε παρακάτω:

Λήψη αρχείου

Πρόσκληση για συμμετοχή σε δράσεις του Ομίλου “Αστρονομία”

Πρόσκληση για Περίπατο

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ

Ο Σύλλογος διδασκόντων και η Διεύθυνση του Γυμνασίου Λ.Τ. Λειψών ευχαριστούμε θερμά την Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία “Ιπποκράτης” Kέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας της Κω για την δωρεά των βιβλίων και την ενίσχυση της σχολικής βιβλιοθήκης μας.

Λήψη αρχείου

Εκδήλωση παρουσίασης του προγράμματος «UniversALL», στο οποίο συμμετέχει το Σχολείο μας και live αστρονομικές παρατηρήσεις ουράνιων σωμάτων, με απευθείας σύνδεση με το Αστεροσκοπείο της Πεντέλης, σε μία ανοικτή για όλους βραδιά.

2η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΑΞΙΔΙΩΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΗΜΕΡΗ ΕΚΔΡΟΜΗ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ Γ ΛΥΚΕΙΟΥ_

Οκτώβριος 2024

Key Action 1: Learning Mobility of Individuals