Αρχική » Γενικά » Σχολή Γονέων

Σχολή Γονέων

Στο πλαίσιο των Σχολών Γονέων, πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο της Κ.Μηλιάς, το εκπαιδευτικό πρόγραμμα  «Διαφυλικές σχέσεις», διάρκειας 25 ωρών. Το πρόγραμμα διήρκησε από τον Σεπτέμβριο εως τον Νοέμβριο του 2011. Συντονίστρια της ομάδας υπήρξε η κ.Αναστασιάδου Ελένη, παιδοψυχολόγος. Στη διάρκεια του προγράμματος οι εκπαιδευόμενοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για θέματα όπως:

• Συνεργασία εκπαιδευτικού-γονέων- παιδιού
  • Εκπαιδευτικοί, οικογένεια και διάγνωση κλίσεων
  • Προώθηση της ισότητας των φύλων
  • Προβλήματα συμπεριφοράς μαθητών/τριών.
  • Ψυχολογική υποστήριξη
  • Αγωγή υγείας
  • Στερεότυπα και διακρίσεις στην οικογένεια.

Ύστερα από επιθυμία των γονέων και σε συνεννόηση με τη διεύθυνση του σχολείου θα πραγματοποιηθεί και δεύτερος κύκλος συναντήσεων των εκπαιδευομένων  με νέο εκπαιδευτικό πρόγραμμα διάρκειας 50 ωρών αυτή την φορά. Τίτλος του προγράμμτος είναι «Η οικογένεια στη σύγχρονη εποχή»,

Οι βασικές θεματικές ενότητες που θα αναπτυχθούν θα είναι:

• Δομή και λειτουργία της ελληνικής οικογένειας
  • Στάδια ανάπτυξης του παιδιού
  • Τα όρια στην ανατροφή του παιδιού
  • Πειθαρχία
  • Προσαρμογή του παιδιού στο σχολείο
  • Εξάρτηση από καπνό, αλκοόλ, ναρκωτικά
  • Επικοινωνία
  • Σεξουαλική αγωγή
  • Διαχείριση ελεύθερου χρόνου
  • Προβλήματα συμπεριφοράς μαθητών/τριών (επιθετικότητα, σχολικός εκφοβισμός, σχολική άρνηση, φοβίες, άγχος).
  • Ψυχολογική υποστήριξη
  • Μαθησιακές δυσκολίες
  • Συνεργασία γονέων και εκπαιδευτικών.

Το πρόγραμμα θα διαρκέσει από τον Μάρτιο εως και τον Μαίο του 2012.

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.