ΕΚΔΗΛΩΣΗ FREEMOBILITY ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΩΦΩΝ ΠΑΤΡΑΣ

IMG_20170310_101728 (2)IMG_20170310_121013 (3)IMG_20170310_125343 (3)IMG_20170310_122746 (3) IMG_20170310_104225 (3)

Την Παρασκευή, 10 Μαρτίου 2017, η εκπαιδευτικός του Γυμνασίου Γαβαλούς Παπούτση Ευδοκία, ΠΕ06, παραβρέθηκε στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Κωφών Πάτρας όπου και παρακολούθησε παρουσίαση του προγράμματος Freemobility. Το πρόγραμμα αυτό ήταν το αποτέλεσμα συνεργασίας της οργάνωσης Ecomobility και των καθηγητών και μαθητών του ειδικού σχολείου.

Το Ecomobility είναι μια μη κερδοσκοπική οργάνωση που οργανώνει εκστρατείες με σκοπό τη βελτίωση συνθηκών μετακίνησης στις πόλεις. Κάθε χρόνο συνεργάζεται με σχολεία, προκειμένου να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές σε θέματα ελεύθερης μετακίνησης πολιτών διαφόρων κατηγοριών: άνθρωποι με κινητικές δυσκολίες σε αναπηρικά καροτσάκια, συμπολίτες μας με προβλήματα όρασης ή ακοής, ηλικιωμένοι με βακτηρίες, μητέρες με καρότσια, ποδηλάτες, μικρά παιδιά, …

Η παρουσίαση καταδείκνυε προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι μαθητές με ειδικές ανάγκες στην προσπάθειά τους να έχουν πρόσβαση σε μέσα μαζικής μεταφοράς, δημόσια κτήρια, πάρκα, μουσεία, θέατρα, καφετέριες. Επισημάνθηκε η αδήριτη ανάγκη ανέγερσης ενός σύγχρονου ειδικού σχολείου καθώς και η απόκτηση ενός λεωφορείου για τους μαθητές του σχολείου.  Ακολούθησε διάλογος με εκπροσώπους τοπικών φορέων (Δήμος Πάτρας, ΚΤΕΛ, Τροχαία). Η παρουσίαση έκλεισε με τραγούδι από τα ίδια τα παιδιά.

Η εκπαιδευτικός αποκόμισε πλούσιες εμπειρίες από την εκδήλωση αυτή, καθώς και το Γυμνάσιο Γαβαλούς έχει εκφράσει ενδιαφέρον για συμμετοχή στην εκστρατεία Ecomobility το σχολικό έτος 2017-2018. Η συζήτηση της εκπαιδευτικού με τον εκπρόσωπο του Ecomobility κύριο Θάνο Ζαφειρόπουλο υπήρξε καρποφόρα και άκρως εποικοδομητική.