ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΑΣΜΟΥ

Ιουν 2017 22

Οι έλεγχοι των μαθητών της Α” και Β” Γυμνασίου που έχουν προαχθεί (περάσει) και τα απολυτήρια των μαθητών Γ” Γυμνασίου που έχουν απολυθεί θα δίνονται αύριο Παρασκευή 23 Ιουνίου από τις 9:00 π.μ. έως τις 12 μ.

Ιουν 2017 18

ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΗΣ ΤΗΣ Γ” ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΓΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΑ ΕΠΑΛ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ (ΚΑΝΟΥΝ) ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ :

Χρειάζονται οι κωδικοί Taxisnet.

Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων είναι 19 έως 23 Ιουνίου.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (ΠΡΟΑΓΟΜΕΝΟΙ – ΜΕΤΕΞΕΤΑΣΤΕΟΙ – ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΟΙ) ΕΚΔΟΘΗΚΑΝ (ΒΓΗΚΑΝ)  ΚΑΙ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.

Στο αμέσως επόμενο άρθρο του blog ανακοινώνονται το πρόγραμμα Υποστηρικτικής Διδασκαλίας και το πρόγραμμα Επαναληπτικών εξετάσεων για το Γυμνάσιο Ιάσμου

ΟΙ ΕΛΕΓΧΟΙ ΘΑ ΔΟΘΟΥΝ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΝΕΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ.

Ιουν 2017 13

Σύμφωνα με το νέο Π.Δ. 126/16 «Περί σχολικού και διδακτικού έτους και της αξιολόγησης των μαθητών του Γυμνασίου» για τους παραπεμπόμενους μαθητές αμέσως μετά το τέλος της πρώτης εξεταστικής περιόδου καταρτίζεται με ευθύνη του Διευθυντή του Σχολείου και υλοποιείται από τους εκπαιδευτικούς πρόγραμμα υποστηρικτικής διδασκαλίας για κάθε μάθημα των Ομάδων Α και Β στο οποίο έχει παραπεμφθεί μαθητής.

Παρακάτω ανακοινώνεται το πρόγραμμα υποστηρικτικής διδασκαλίας (κάντε «κλικ» στην εικόνα) για τους παραπεμπόμενους μαθητές του Γυμνασίου Ιάσμου:

YPOSTHRIKTIKHΕπίσης, στο τρίτο δεκαήμερο του Ιουνίου διεξάγονται οι επαναληπτικές εξετάσεις για τους παραπεμπόμενους μαθητές (δεύτερη εξεταστική περίοδος).

Ανακοινώνεται παρακάτω το πρόγραμμα των επαναληπτικών εξετάσεων (κάντε «κλικ» στην εικόνα) για το Γυμνάσιο Ιάσμου :

2H_EXETAST_PROGR

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΑ ΔΕΙΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΤΡΙΤΗ 13 ΙΟΥΝΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 4 Μ.Μ.

ΑΥΡΙΟ ΤΕΤΑΡΤΗ 14 ΙΟΥΝΙΟΥ Η ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ 12:00 ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΕΩΣ ΤΙΣ 2 Μ.Μ. ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Το πρόβλημα με το myschool συνεχίζεται και σήμερα Τρίτη 13 Ιουνίου το πρωί. Μόλις γίνει δυνατό να ανακοινωθούν τα αποτελέσματα θα γίνει νέα ενημέρωση.

Ιουν 2017 12

Εξαιτίας δυσλειτουργίας του συστήματος myschool δεν ήταν δυνατό να εκδοθούν αποτελέσματα σήμερα 12 Ιουνίου. Τα αποτελέσματα θα εκδοθούν το συντομότερο δυνατόν (ίσως αύριο) και θα υπάρξει ενημέρωση με νέα ανακοίνωση.

Μάι 2017 30

Έλεγχοι

Οι έλεγχοι με τις βαθμολογίες του δεύτερου (2ου) τετραμήνου θα δίνονται στους γονείς των μαθητών μετά τις 11:00 π.μ. από αύριο Τετάρτη 31 Μαΐου.

Εργασίες Αγωγού Φυσικού Αερίου

Στην περιοχή του Ιάσμου πρόκειται να γίνουν εργασίες για την κατασκευή αγωγού Φυσικού αερίου. Ζητήθηκε από το σχολείο να ενημερώσει όλους τους μαθητές να μην πλησιάζουν στην περιοχή που γίνονται οι εργασίες γιατί υπάρχει ΚΙΝΔΥΝΟΣ !

Πρόγραμμα εξετάσεων και Ύλη

Το πρόγραμμα των εξετάσεων και η ύλη των μαθημάτων βρίσκονται καταχωρημένα στο ακριβώς επόμενο άρθρο του blog.

Μάι 2017 27

Πρόγραμμα Εξετάσεων

(κάντε κλικ πάνω στο πρόγραμμα για να το δείτε μεγαλύτερο):

Exam Schedule

Κάντε «κλικ» στο αντίστοιχο μάθημα για να δείτε την εξεταστέα ύλη του μαθήματος.

Α” ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ Β” ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ Γ” ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
Φυσική Φυσική Φυσική
Μαθηματικά Μαθηματικά Μαθηματικά
Ιστορία Ιστορία Ιστορία
Γλώσσα Γλώσσα Γλώσσα
Κείμενα Ν. Λογ. Κείμενα Ν. Λογ. Κείμενα Ν. Λογ.

Μάι 2017 18

Σε ένα όμορφο αθλητικό πρωινό, τις 18 Μαΐου 2017, το Γυμνάσιο Ιάσμου συμμετείχε στο τουρνουά ποδοσφαίρου των ομάδων γυμνασίων του νομού Ροδόπης. Συμμετοχή είχαμε τόσο με ομάδα αγοριών, όσο και με ομάδα κοριτσιών. Ο απολογισμός ήταν δυο νίκες και μια ήττα. Συγκεκριμένα η ομάδα των αγοριών νίκησε το 3ο Γυμνάσιο με 1-0 αλλά έχασε από το 2ο Γυμνάσιο με 2-1. Η ομάδα των κοριτσιών έδωσε έναν αγώνα με το 4ο Γυμνάσιο και κέρδισε με το καθαρό 2-0.
Τους μαθητές συνόδεψαν στους αγώνες η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής κ. Δουρουκλάκη και ο καθηγητής Φυσικής κ. Ρίζος.

(Κάντε κλικ πάνω στις φωτογραφίες για να τις δείτε)

Η αποστολή των ομάδων ξεκινά με αισιοδοξία για το γήπεδο

Αγόρια : Γυμνάσιο Ιάσμου – 3ο Γυμνάσιο 1-0

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλο πάθος για την νίκη. Το Γυμνάσιο Ιάσμου πέτυχε 1 γκολ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου και κράτησε την νίκη. Στο τελευταίο λεπτό, η ομάδα του 3ου Γυμνασίου κέρδισε πέναλτι αλλά ο τερματοφύλακας του Γυμνασίου μας απέκρουσε κρατώντας το 1-0 και την νίκη.

Η 11άδα του αγώνα

Είσοδος στον αγωνιστικό χώρο

Η ομάδα μας επιτέθηκε πολλές φορές στο αντίπαλο τέρμα

Η ομάδα μας επιτέθηκε πολλές φορές στο αντίπαλο τέρμα. Ώσπου …

Η μπάλα μόλις έχει αναπαυθεί στα δίχτυα των αντιπάλων. Ο σκόρερ και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν : Γυμνάσιο Ιάσμου - 3ο Γυμνάσιο 1 - 0

Γυμνάσιο Ιάσμου – 3ο Γυμνάσιο 1 – 0

Κορίτσια : Γυμνάσιο Ιάσμου – 4ο Γυμνάσιο 2-0

Η ομάδα του γυμνασίου μας ήταν καλύτερη και είχε τόσο την κατοχή της μπάλας, όσο και τις πρωτοβουλίες στις κινήσεις. Έτσι, οι παίκτριές μας έκαναν πολλές φάσεις και ευτύχησαν να δουν την μπάλα στα δίχτυα του αντιπάλου 2 φορές, μια φορά στο πρώτο και μια φορά στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ομάδα των κοριτσιών με την κ. Δουρουκλάκη

Η ομάδα μας ήταν διαρκώς στην επίθεση από την αρχή

Το πρώτο γκολ μας ακυρώθηκε για offside. Σωστά. Σε λίγο όμως ...

Το πρώτο γκολ μας ακυρώθηκε για offside. Σωστά. Σε λίγο όμως …

Τα κορίτσια του Γυμνασίου Ιάσμου πανηγυρίζουν : Γυμνάσιο Ιάσμου - 4ο Γυμνάσιο 1-0

Τα κορίτσια του Γυμνασίου Ιάσμου πανηγυρίζουν :
Γυμνάσιο Ιάσμου – 4ο Γυμνάσιο 1-0

Η παίκτρια του Γυμνασίου Ιάσμου (με τα πορτοκαλί) σουτάρει και διπλασιάζει το σκορ : Γυμνάσιο Ιάσμου - 4ο Γυμνάσιο 2 - 0

Γυμνάσιο Ιάσμου – 4ο Γυμνάσιο 2 – 0

Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα στο τέλος του αγώνα.

Αγόρια : Γυμνάσιο Ιάσμου – 2ο Γυμνάσιο 1-2

Σε ένα ματς που η ομάδα μας δεν ήταν το φαβορί, βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο πρώτο ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά οι παίκτες του Γυμνασίου Ιάσμου βρήκαν τη δύναμη και την ικανότητα να ισοφαρίσουν πριν το διάλειμμα και το ημίχρονο έληξε 1-1. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκε την ομάδα μας να αμύνεται καθώς ο δυνατός αέρας βοηθούσε τις επιθετικές προσπάθειες των αντιπάλων. Παρά την εξαιρετική προσπάθεια, λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα οι αντίπαλοι μπόρεσαν να σκοράρουν και έτσι ηττηθήκαμε με 2-1.