no rotate image set no rotate image set no rotate image set no rotate image set

ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑ

Συγγραφέας: | 3 Δεκεμβρίου, 2008
| 1 σχόλιο |

Οι καθηγητές Πληροφορικής αγωνιζόμαστε ενάντια στην απαξίωση-υποβάθμιση του επιπέδου σπουδών Πληροφορικής στο Δημόσιο Σχολείο όπου πρόσφατα μεθόδευσε το ΥΠΕΠΘ και απαιτούμε:

1. Οι αναθέσεις μαθημάτων ΚΑΙ για τα μαθήματα τα σχετικά με την Πληροφορική να γίνονται με βάση το γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου και μόνο.

2. Ο αριθμός μαθητών ανά καθηγητή στα εργαστηριακά μαθήματα να γίνει δώδεκα (12) ΚΑΙ για τα μαθήματα Πληροφορικής και όχι δεκαεπτά (17) όπως τώρα κατ? εξαίρεση ορίζει η εγκύκλιος.

3. Ισονομία για τους υπεύθυνους εργαστηρίων Πληροφορικής με τρίωρη μείωση ωραρίου ΚΑΙ για το ΣΕΚ.

κάτω από: Γενικά

ΚΟΛΥΜΒΑΡΙ

Συγγραφέας: | 11 Νοεμβρίου, 2008
| 1 σχόλιο |

Κολυμβάρι

thumb.png

Όμορφο χωριό, χτισμένο στο μυχό κόλπου, 23 χλμ δυτικά από τα Χανιά, με 1008 κατοίκους. Τα σπίτια του απλώνονται σε μεγάλη έκταση με πολύ πράσινο. Έχει σημαντική τουριστική κίνηση. Τελευταία απέκτησε διεθνή φήμη εξαιτίας των συνεδρίων και άλλων εκδηλώσεων που γίνονται με επίκεντρο την Ορθόδοξη Ακαδημία Κρήτης. Από το αγκυροβόλιό του έγινε η απόβαση των Τούρκων το 1645 που οδήγησε στην υποδούλωση της Κρήτης. Στο ίδιο σημείο έγινε το 1897 η μυστική απόβαση του ελληνικού στρατού με τον Τιμολέοντα Βάσσο για να προστατεύσει τον ελληνικό πληθυσμό της Κρήτης, απόβαση που έγινε αφορμή για την κήρυξη (1897) του ελληνοτουρκικού πολέμου.

Αξιοθέατα αποτελούν:

Η σταυροπηγιακή μονή Οδηγήτριας (Κυράς Γωνιάς), στη δυτική γωνιά (όπως δηλώνει και το όνομά της) του κόλπου Κυδωνίας. Ιδρύθηκε στις αρχές του 17ου αι. (τα κτίρια από το 1662 και μετά).Τιμάται στο όνομα της Θεοτόκου Οδηγήτριας. Διέθετε καθολικό με νάρθηκα και παρεκκλήσια χτισμένα μέσα σε μεγάλη αυλή, γύρω από την οποία ήταν διαμορφωμένα τα κελιά των μοναχών. Η μονή καταστράφηκε για πρώτη φορά με την εισβολή των Τούρκων το 1645, αλλά σύντομα ξαναχτίστηκε και απέκτησε σχολείο και άλλα προνόμια. H παλιά, πλούσια βιβλιοθήκη της κάηκε το 1866 πάλι από τους Τούρκους.
Στη διάρκεια της γερμανικής κατοχής, η μονή υπήρξε κέντρο εθνικής αντίστασης, γι’ αυτό και επανειλημμένα έγινε στόχος βομβαρδισμών. Διαθέτει αξιόλογη συλλογή παλιών χειρογράφων και κωδίκων, καθώς και συλλογή μεταβυζαντινών εικόνων, εκκλησιαστικών σκευών και αμφίων. Στη μονή υπάρχουν εντοιχισμένες διάφορες επιγραφές.

Κοντά της είναι η Ορθόδοξη Ακαδημία Κρήτης, ένα σύγχρονο εκκλησιαστικό-θρησκευτικό και πνευματικό ίδρυμα, που χτίστηκε σε χώρο που παραχωρήθηκε από τη Μονή Γωνιάς. Προσφέρει φιλοξενία σε ομάδες με ειδικά ενδιαφέροντα.

κάτω από: Γενικά