Αρχείο ημέρας 22 Δεκεμβρίου 2009

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΝΗΘΟΥ

Το Γυμνάσιο Κανήθου, συνεχίζοντας την παράδοση της χριστουγεννιάτικης αγοράς με φιλανθρωπικό σκοπό και συμμετέχοντας για πέμπτη συνεχή χρονιά στις εκδηλώσεις των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς του Συμβουλίου της Ευρώπης, διοργάνωσε μια ιδιαίτερα πετυχημένη εορταστική εκδήλωση στο χώρο του σχολείου την Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2009. Έχοντας πάντα ως βασικό στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα τέχνης και πολιτισμού, η εκδήλωση  είχε ως κεντρικό θέμα την τέχνη της κεραμικής που, από την αρχαιότητα μέχρι τους νεότερους χρόνους, εφοδίασε την κοινωνική και καθημερινή ζωή των ανθρώπων με σκεύη όλων των σχημάτων και μεγεθών και όλων των χρήσεων. Τα πιθάρια, οι στάμνες, τα κανάτια, οι τζάρες, τα τσουκάλια και τα λαγήνια της νεοελληνικής παράδοσης μετέφεραν και αποθήκευσαν νερό, κρασί, λάδι και καρπούς, τέλεσαν έθιμα και στόλισαν με απλότητα και συμμετρία τα σπίτια των ανθρώπων, ταυτίστηκαν  με τόπους και παραδόσεις.

Στην εκδήλωση εντυπωσιακή ήταν η αγορά με κεραμικές δημιουργίες των μαθητών του πολιτιστικού προγράμματος «Κεραμική – Γλυπτική» που εκπονείται από την κ. Ευγενία Ντινιακού, καθηγήτρια Καλλιτεχνικών, αλλά και η παρουσία παραδοσιακών μικρών αγγείων της Σκύρου, δίπλα σε μια παραδοσιακή γωνιά σκυριανού σπιτιού. Τα αγγεία αυτά – δωρεά παραδοσιακού αγγειοπλάστη – ήταν αντιπροσωπευτικά δείγματα της ξεχωριστής σκυριανής κεραμικής παράδοσης.

Τη διοργάνωση της εκδήλωσης επιμελήθηκαν η κ. Κλεονίκη Ρηγάτου, η κ. Άννα Καραμπατσώλη και η κ. Ευγενία Ντινιακού.

Στην εκδήλωση παρέστησαν η πρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής κ. Αν. Μακαρώνα – Ψυχογιού, η υπεύθυνη Αγωγής Υγείας κ. Σ. Ανέστη, η υπεύθυνη πολιτιστικών θεμάτων κ. Ρ. Παπαϊωάννου, ο πρόεδρος  Β.Κωστίμπας και το Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, οι πρόεδροι των τοπικών πολιτιστικών συλλόγων και οι γονείς των μαθητών.

Φωτογραφίες από την εκδήλωση:

dsc04129.JPG dsc04131.JPG dsc04149.JPG dsc04153.JPG dsc04157.JPG

Δεκέμβριος 2009