Άρθρα για 24, Απρίλιος 2014

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κ.Π.Καβάφης “Δέησις” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Α΄ Γυμνασίου σελ. 56

Κ.Π.Καβάφης “Δέησις” Η θάλασσα στα βάθη της πήρ’ έναν ναύτη.- Η μάνα του, ανήξερη, πηαίνει κι ανάφτει στην Παναγία μπροστά ένα υψηλό κερί για να επιστρέψει γρήγορα και νάν’ καλοί καιροί – και όλο προς τον άνεμο στήνει τ’ αυτί. Aλλά ενώ προσεύχεται και δέεται αυτή, η εικών ακούει, σοβαρή και λυπημένη, ξεύροντας πως… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καστοριά: Ημερίδα στο Ξύλινο Σπίτι από την τοπική ομάδα Πελίτι της Κοζάνης (23 Μαρτίου 2014)

Στο Ξύλινο Σπίτι Καστοριάς  η ομάδα του Πελίτι Κοζάνης διοργάνωσε  συνάντηση γνωριμίας, και συζήτησης με θέμα “Η καλλιέργεια, διατήρηση και διάσωση ντόπιων παραδοσιακών ποικιλιών”  Η συνάντηση αποκάλυψε ότι υπάρχουν πολλοί Καστοριανοί που καλλιεργούν ήδη σπόρους από το Πελίτι κι ενδιαφέρονται για τη διάδοσή τους . Οι συζητήσεις ήταν ιδιαίτερα εποικοδομητικές  για τη φιλοσοφία που διέπει το κίνημα … (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανταλλαγή σπόρων στη γη Πελίτι και Διεθνές Καραβάνι Αλληλεγγύης για τους σπόρους (Σάββατο, 26 Απριλίου 2014)

Τη 14η Πανελλαδική Γιορτή Ανταλλαγής Ντόπιων Ποικιλιών διοργανώνει το Πελίτι με την υποστήριξη του Δήμου Παρανεστίου και του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Παρανεστίου. Η εκδήλωση θα λάβει χώρα στο Μεσοχώρι του Δήμου Παρανεστίου στο Νομό  Δράμας το Σάββατο 26 Απριλίου 2014 και θα διαρκέσει από τις 10:30 το πρωί ως της 4:00 το απόγευμα. Από τη γη του Πελίτι θα ξεκινήσει και… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εναλλακτική κοινότητα “Πελίτι” Περιβαλλοντικό Πρόγραμμα 2013-14

Εναλλακτική κοινότητα “Πελίτι”   “Από χέρι σε χέρι και από γενιά σε γενιά  για να μην χάσουμε αύριο αυτά που έχουμε σήμερα” Το Πελίτι ξεκίνησε από τον Παναγιώτη Σαϊνατούδη ως προσωπική του ανάγκη το 1995.  Σήμερα  αγκαλιάζει πολλούς και μάλιστα διαφορετικούς ανθρώπους από όλο τον κόσμο. Το σήμα του “Πελίτι” είναι ένα δέντρο μια βελανιδιά.  Πιασμένοι… (συνέχεια…)