Μαθηματικά στο Αρχαίο Στάδιο της Ρόδου

Σήμερα, Τετάρτη 2/5/2018, το μάθημα των Μαθηματικών με τα τμήματα Α1 και Α3 του Γυμνασίου Κρεμαστής, έγινε εκτός των σχολικών αιθουσών και συγκεκριμένα στο Αρχαίο Στάδιο της Ρόδου.
Εκεί, ο σχολικός σύμβουλος μαθηματικών Δωδεκανήσου κος Giannis Karagiannis ανέδειξε με την ομιλία του τη ζωή και τα επιτεύγματα του Εύδημου, του Ίππαρχου, του Γεμίνου και άλλων Μαθηματικών και Αστρονόμων που γεννήθηκαν, έζησαν ή εργάστηκαν στη Ρόδο ανάμεσα στον 4ον -1ον αιώνα π.Χ.
Έγινε επίδειξη της λειτουργίας του Τετράντα του Ίππαρχου(μετρητικό όργανο), ακολούθησε βιωματικό εργαστήριο με τους μαθητές να εργάζονται σε ομάδες και τέλος έγινε παρουσίαση των εργασιών από την κάθε ομάδα χωριστά.
Συνοδοί της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν οι μαθηματικοί Βαλιανάτου Ελεάνα, Ορφανός Στάθης και Σύρμου Ελένη.
Ευχαριστούμε θερμά κε Καραγιάννη για το πολύ ενδιαφέρον μάθημα.

Το ευχαριστηθήκαμε μικροί με

γάλοι.