ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ

cropped last

Εκδοση Αποτελεσμάτων (2023)

Τα αποτελέσματα των ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΩΝ και ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΩΝ εξετάσεων
έχουν ολοκληρωθεί και κοινοποιούνται σταδιακά στους γονείς.

Διακρίσεις των μαθητών του Σχολείου μας στην 1η Διεθνή Ολυμπιάδα Αθλητικής Ρομποτικής

Οι μαθητές της Β΄ τάξης του Σχολείου μας Ευστάθιος Κονιδάρης, Επαμεινώνδας Μπλατσής και Κωνσταντίνος Παπαντωνόπουλος συμμετείχαν ως μέλη της Ομάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής “Robots@UP” του Πανεπιστημίου Πατρών στην 1η Διεθνή Ολυμπιάδα Αθλητικής Ρομποτικής, η οποία διεξήχθη από τις 7 έως τις 10 Απριλίου 2023 στο Ηράκλειο Κρήτης με συμμετοχή αποστολών από περισσότερες των 30 χωρών. Η ομάδα σημείωσε σημαντικές επιδόσεις, κατακτώντας -μεταξύ άλλων διακρίσεων- συνολικά 3 χρυσά, 2 αργυρά και 3 χάλκινα μετάλλια, ενώ από τους μαθητές μας οι Επαμεινώνδας Μπλατσής και Κωνσταντίνος Παπαντωνόπουλος κατέκτησαν από κοινού το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας. Σε συνέχεια και αναγνώριση των επιτυχιών της ομάδας, τα μέλη της προσκλήθηκαν σε τιμητικές συναντήσεις με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου Πατρών κ. Χρήστο Μπούρα και τον Δήμαρχο Πατρέων κ. Κώστα Πελετίδη στις 25 Απριλίου και 25 Μαΐου 2023 αντίστοιχα.

Η Δντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων εκφράζoυν τα θερμά τους συγχαρητήρια!

Η ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΝΑΒΑΛΛΕΤΑΙ, ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΕΝΘΟΥΣ.

ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 19 ΙΟΥΝΙΟΥ 2023 ΣΤΙΣ 20.00.

Πρόγραμμα Εκδήλωσης / Γιορτής Αποφοίτησης

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

• Υποδοχή από τη Διευθύντρια κ. Σκαρπέλου Σταυρούλα
  • Χαιρετισμός από την πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, κ. Κιαπίδου Σοφία
  • Αποχαιρετιστήριος λόγος από τη Φιλόλογο του σχολείου κ. Παπαδοπούλου Ελένη
  • «Το σχολείο που ονειρεύομαι» , σκέψεις του μαθητή του Γ1, Αγόρου Βασίλη
  • «Το σχολείο που ονειρεύομαι» , σκέψεις του μαθητή του Γ3, Πιέρρου Δημήτρη
  • “Οι Διαφημίσεις μας” , εργασίες μαθητών στο μάθημα των Δεξιοτήτων με την Καθηγήτρια κ. Δημητρούκα Θεοδώρα
  • «Το σχολείο που ονειρευόμαστε» , σκέψεις των μαθητών της Γ’ Γυμνασίου , εκφωνεί η μαθήτρια του Γ1, Κασπίρη Ιωάννα
  • «Το σχολείο που δημιουργούμε» , από την Υποδιευθύντρια του σχολείου κ. Τόκα Κων/να
  • Αποχαιρετισμός προς τους Εκπαιδευτικούς που αφυπηρετούν
  • Μουσικό Διάλειμμα, “Οι Διαφημίσεις μας” Νο 2
  • «Μια Ελένη, …ολίγον του Ευρυπίδη… αλλά και ολίγον του Αριστοφάνη…», σατιρικό θεατρικό δρώμενο από τους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου
  • Οι μαθητές μας από τα παλιά χρόνια… έως σήμερα, φωτογραφικά στιγμιότυπα
  • Μουσικό και χορευτικό φινάλε

Καλό Καλοκαίρι!!

γιορτή αποφοίτησης 2023

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ
ΓΡΑΠΤΕΣ ΠΡΟΑΓΩΓΙΚΕΣ & ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

• Η διάρκεια των εξετάσεων είναι δίωρη, με εξαίρεση την Αρχαία Ελληνική γλώσσα και Γραμματεία και τη Νέα Ελληνική γλώσσα και Γραμματεία που συνεξετάζονται σε τρίωρη εξέταση
  • Μεγάλη προσοχή στις ώρες προσέλευσης , αναλόγως τη Βάρδια, που είναι οι εξής:

Α΄ Γυμνασίου         : 8.10

Β΄Γυμνασίου          : 8.10 / 10.20 / 11.20

Γ’ Γυμνασίου          : 8.10 / 10.20 / 11.20

• Οι μαθητές χρησιμοποιούν μόνο στυλό διαρκείας (μπλε ή μαύρο) κι όχι στυλό που σβήνει.
  • Να ελέγχουν την Ύλη και το Πρόγραμμα εξέτασης του κάθε μαθήματος.
  • Οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου κατανέμονται σε 4 Αίθουσες του Ισογείου (είναι αριθμημένες) και οι μαθητές της Β’ και της Γ’ στις 4 Αίθουσες του Ορόφου ή και του Ισογείου.
  • Οι μαθητές δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους διορθωτικό (blanco) , σημειώσεις/βιβλία, κινητά ή άλλες ηλεκτρονικές συσκευές/ρολόγια.
  • Χρήση της τουαλέτας επιτρέπεται μόνο σε έκτακτες περιπτώσεις.
  • Το Κυλικείο θα είναι ανοιχτό τις ώρες των εξετάσεων.

exetasi 2023

Οι μαθητές μας μελετούν Αρχαία Μυθιστορήματα στο Αμφιθέατρο του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών

Δελτίο Τύπου για την Εκδήλωση του Προγράμματος Αγωγής Υγείας ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΣ

easter