Επειδή και οι 36 θέσεις εξαντλήθηκαν, θα υπάρξει μια μικρή λίστα αναμονής για την περίπτωση ακύρωσης.

Το Σάββατο 18 Ιουνίου, έχοντας αφήσει πίσω το άγχος των εξετάσεων, μία ομάδα μαθητών και καθηγητών του σχολείου μας, αποφάσισε να επισκεφτεί και να διασχίσει το πανέμορφο φαράγγι του Δημοσάρη στη Ν. Εύβοια.

Η αναχώρηση του μισθωμένου λεωφορείου θα γίνει στις 07:00 το πρωί από το κέντρο του Αλιβερίου.

Όποιοι επιθυμούν να συμμετέχουν στην εκδρομή (μαθητές, γονείς, κ.α.) μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στην ηλεκτρονική διεύθυνση phaedo@mycosmos.gr ή στο τηλέφωνο του σχολείου μας (2223051410 – εργάσιμες ώρες) στον καθηγητή Φαίδωνα Καραμπατσόλη.

Όσοι επιθυμούν να επιβιβαστούν στο λεωφορείο από αλλού (π.χ. Κριεζά, Ζάρακες, Στύρα, κ.λπ.) θα πρέπει να το δηλώσουν από πριν.

Η τιμή του εισιτηρίου ορίζεται σε 10 Ευρώ ανά άτομο, εφόσον συμπληρωθούν και οι 36 θέσεις του λεωφορείου, διαφορετικά θα προσαρμοστεί ανάλογα.

Στους συμμετέχοντες θα ζητηθεί να επιλέξουν το κυρίως πιάτο της ταβέρνας από πριν, προκειμένου να μειωθεί ο χρόνος αναμονής στην ταβέρνα.

Πρόγραμμα εκδρομής

07:00 Αναχώρηση από το Αλιβέρι (κέντρο)

07:10 Επιβίβαση από τα Λέπουρα (διασταύρωση για Κριεζά)

07:15 Επιβίβαση από τα Κριεζά

07:20 Επιβίβαση από τα Κόσκινα (διασταύρωση)

07:25 Επιβίβαση από τα Ζάρκα (διασταύρωση)

09:00 Άφιξη στην Κάρυστο και επιβίβαση σε μικρότερο λεωφορείο 36 θέσεων

09:30 Άφιξη στη θέση Πετροκάναλο (υψόμετρο 950 μέτρα) – Αρχή της πεζοπορίας

14:30 Άφιξη στους Καλλιανούς (τέλος της πεζοπορίας) – γεύμα στην ταβέρνα Κληματαριά

16:30 Επιστροφή

19:00 Άφιξη στο Αλιβέρι (μπορεί και λίγο αργότερα αν π.χ. θέλουμε να κάτσουμε για καφέ κάπου στην επιστροφή)

Τι χρειάζεται να έχουμε μαζί μας

Παπούτσια κατάλληλα για πεζοπορία (μποτάκια ή αθλητικά)

Σακίδιο πλάτης

Καπέλο

Αντηλιακό

Γυαλιά ηλίου

Μαγιό (σε ολόκληρη τη διαδρομή υπάρχουν μικρές λίμνες για μπάνιο!)

Μπατόν (προαιρετικά)

Δοχείο με νερό (υπάρχουν πηγές πόσιμου νερού στη διαδρομή)

Ξηρή τροφή (σοκολάτα, ξηροί καρποί)

Κινητό τηλέφωνο (το οποίο θα έχει σήμα μόνο στην αρχή και στο τέλος της πεζοπορίας)