Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΙΑΛΥΣΟΥ “ΚΑΛΛΙΠΑΤΕΙΡΑ”.
Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Εκεί μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο σχολείο μας, τον κανονισμό λειτουργίας, τα νέα του σχολείου μας και τα στοιχεία επικοινωνίας του.

Τα αποτελέσματα των επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου έχουν αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου.

IMG 20220830 171041Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές στο σχολείο μας θα γίνονται από τις 2-9-22 έως 9-9-22 και ώρα 8:30 π.μ. έως 12:30 μ.μ. Τις ίδιες ώρες θα βρίσκεται στο σχολείο μέλος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων για την είσπραξη της ετήσιας συνδρομής.

Σας ενημερώνουμε ότι στους ακόλουθους συνδέσμους μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα των επαναληπτικών εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2022 καθώς και την ύλη των εξεταζόμενων μαθημάτων:

Πρόγραμμα Εξετάσεων Σεπτεμβρίου

Ύλη Εξεταζόμενων Μαθημάτων

Επαναληπτικών Εξετάσεων Σεπτεμβρίου 2022

Σας ενημερώνουμε ότι τα αποτελέσματα προαγωγής και απόλυσης έχουν αναρτηθεί στον πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου. Οι βαθμοί θα αποσταλούν ηλεκτρονικά την Τρίτη 21-6-22.

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών μπορούν να υποβάλουν αίτηση αναβαθμόλογησης των γραπτών μέσα σε δύο εργάσιμες ημέρες, συνοδευόμενη με το προβλεπόμενο παράβολο.

Από τη Διεύθυνση

κειμένου που πληκτρολογείται στη γραφομηχανή ρετρό έννοια 197195000Μαθητές και μαθήτριες μας συμμετείχαν στο διαγωνισμό λογοτεχνικής μετάφρασης “Μικροί Μεταφραστές” για το σχολικό έτος 2021-22 με την καθοδήγηση της κ. Τάκα Αναστασίας. Το διαγωνισμό  διοργανώνει κάθε χρόνο  το Διεθνές Κέντρο Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου .  Διακρίθηκαν οι μαθήτριές της Γ΄τάξης Τσαμπίκα Μαρκιού (1ο Βραβείο) και Νεφέλη Ελευθεριάδου (Έπαινος) στη μετάφραση στην Αγγλική Γλώσσα. Συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια, τη συμμετοχή τους και τη διάκριση τους!

Οδηγίες προς τους μαθητές και μαθήτριες για την ομαλή διενέργεια των εξετάσεων:

Οι μαθητές/τριες :

• Προσέρχονται έγκαιρα στο σχολείο και παραμένουν στο προαύλιο μέχρι να χτυπήσει το κουδούνι. Προσοχή στην τήρηση του προγράμματος γιατί η εξέταση κάθε μαθήματος μπορεί να έχει διαφορετική ώρα προσέλευσης.
  • Με το χτύπημα του κουδουνιού μπαίνουν στις αίθουσες και κάθονται στα θρανία με αλφαβητική σειρά, σύμφωνα με την κατάσταση και με υπόδειξη των επιτηρητών.
  • Επιτρέπεται να έχουν μαζί τους στυλό μπλε ή μαύρο, μολύβι, σβήστρα, γεωμετρικά όργανα, νερό . Γράφουν μόνο με μπλε ή μόνο με μαύρο στυλό διαρκείας.
  • Δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους τσάντες, κασετίνες, βιβλία, τετράδια, σημειώσεις, κινητά (ακόμη κι αν αυτά είναι απενεργοποιημένα), διορθωτικό υγρό ή ταινία (blanco), υπολογιστικές μηχανές, ηλεκτρονικά μέσα μετάδοσης πληροφοριών ή επικοινωνίας (π.χ. smartwatch) ή άλλα αντικείμενα, τα οποία πρέπει να παραμένουν εκτός αίθουσας. Επισημαίνεται ότι για  την παρακολούθηση του χρόνου υπάρχουν ρολόγια τοίχου στην κάθε αίθουσα.
  • Για όποιον δεν ακολουθήσει τις οδηγίες αυτές δε θα επιτρέπεται η είσοδος στην αίθουσα.
  • Γράφουν τα στοιχεία τους στην κόλλα και το ονοματεπώνυμό τους στα θέματα.
  • Παραμένουν υποχρεωτικά στην αίθουσα 30 λεπτά μετά τη διανομή των θεμάτων.
  • Παραδίδουν το γραπτό τους επιτηρητές όταν τελειώσουν την εξέταση και οπωσδήποτε με τη λήξη του χρόνου εξέτασης και τους υποδεικνύουν πού τελειώνει το γραπτό τους.
  • Όσοι/ες εξετάζονται προφορικά ενημερώνουν τους επιτηρητές όταν τελειώσουν, παραμένουν στην αίθουσα και περιμένουν τη σειρά τους για να εξεταστούν.
  • Κατά τη διάρκεια της εξέτασης δεν επιτρέπεται στους εξεταζόμενους να βγαίνουν από την αίθουσα εκτός εξαιρετικής περίπτωσης.
  • Επισημαίνεται ότι η χρήση προστατευτικής μάσκας από όλους/ες είναι υποχρεωτική.

Στο έγγραφο που ακολουθεί μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τον τρόπο προαγωγής και απόλυσης των  μαθητών:

Πληροφορίες για τις Προαγωγικές και Απολυτήριες εξετάσεις

Στο έγγραφο που ακολουθεί μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για τον προγραμματισμό των εξετάσεων:

ΕΞΕ – 49571 – 2022 Υπουργική Απόφαση- Προγραμματισμός των εξετάσεων των Γυμνασίων σχολ. έτους 2021-22