Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες των μαθητών της Γ’ Γυμνασίου, παρακαλούμε να διαβάσετε με προσοχή την επιστολή που ακολουθεί από Υπουργείο Παιδείας για τις εγγραφές-ανανεώσεις εγγραφών-μετεγγραφές των μαθητών/τριών στα Δημόσια Λύκεια, Α΄, Β΄, Γ΄ τάξη ημερησίου και Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξη εσπερινού, (ΓΕ.Λ.1/ΕΠΑ.Λ./Π.ΕΠΑ.Λ.) για το σχολικό έτος 2024-2025, στη συνέχεια να συμπληρώσετε με προσοχή και τις 3 δηλώσεις που ακολουθούν και να επιστραφούν στο σχολείο μαζί με δυο φωτογραφίες μεγέθους αστυνομικής ταυτότητας μέχρι τις 18 Απριλίου.
Οι υπεύθυνες δηλώσεις έχουν δοθεί σε έντυπη μορφή σε όλους τους μαθητές της Γ’ τάξης αλλά, σε κάθε περίπτωση μπορείτε να τις κατεβάσετε και από εδώ.

e-egrafes _Υπεύθυνη Δήλωση A

e-egrafes _Υπεύθυνη Δήλωση Β

Υπεύθυνη Δήλωση – Σχολείο – Γλώσσα

Προσοχή: Τα στοιχεία που θα συμπληρώσετε στις δηλώσεις θα πρέπει να είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που είναι καταχωρημένα στην φορολογική σας δήλωση.

Επιστολή Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων προς τους Γονείς και Κηδεμόνες

Λήψη αρχείου

Πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 28/02/2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου Κατασταρίου η 4η συνάντηση της ομάδας Γονέων με θέμα: «Σχέσεις Εξουσίας και Συνθήκες Αναπαραγωγής Βίας στην  Εφηβική Ηλικία».
Η συζήτηση – συνάντηση ήταν ανοιχτή και συμμετείχαν μαθητές τόσο του Γυμνασίου, όσο και του Λυκείου. Επίσης, την συνάντηση -συζήτηση παρακολούθησαν η κυρία Μάργαρη Φ. Σύμβουλος Εκπαίδευσης Φιλολόγων και Παιδαγωγικής Ευθύνης Ζακύνθου, η κυρία Γκάτα Μ., Αναπληρώτρια Διευθύντρια του Γυμνασίου, ο κύριος Σταμίρης Β., Διευθυντής του Λυκείου, η Πρόεδρος της Ένωσης Γονέων Ζακύνθου κυρία Τσανάκα Μ. και τέλος οι κυρίες Ελένη Ευθυμιάδη, Ψυχολόγος, Υπεύθυνη Κινητής Μονάδας Απεξάρτησης ΚΕΘΕΑ  με έδρα την Κεφαλλονιά που καλύπτει και την Ζάκυνθο και η Αγγελική Γιαννούλη, Εθελόντρια Ψυχολόγος.
Την συζήτηση-συνάντηση συντόνισε ο κύριος Τίμος Στραβοπόδης, Κοινωνιολόγος, Msc Εκπαιδευτική Ψυχολογία, Επιστημονικός Υπεύθυνος του Κέντρου Πρόληψης Ζακύνθου.

Σχέσεις εξουσίας και συνθήκες αναπαραγωγής βίας στην εφηβική ηλικία.

Βιωματικό Εργαστήρι

Την Τρίτη 27/02/2024 και ώρα 19:00μμ εκπαιδευτικοί του Συλλόγου Διδασκόντων του Γυμνασίου συμμετείχαν στο τρίτο βιωματικό εργαστήριο του προγράμματος «Στηρίζουμε τους Εκπαιδευτικούς – βελτιώνουμε την ποιότητα της εκπαίδευσης» που υλοποιείται από Κέντρο Πρόληψης Π.Ε. Ζακύνθου «Η ΣΤΟΡΓΗ» σε συνεργασία με την Διεύθυνση του σχολείου.

Το εργαστήριο συντόνισαν ο κ. Τίμος Στραβοπόδης, Κοινωνιολόγος, MSc Εκπαιδευτική Ψυχολογία και η κ. Δήμητρα Μάργαρη, Κοινωνική Λειτουργός. Η πραγματοποίηση του εργαστηρίου έγινε στο χώρο του Κέντρου Πρόληψης στην Αγ. Ιωάννου Λογοθετών 18, 2ος όροφος στην πόλη της Ζακύνθου.

Το επόμενο βιωματικό εργαστήριο έχει προγραμματιστεί για την Τετάρτη 20/03/2024.