Άρθρα για 10, Μάρτιος 2012

Το βιβλίο “Ζωή σαν ασανσέρ” του  Φίλιππου Μανδηλαρά,  από τις εκδόσεις Πατάκη (Φεβρουάριος 2012) εντάχθηκε  στη συλλογή της Σχολικής Βιβλιοθήκης του Γυμνασίου Κορησού Καστοριάς. Ευχαριστούμε τον συγγραφέα και τον Εκδοτικό Οίκο για την προσφορά τους. Ο συγγραφέας Φίλιππος Μανδηλαράς επισκέφτηκε το σχολείο μας το 2008 με το πρόγραμμα “Συγγραφείς και Εικονογράφοι στα σχολεία” Με την… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο «Μου έκλεψαν το όνομά μου» Tassies εκδ. Ε.Ψ.Υ.Π.Ε.: Θεατρική Διασκευή

«Μου έκλεψαν το όνομά μου» Tassies Θεατρική διασκευή: Αρετή Κάρκου και Περιβαλλοντική Ομάδα Κορησός, 6-3-2012   Πόπη Κουζίνα: Κάθε πρωί, όλα τα όμορφα πράγματα στον κόσμο, το καινούργιο φως, η μυρωδιά του φούρνου, είναι εκεί για: τη Γεωργία, την Ελεωνόρα, τη Νικολέτα, την Ελευθερία, τη Σοφία, την Ευαγγελία Πόπη: Όλα τα όμορφα κι ωραία, τα… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράση στο Γυμνάσιο Κορησού κατά της Βίας στο Σχολείο (υλικό παρουσίασης)

Η Παρουσίαση στο Γυμνάσιο Κορησού Καστοριάς  του Θέματος: “Βία και Εκφοβισμός στο Σχολείο” Υποδειγματική Παρουσίαση! Την παρουσίαση του θέματος ανέλαβε η Περιβαλλοντική Ομάδα του σχολείου: Α. Στο πρώτο θεωρητικό μέρος, για να είναι ενδιαφέρουσα κι ελκυστική, αλλά και μεταδοτική η διαπραγμάτευση του θέματος αποφασίσαμε να σκηνοθετήσουμε μια εικονική συζήτηση: Τέσσερα μέλη της Ομάδας επέλεξαν… (συνέχεια…)

Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δράση στο Γυμνάσιο Κορησού Καστοριάς κατά της Βίας στο Σχολείο (6 Μάρτη 2012)

Επιτυχία σημείωσε η δράση κατά της βίας στο σχολείο  στο Γυμνάσιο Κορησού την Τρίτη 6 Μάρτη 2012. Το υπουργείο Παιδείας δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων συμμετέχοντας στο Δίκτυο κατά της βίας στο Σχολείο κάλεσε τα σχολεία της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να αναλάβουν την 6η Μαρτίου δράσεις με σκοπό την ευαισθητοποίηση πάνω στο θέμα της… (συνέχεια…)