Αρχείο ημέρας 18 Δεκεμβρίου 2013

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2012 – ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2013

Χαλκίδα, 11/12/2013

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2012 – ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2013

Κοπή βασιλόπιτας σε όλα τα τμήματα των τάξεων του Γυμνασίου και προσφορά λογοτεχνικών βιβλίων σε όλους τους τυχερούς (Ιανουάριος 2012).

Κοπή βασιλόπιτας στο Σύλλογο των Διδασκόντων και προσφορά αναμνηστικού στον τυχερό (Ιανουάριος 2012).

Γενική Συνέλευση με στόχο τη γνωριμία των μελών του συλλόγου με το νέο Διοικητικό Συμβούλιο και την ανταλλαγή απόψεων.

Πρωινή αποκριάτικη γιορτή σε συνεργασία με το Σύλλογο των Διδασκόντων με προβολή ταινίας, φαγητό, χορό και προσφορά δώρων.

Απογευματινή εκδήλωση για τους μαθητές με προβολή επιλεγμένης κινηματογραφικής ταινίας.

Πραγματοποίηση ομιλίας – συζήτησης για γονείς με προσκεκλημένη την κ. Χαρά Σπηλιοπούλου, Καθηγήτρια στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών, επιστημονική Διευθύντρια του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Εύβοιας με θέμα «Μεγαλώνοντας εφήβους στη σύγχρονη εποχή».

Δημιουργία δύο ομάδων γονέων σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Εύβοιας.

Αγορά CDplayer για τις ανάγκες του σχολείου.

Πρωινή μουσική εκδήλωση για όλους τους μαθητές σε συνεργασία με το εκπαιδευτικό τμήμα της Εθνικής Λυρικής Σκηνής.

Υποστήριξη της δημιουργίας ταινίας από ομάδα μαθητών με τίτλο «Δεν έχω όρεξη για τίποτα» με την επιμέλεια του υπεύθυνου καθηγητή κ. Αντώνη Τζίνη.

Υποστήριξη μαθητικών δραστηριοτήτων στη γιορτή του Γυμνασίου για τη λήξη του σχολικού έτους και προσφορά γλυκισμάτων σε όλους τους παρευρισκόμενους.

Επιμέλεια των σχολικών αιθουσών (καθάρισμα κουρτινών, βαφή πινάκων) για την καινούργια σχολική χρονιά (Σεπτέμβριος 2012)

Απογευματινή συνάντηση με στόχο την υποδοχή στο Σύλλογο μας των γονέων των μαθητών της Α’ Γυμνασίου.

Συμμετοχή στην αποχαιρετιστήρια εκδήλωση του Συλλόγου των Διδασκόντων για τους εκπαιδευτικούς που συνταξιοδοτήθηκαν στο τέλος της σχολικής χρονιάς 2011-12 (Οκτώβριος 2012).

Πραγματοποίηση ομιλίας – συζήτησης για γονείς με προσκεκλημένο τον Ψυχολόγο κ. Παντελή Πρώιο με θέμα «Η βία στην κοινωνία των εφήβων» σε συνεργασία με την Ένωση Ψυχολόγων Ελλάδας.

Πραγματοποίηση ομιλίας – συζήτησης για γονείς με προσκεκλημένο τον Καθηγητή του Παν. Μακεδονίας κ. Γιώργο Παυλίδη με θέμα «Δυσλεξία και Μαθησιακές δυσκολίες».

Προσφορά χαρτιού φωτοτυπικού για τις ανάγκες του σχολείου

Οργάνωση και πραγματοποίηση χριστουγεννιάτικης εορταγοράς με την ενεργητική συμμετοχή μελών του συλλόγου μας.

Ενεργοποίηση της ιστοσελίδας για τις ανακοινώσεις του συλλόγου μας ( https://blogs.sch.gr/gymkanit/ ).

Κοπή βασιλόπιτας σε όλα τα τμήματα των τάξεων του Γυμνασίου και προσφορά λογοτεχνικών βιβλίων σε όλους τους τυχερούς (Ιανουάριος 2013).

Κοπή βασιλόπιτας στο Σύλλογο των Διδασκόντων και προσφορά αναμνηστικού στον τυχερό (Ιανουάριος 2013).

Χρηματοδότηση για την κατασκευή διαχωριστικού φύλλου από αλουμίνιο στα κάγκελα μεταξύ Λυκείου και Γυμνασίου.

Χορευτική γιορτή στην αίθουσα εκδηλώσεων της Λέσχης Αξιωματικών Χαλκίδας (Φεβρουάριος 2013) για τα παιδιά του Γυμνασίου.

Βιωματικό εργαστήρι από τη WWF σε μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου με τη συμμετοχή κάποιων γονέων πάνω σε περιβαλλοντικά θέματα.

Ομιλία–συζήτηση σε θέματα σεξουαλικής αγωγής με τη μαιευτήρα-γυναικολόγο κ. Ιωάννα Παύλου.

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών και Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης με την κ. Χονδρογιάννη Σοφία.

Επιδιόρθωση και βάψιμο στις πόρτες και στους τοίχους των τουαλετών το καλοκαίρι.

Πραγματοποίηση Θεατρικής παράστασης από το εργαστήρι της Ν. Αρτάκης την περασμένη Κυριακή στο σχολείο μας με τα έργα του Α. Τσέχοφ «Αρμένικη Βίζιτα» και «Η Αρκούδα».

Τέλος, προετοιμασία για το παζάρι της Παρασκευής 20 Δεκεμβρίου όπου και ζητούμε τη βοήθειά σας με την προσφορά γλυκισμάτων και χριστουγεννιάτικων αντικειμένων.

ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Δεκέμβριος 2013