Άρθρα για 11, Δεκέμβριος 2012

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γεώργιος Βιζυηνός, “Στο χαρέμι” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου σελ.92

Γεώργιος Βιζυηνός, “Στο χαρέμι” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ’ Γυμνασίου σελ.92 Το ηλεκτρονικό βιβλίο Για τη ζωή του Από την έρευνα στο διαδίκτυο της Κάλλης Βάσκου του Γ1 : ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Το διήγημα του Γεώργιου Βιζυηνού Το μόνον της ζωής του ταξίδιον δημοσιεύτηκε σε δύο συνέχειες στο περιοδικό Εστία τον Ιούνιο και τον Ιούλιο του 1884. Είναι ένα από… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εμμανουήλ Ροΐδης, “Τα υαλοπωλεία” Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ’ Γυμνασίου σελ. 85

Εμμανουήλ Ροΐδης, “Τα υαλοπωλεία”  σελ. 85   Το ηλεκτρονικό βιβλίο Εμμανουήλ Ροΐδης, Τα υαλοπωλεία. Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄ Γυμνασίου from Τσατσούρης Χρήστος, Γυμνάσιο Μαγούλας Δυτικής Αττικής Ανάλυση και απαντήσεις στις ερωτήσεις του βιβλίου εδώ. Για τον συγγραφέα και η ανάλυση του κειμένου Έρευνα από τον μαθητή του Γ1 Ανδρόνικου Γεωργιάδη για τον Εμμανουήλ Ροΐδη και… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Με απόφαση του Δημάρχου Καστοριάς τα σχολεία του Δήμου θα ξεκινήσουν τα μαθήματα στις 9:15 αύριο Τετάρτη 12-12-2012.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βυζαντινή Ιστορία (Μικρός Αναγνώστης)

Οι μαθητές της Β’  Γυμνασίου μπορούν να πάρουν μια καλή γεύση για την ιστορία που κάνουν φέτος από την ανάρτηση στο ηλεκτρονικό περιοδικό Μικρός Αναγνώστης. Πατήστε πάνω στην εικόνα και Καλή Περιήγηση!!!

DVD Εκδηλώσεων (Παραλαβή!!!) Τα DVD για τις εκδηλώσεις:  “Υπό το φως της πανσελήνου” και “Καλοκαιρινή Γιορτή” είναι έτοιμα στο σχολείο. Όποιος θέλει να τα παραλάβει, παρακαλώ, να στείλει ένα άδειο DVD με κάποιο μαθητή του σχολείου. Η Περιβαλλοντική Ομάδα θα παραλάβει επίσης το φάκελο της χρονιάς μαζί με όλο το υλικό: ημερολόγιο-δημοσιεύσεις κτλ

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Νεολιθική Τούμπα (The Road To Saloniki)

Νεολιθική Τούμπα (The road to Saloniki) Ευχαριστούμε τον κ. Λάζαρο Χατζηλαζαρίδη, τον παιδαγωγικό σύμβουλο του σχολείου μας που μας έστειλε το πολύ ενδιαφέρον βιντεάκι!

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Κλειστά τελικά τα σχολεία όλου του νομού Καστοριάς σήμερα 11-12-2012.

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Με απόφαση του Δημάρχου Καστοριάς τα σχολεία του Δήμου Καστοριάς θα ξεκινήσουν σήμερα 11-12-2012 στις 9:15.