Άρθρα για 7, Οκτώβριος 2012

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 24 WEB 2.0 εργαλεία για την τάξη

24 WEB 2.0 εργαλεία για την τάξη

ΑΠΟΜΝΗΜΟΝΕΥΜΑΤΑ Ελισάβετ Μουτζάν-Μαρτινέγκου, Αυτοβιογραφία Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ΄γυμν. σελ.50   Το ηλεκτρονικό βιβλίο εμπλουτισμένο   Βιογραφικό Σημείωμα ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΜΟΥΤΣΑ(Ν) – ΜΑΡΤΙΝΕΓΚΟΥ (1801-1832) Η Ελισάβετ Μουτσά(ν) γεννήθηκε στη Ζάκυνθο, κόρη του Φραγκίσκου Μουτσά(ν) και της Αγγελικής το γένος Σιγούρου. Οι γονείς της κατάγονταν από αριστοκρατικές οικογένειες της Ζακύνθου και ο πατέρας της ασχολήθηκε με την πολιτική…. (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βιτσέντσος Κορνάρος, Ερωτόκριτος Κείμενα Ν. Λογοτεχνίας Γ΄ γυμν. σελ.19

ΚΡΗΤΙΚΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ Βιτσέντσος Κορνάρος Ερωτόκριτος Γ. 831-936. Διάλογος ρήγα Ηράκλη και Πεζόστρατου Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας Γ’ Γυμνασίου σελ. 19 Ο Γιώργος Σεφέρης για τον Ερωτόκριτο εδώ. Ερωτόκριτος μέσα από την εικονογράφιση, ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ εδώ. Το εμπλουτισμένο ηλεκτρονικό βιβλίο Η αρχή του ποιήματος, Ο τροχός της μοίρας Tου Κύκλου τα γυρίσματα, που ανεβοκατεβαίνουν, και… (συνέχεια…)