Παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού

Την Τρίτη 5 Μαρτίου, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού και του bullying, πραγματοποιήθηκε ενημέρωση-ευαισθητοποίηση-συμβουλευτική βιωματικού χαρακτήρα στους μαθητές του γυμνασίου Γαλαξιδίου από τον ψυχολόγο του σχολείου Παππά Αθ. Οι μαθητές και μαθήτριες παροτρυνθήκαν να επεξεργαστούν τις έννοια του σχολικού εκφοβισμού παραθέτοντας σκέψεις κ ιδέες σχετικά με αυτό, προβληματίστηκαν και κατέθεσαν απόψεις αναφορικά με τα αίτια που πυροδοτούν την πρόκληση κάθε μορφής βίας. Σκοπός της ψυχοεκπαίδευσης ήταν να γίνει μια επεξεργασία των σκέψεων πεποιθήσεων αναφορικά με την ως τώρα εμπειρία τους και τη στάση τους με ένα φαινόμενο που λαμβάνει ανησυχητικές διαστάσεις, ώστε να αναδομηθούν περισσότερα υγιείς πεποιθήσεις και ασφαλείς τρόποι αντιμετώπισης μιας κατάστασης τόσο σε ατομικό επίπεδο όσο και σε συνολικό επίπεδο τάξης και γενικότερα του σχολείου. Η προοπτική είναι εμπέδωση και καλλιέργεια κλίματος εμπιστοσύνης και αισθήματος ασφαλείας μεταξύ των μαθητών-ριων ώστε να παροτρυνθούν να σπάνε τη σιωπή όταν βιώνουν ή και παρατηρούν φαινόμενα βίας στο σχολικό περιβάλλον.

enimerosi bullying4

enimerosi bullying3

enimerosi bullying2

enimerosi bullying1

8ο+ Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στο Παρίσι

Τρίτη 27/2/2024 – Παρασκευή 1/03/2024. 8ο+ Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο στο Παρίσι.

Το Γυμνάσιο Γαλαξιδίου ήταν εκεί! Την παρουσίαση του θέματος  “Ελλάδα, χώρα του Φωτός” εκφώνησε ο μαθητής της Γ’ Γυμνασίου Ανδρέας Ανάγνος. Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για αυτή τους την προσπάθεια!

Κατά την άφιξή μας στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος στην Αθήνα μας υποδέχτηκε η πρόεδρος του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου Γαλαξιδίου κυρία Μαρδάκη Μαρία. Την ευχαριστούμε θερμά!

paris5

paris3

paris1

paris2

paris6

paris7

paris8

Επίσκεψη του Συμβούλου Εκπαίδευσης Μαθηματικών, κ. Αντωνόπουλου

Την Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024 επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Γαλαξιδίου ο Σύμβουλος Εκπαίδευσης των Μαθηματικών του Νομού μας, κύριος Αντωνόπουλος Παναγιώτης και συζήτησε μαζί μας για τα τρέχοντα εκπαιδευτικά ζητήματα. Τον ευχαριστούμε θερμά!

Ενημερωτική ημερίδα Erasmus+

Tην Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024, πραγματοποίηθηκε ενημερωτική ημερίδα για το πρόγραμμα Erasmus+  στην Ιτεα από το ΙΚΥ. Το Γυμνάσιο Γαλαξιδίου ήταν εκεί!

erasmus2

erasmus3

erasmus1

Γιορτή γενεθλίων στο Γυμνάσιο Γαλαξιδίου

Η Διεύθυνση του Γυμνασίου Γαλαξιδίου ευχαριστεί θερμά τους μαθητές και τις μαθήτριες για το πάρτυ γενεθλίων που διοργάνωσαν και εύχεται σε όλους πρόοδο, υγεία και ευημερία!

gen1

gen3

Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας στο Γυμνάσιο Γαλαξιδίου

Κοπή πρωτοχρονιάτικης πίτας στο Γυμνάσιο Γαλαξιδίου. Ευχαριστούμε θερμά το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων για την προσφορά των εδεσμάτων και των δώρων στα παιδιά. Καλή χρόνια σε όλους!

kopi pitas4

Ενημέρωση Γονέων

Την Τρίτη 9 Ιανουαρίου 2024, η Διεύθυνση του Γυμνασίου Γαλαξιδίου υποδέχθηκε τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών και συζήτησε μαζί τους για όλα τα θέματα λειτουργίας του σχολείου. Τους ευχαριστούμε θερμά για την παρουσία τους!

Ευχές από το Γυμνάσιο Γαλαξιδίου!

Η Διεύθυνση και το προσωπικό του Γυμνασίου Γαλαξιδίου εύχονται σε όλες τις μαθήτριες, σε όλους τους μαθητές, τους γονείς και κηδεμόνες αυτών, ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΙΚΟ ΤΟ 2024!

Christmas2023

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών στο Γυμνάσιο Γαλαξιδίου

Tην Τρίτη 12 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών στο Γυμνάσιο Γαλαξιδίου. Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Μαρίνα Γεωργακοπούλου, Πρoϊσταμενη του παραρτήματος του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού στη Ναύπακτο, για την πολύτιμη συνδρομή της!

red cross3

red cross2

red cross4

red cross5

red cross6

red cross1

Επίσκεψη Εταιρίας Κοινωνικής Ψυχιατρικής Π. Σακελλαρόπουλος

Η Εταιρία Κοινωνικής Ψυχιατρικής Π. Σακελλαρόπουλος επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Γαλαξιδίου την Παρασκευή 8 Δεκεμβρίου του 2023 και ενημέρωσε τη Διεύθυνση και το Σύλλογο διδασκόντων για το έργο της. Τους ευχαριστούμε!

Επίσκεψη Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Φωκίδας

Ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Φωκίδας, κύριος Δούνας Κωνσταντίνος, επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Γαλαξιδίου, την Πέμπτη 30/11/2023. Στη συνάντηση συζητήθηκαν όλα τα θέματα που απασχολούν την εκπαιδευτική κοινότητα και τις ανάγκες των μαθητών και των μαθητριών μας. Τον ευχαριστούμε θερμά που μας τίμησε με την παρουσία του!

Εορτασμός της Επετείου του Πολυτεχνείου

Την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στον εορτασμό της 50ης επετείου του Πολυτεχνείου.

giorti 17Noemrh3

Επίσκεψη του ΚΕΔΑΣΥ Φωκίδας

Τη Δευτέρα 13 Νοεμβρίου 2023,  το ΚΕΔΑΣΥ Φωκίδας επισκέφτηκε το Γυμνάσιο Γαλαξιδίου και συζητήθηκαν όλα τα θέματα που άπτονται των εκπαιδευτικών αναγκών των μαθητών μας.

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Αναζητώντας τον δικό μου χρησμό”

Την Τετάρτη 8 Νοεμβρίου είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας τον κ. Αλτιπαρμάκη από το Αρχαιολογικό Μουσείο Δελφών και να μας παρουσιάσει το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Αναζητώντας τον δικό μου χρησμό».

enimerosi delfon2

Εργαστήρια Δεξιοτήτων – Σχέδιο Δράσης Σχολικής Μονάδας