Πρακτικό ανοίγματος προσφορών για την εκδρομή της σύμπραξης των σχολείων στη Ρουμανία 3-7 Απριλίου 2024.

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΕ ΣΔΕΡΡΕΣ – ΚΑΒΑΛΑ – ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Αποτίμηση σχεδίου δράσης ΑΜΕΑ 2022-2023 ΠΑΠΟΥΤΣΗ ΕΥΔΟΚΙΑ

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις-Προγράμματα-Εκδρομές | Γράψτε σχόλιο

Φόρμα Αποτύπωσης Σχεδίου Δράσης Σχολική Μονάδα: ΗΜΕΡΗΣΙΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΑΒΑΛΟΥΣ ΑΙΤΩΛΟΑΚΑΡΝΑΝΙΑΣ – 0106010 Σχολικό Έτος: 2022 – 2023

Άνοιγμα προσφορών για Εκπαιδευτική εκδρομή του Γυμνασίου Γαβαλούς

Σήμερα ημέρα Παρασκευή 17 Μαρτίου 2023 και ώρα 11:00π.μ. στο γραφείο του Διευθυντή του Γυμνασίου Γαβαλούς ανοίχτηκαν οι προσφορές που κατέθεσαν τέσσερα (4) γραφεία τουρισμού για την εκπαιδευτική εκδρομή που θα γίνει από 26 έως 29 Απριλίου 2023 στο ΚΠΕ ( ΚΕΠΕΑ ) Μαρώνειας στην Κομοτηνή .
Η πιο συμφέρουσα προσφορά ήταν του ταξιδιωτικού γραφείου “ΛΑΜΠΟΣ TOYRS”.
Γαβαλού 17 Μαρτίου 2023

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΑΒΑΛΟΥΣ
ΔΑΝΙΑΣ Κ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
ΠΕ11 Msc

3η Δράση
¨Πρόγραμμα σύμπραξης τριών Σχολείων¨
(2ο ΓΕΛ Αγρινίου-Γυμνάσιο Γαβαλούς-Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Αγρινίου)

« Η μαγεία του παιχνιδιού από το χθες στο σήμερα. Ένα σχολείο για όλους»

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΕ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΙΔΡΥΜΑ «ΣΤΑΥΡΟΣ ΝΙΑΡΧΟΣ».

Την Πέμπτη 9 Μαρτίου 2023, στα πλαίσια της εσωτερικής & εξωτερικής αξιολόγησης των σχολικών μονάδων για το σχολικό έτος 2022-2023, μαθητές και εκπαιδευτικοί από το ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ. Αγρινίου, το 2ο ΓΕΛ Αγρινίου και από το Γυμνάσιο Γαβαλούς είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν στο πρωτοποριακό πρόγραμμα «Artbook» του Κέντρου πολιτισμού «Σταύρος Νιάρχος» στην Αθήνα.
Στην είσοδο του Ιδρύματος μας υποδέχθηκε η υπεύθυνη του προγράμματος «Artbook».
Οι μαθητές πριν την είσοδό τους στο χώρο του προγράμματος ξεναγήθηκαν στη Εθνική Βιβλιοθήκη ( που στεγάζεται πλέον στο Ίδρυμα ¨Σταύρος Νιάρχος¨ ) και σε άλλους χώρους των εγκαταστάσεων.
Στο πρόγραμμα πήρε μέρος αντιπροσωπεία μαθητών-εκπαιδευτικών και από τα τρία σχολεία. Η εμπειρία που αποκόμισαν όλοι οι συμμετέχοντες στο πρόγραμμα ήταν πολύ μεγάλη .
Οι εργασίες των μαθητών – εκπαιδευτικών των τριών σχολείων θα βιβλιοδετηθούν και θα αποσταλούν σε κάθε σχολείο ξεχωριστά καθώς και σε Ηλεκτρονική μορφή. Επίσης, οι εργασίες των μαθητών – εκπαιδευτικών θα αναρτηθούν στο site του Ιδρύματος και θα βρίσκονται αναρτημένες εκεί για δύο χρόνια.

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν στη 3η δράση από το κάθε σχολείο είναι:

2ο ΓΕΛ Αγρινίου
Τσιώλη Ευαγγελία ΠΕ02, Φαρμάκης Γεώργιος ΠΕ02, Παντελή Στέλλα ΠΕ02 (Ειδικής Αγωγής).

Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Αγρινίου
Βαζούκη Γλυκερία ΠΕ30, Βελούδα Λαμπρινή ΠΕ80, Δασκαλοπούλου Ελένη ΠΕ30, Μπαμπάκου Βασιλική ΠΕ01, Μετσίνη Μυρτώ ΠΕ23, Βήκα Ελένη ΠΕ25.

Γυμνάσιο Γαβαλούς
Δανιάς Βασίλειος ΠΕ11 (Διευθυντής), Τρίμπου Γεωργία ΠΕ02, Χασιώτη Βασιλική ΠΕ02,

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΓΑΒΑΛΟΥΣ
ΔΑΝΙΑΣ Κ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
ΠΕ11 Msc

Φόρμα Αποτύπωσης Σχεδίου Δράσης εσωτερικής και εξωτερικής αξιολόγησης 2022-2023

Κατηγορίες: Εκδηλώσεις-Προγράμματα-Εκδρομές | Γράψτε σχόλιο

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ¨Πρόγραμμα σύμπραξης τριών Σχολείων¨ (2ο ΓΕΛ Αγρινίου-Γυμνάσιο Γαβαλούς-Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Αγρινίου) « Η μαγεία του παιχνιδιού από το χθες στο σήμερα»

¨Πρόγραμμα σύμπραξης τριών Σχολείων¨

(2ο ΓΕΛ Αγρινίου-Γυμνάσιο Γαβαλούς-Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Αγρινίου)

« Η μαγεία του παιχνιδιού από το χθες στο σήμερα»

Την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2022, στα πλαίσια  της εσωτερικής & εξωτερικής αξιολόγησης των σχολικών μονάδων για το σχολικό έτος 2022-2023, μαθητές και εκπαιδευτικοί από το Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Αγρινίου, το 2ο ΓΕΛ Αγρινίου και από το Γυμνάσιο Γαβαλούς είχαν την ευκαιρία να κάνουν την πρώτη τους συνάντηση στον τομέα: «Δίκτυα σχολείων» και στη δράση : «Η μαγεία του παιχνιδιού από το χθες στο σήμερα».

Η συνάντηση αυτή υλοποιήθηκε στο αμφιθέατρο του 2ου ΓΕΛ Αγρινίου με μεγάλη επιτυχία.

Την έναρξη της δράσης προλόγισαν οι Διευθυντές των τριών σχολείων κ.Τσιπάς Γεώργιος ΠΕ04.04,  Δανιάς Βασίλειος ΠΕ11  και Φαναριώτης  Ανδρέας ΠΕ88.02  καθώς και ο Σύμβουλος Παιδαγωγικής ευθύνης του Γυμνασίου Γαβαλούς κ. Νάκος Κωνσταντίνος ΠΕ03.

Έγιναν παρουσιάσεις δράσεων από το Ειδικό Γυμνάσιο- Λύκειο Αγρινίου και το Γυμνάσιο Γαβαλούς στους μαθητές και εκπαιδευτικούς του 2ου ΓΕΛ Αγρινίου. Οι δράσεις ήταν αφιερωμένες στην Παγκόσμια ημέρα των Α.Μ.Ε.Α.(3 Δεκεμβρίου).

Η συμμετοχή των μαθητών και εκπαιδευτικών του 2ου ΓΕΛ Αγρινίου ήταν καθολική. Η συμπεριφορά των μαθητών και των τριών σχολείων ήταν άψογη και η θεματολογία των δράσεων δημιούργησε όχι μόνο κλίμα συγκίνησης και ευαισθητοποίησης αλλά υπήρξε ταυτόχρονα και  αφετηρία προβληματισμού της ατομικής και συλλογικής ευθύνης σε ένα τόσο μεγάλο ζήτημα της εποχής μας : της διαφορετικότητας.

Οι εκπαιδευτικοί που συμμετέχουν στη σύμπραξη από το κάθε σχολείο είναι:

2ο ΓΕΛ Αγρινίου

Τσιώλη Ευαγγελία ΠΕ02, Φαρμάκης Γεώργιος ΠΕ02, Μάγγου Μαρία ΠΕ02, Παπαθανασίου Βασίλειος ΠΕ11, Παντελή Στέλλα ΠΕ02 (Ειδικής Αγωγής).

Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Αγρινίου

Βαζούκη ΓλυκερίαΠΕ30, Βελούδα Λαμπρινή ΠΕ80, Δασκαλοπούλου Ελένη ΠΕ30, Μπαμπάκου Βασιλική ΠΕ01, Παπατρέχα Σοφία ΠΕ86, Μετσίνη Μυρτώ ΠΕ23, Βήκα Ελένη ΠΕ25.

Γυμνάσιο Γαβαλούς

Δανιάς Βασίλειος ΠΕ11 (Διευθυντής), Τρίμπου Γεωργία ΠΕ02, Χασιώτη Βασιλική ΠΕ02.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ                              Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ                              Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

2ΟΥ ΓΕΛ ΑΓΡΙΝΙΟΥ          ΤΟΥ ΕΙΔ Γ/ΣΙΟΥ-ΛΥΚΕΙΟΥ                ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ  ΓΑΒΑΛΟΥΣ

ΤΣΙΠΑΣ ΓΕΩΡ.                   ΦΑΝΑΡΙΩΤΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ                      ΔΑΝΙΑΣ  ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας Γυμνασίου Γαβαλούς Σχολικού έτους : 2022-2023