Αρχική » Εκπαιδευτικές δράσεις » Παρουσίαση βιωματικής προσέγγισης ελληνορθόδοξων ναών και ελληνικών σχολείων της Κωνσταντινούπολης

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΤΩ ΜΗΛΙΑΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ

Στις 24  – 4 -2013 και ώρα  19:30μμ. στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου έγινε  η παρουσίαση του προγράμματος με θέμα  : « Βιωματική προσέγγιση στα ελληνικά σχολεία και στους ορθόδοξους ελληνικούς ναούς της Κωνσταντινούπολης» από τους  μαθητές που υλοποίησαν το πρόγραμμα καθώς και από τους υπεύθυνους καθηγητές την κ. Γκέλλου Βασιλική ,την κ. Παπαδοπούλου Γαρυφαλιά και τον κ. Παπανικολάου Ευάγγελο . Στην εκδήλωση παραβρέθηκαν   οι εκπαιδευτικοί του σχολείου, οι γονείς των μαθητών , ο αρχιμανδρίτης π. Ιωακείμ Οικονομίκος , ο αναπληρωτής Δημάρχου κ. Παπαζήσης , η υπεύθυνη καινοτόμων Δράσεων Δ/θμιας της Πιερίας κ. Μ. Παππά , ο αιρετός των καθηγητών κ .Θ. Σιαμάγκας , η Σύμβουλος Αγγλικής Πέλλας-Κιλκίς κ. Α. Αναστασιάδου, κοινοτάρχες, ιερείς της περιοχής και πολλοί φίλοι προσκεκλημένοι. Την εκδήλωση πλαισίωσαν οι «Μελωδοί της Παράδοσης» με πολίτικα τραγούδια .

Οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ Τάξης στα πλαίσια του προγράμματος είχαν πραγματοποιήσει  εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κωνσταντινούπολη , από τις 7-3 έως τις 10-3-2013. Η επίσκεψη καταγράφτηκε σε  dvd και σε  φωτογραφικό υλικό .Παράλληλα με την εκδήλωση στο χώρο του σχολείου υπήρχε έκθεση φωτογραφικού υλικού. Επιπλέον εκδόθηκε  βιβλίο με θέμα «Κωνσταντινούπολη, η Βασιλίδα των πόλεων».

ΤΟ  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ

Α΄ ΜΕΡΟΣ

1 . Εισαγωγή – διαστάσεις θέματος και στόχοι  2.  Η Θεοχάρακτη Πόλη – Ποίημα 3. Η ίδρυση της Κων/πολης  4. Θρήνος για την Άλωση – Ποίημα  5. Η Άλωση της Πόλης  6.Η Κωνσταντινούπολη σήμερα  7.Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο  8.Τα σχολεία της Πόλης   9. Η Μεγάλη του Γένους Σχολή  10. Το Ζάππειο Παρθεναγωγείο 11.Η Θεολογική Σχολή της Χάλκης  12.Το Ζωγράφειο Λύκειο     13. Οι Ελληνορθόδοξοι ναοί της Πόλης  14. α. Οικουμενικό Πατριαρχείο   β. Άγιος Γεώργιος Φαναρίου  15. Η Παναγία η Βλαχέρνα  16. Η Ζωοδόχος Πηγή – Μπαλουκλί  17. Η Μονή της Χώρας- Μουσείο Κάριε  18. Η Αγία Σοφία  19. Η σκλάβα Πόλη –  Ποίημα  20 . Εντυπώσεις από την εκπαιδευτική μας επίσκεψη στην Κων/πολη   21. Συμπεράσματα

Β΄ΜΕΡΟΣ

α .Τραγούδια της Πόλης από το μουσικό σχήμα:« ΟΙ ΜΕΛΩΔΟΙ  ΤΗΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ» β .Χοροί από τους μαθητές .

DSCN1609 DSCN1587 DSCN1551 DSCN1622

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη