ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2024

ΕΜΦΥΛΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ

Εργασία στα μαθήματα Αρχαία από μετάφραση, «Ελένη» και Νεοελληνική Γλώσσα της Γ΄  Γυμνασίου.

Στο πλαίσιο αυτών των μαθημάτων και υπό την επίβλεψη των καθηγητριών φιλολόγων Βενετίας Καίσαρη και Άρτεμης Βαξεβανάκη, καθώς και με τη συνεργασία του κοινωνικού λειτουργού του σχολείου κου Δημήτρη Γιαννίτσα, ομάδα παιδιών από τα τμήματα Γ1, 2 και 3 δούλεψαν το θέμα των έμφυλων στερεοτύπων, με συζητήσεις, παρακολούθηση σχετικών βίντεο αλλά και βιωματικό τρόπο. Μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία τα παιδιά κατέληξαν σε κάποιες ερωτήσεις που αφορούσαν κυρίως τις μη λειτουργικές σχέσεις μεταξύ των δύο φύλων, που μπορεί να οδηγήσουν και σε βία κατά των γυναικών. Τις ερωτήσεις τις απηύθυναν σε μορφή συνέντευξης στην ψυχολόγο και τον κοινωνιολόγο του Κέντρου Συμβουλευτικής Υποστήριξης Γυναικών-Θυμάτων Βίας Δήμου Κορινθίων. Η συνέντευξη αυτή ηχογραφήθηκε (podcast) και το αρχείο της συνέντευξης είναι διαθέσιμο προς ακρόαση στην ιστοσελίδα του σχολείου μας. Να σημειώσουμε ότι οι ειδικοί εξέφρασαν τον θαυμασμό τους για τις ερωτήσεις των παιδιών και την ευχή τους να ακολουθήσουν το παράδειγμα της δουλειάς τους και άλλα σχολεία.

Οι καθηγήτριες ευχαριστούν από καρδιάς τα παιδιά για τη συμμετοχή τους και εύχονται τα συμπεράσματα της εργασίας τους να τα συνοδεύουν στην υπόλοιπη ζωή τους, ώστε να δημιουργούν υγιείς σχέσεις, με ενσυναίσθηση, αξιοπρέπεια και αγάπη.

Βενετία Καίσαρη, Άρτεμη Βαξεβανάκη

Η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ

ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΣΧΟΛ. ΕΤΟΣ 2023-2024

Την Πέμπτη 23/05/2024 στο ΔΑΚ Κορίνθου πραγματοποιήθηκαν οι αγώνες στίβου Γυμνασίων του Νομού Κορινθίας.

Μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν με έντονο ενθουσιασμό και επιδόσεις στους αγώνες. Συνοδός ήταν ο κ. Μπόσγας Αθανάσιος , καθηγητής Φυσικής Αγωγής.

• Δερμάνης Ελευθέριος Β1 στα 80μ
  • Κακούρα Δέσποινα Σταυρούλα Β1 ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΑ 150μ κοριτσιών
  • Μπισιώτη Ελισάβετ Α3 στα 80μ.
  • Σβερκούνου Νεφέλη Α4 ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΣΤΑ 1000μ κοριτσιών
  • Χρυσίνης Δημήτρης Γ2 στα 80μ

Παγκορινθιακός Μαθητικός Διαγωνισμός Λογοτεχνίας

Θερμά συγχαρητήρια στη μαθήτρια του σχολείου μας Μελίνα Χουντάλα που απέσπασε το 1ο Βραβείο στην κατηγορία Ποίηση Λυκείου στον 8ο Παγκορινθιακό Μαθητικό Διαγωνισμό Λογοτεχνίας.

ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΠΟΤΙΜΗΣΗΣ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΕΩΝ

Παρακαλούμε να συμπληρωθεί από γονείς και κηδεμόνες στον παρακάτω σύνδεσμο το ερωτηματολόγιο αποτίμησης των επιμορφωτικών και άλλων δράσεων που πραγματοποιήθηκαν από τη σχολική μονάδα στο πλαίσιο του σχεδίου δράσης “Μαζί με τους γονείς”.

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ-Λ.Τ. ΛΕΧΑΙΟΥ

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΙΣΤΟΛΟΓΙΟΥ

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΦΟΡΜΑΣ

Να συμπληρωθεί η παρακάτω φόρμα απο τους γονείς/κηδεμόνες

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΠΟΥΣΙΩΝ

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ (από 8/1/2024)

Συμμετοχή του σχολείου μας στη δράση του ΕΕΕΕΚ Κορίνθου “Ο νέος μου συμμαθητής”

Ένα πρόγραμμα προσομοίωσης συμπερίληψης μαθητών ειδικής αγωγής με μαθητές γενικής παιδείας. Κάθε σχολείο που συμμετέχει πραγματοποιεί δράσεις με μαθητές του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. με στόχο την συνεργασία και την ένταξη το μαθητών, έστω και για λίγο, σε ομάδες συνομιλιών σε γυμνάσια τυπικής εκπαίδευσης.
Στην αρχή εγινε αναφορά στη δράση του ΕΕΕΕΚ,σε καλλιτέχνες διεθνούς φήμης με αναπηρία ,στη συνέχεια έγινε η γνωριμία με τους “νέους μας συμμαθητές”και ανταλλάξαμε βραχιολακια φιλίας περιμένοντας με ανυπομονησία τις επόμενες συναντήσεις μας.Στο Συνεδριακό Κέντρο Λουτρακίου συμμετείχαν στο συγκεκριμένο πρόγραμμα συνολικά 8 σχολεία,ανάμεσα στα οποία και το δικό μας Γυμνάσιο.

1210          11