Ημέρα Καινοτόμων Δράσεων

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ | 12 Μαΐου, 2011 | Χωρίς κατηγορία  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ημέρα Καινοτόμων Δράσεων

Συμμετοχή στην ημέρα  Καινοτόμων Δράσεων και Περιβαλλοντικών Δραστηριοτήτων με εκδηλώσεις παρουσίασης των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων Αγωγής Υγείας, Αγωγής Σταδιοδρομίας, Περιβαλλοντικής Αγωγής και Πολιτιστικών Θεμάτων που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα θεάτρου και την πινακοθήκη Φλωρινιωτών Ζωγράφων του Φ.Σ.Φ. “Ο Αριστοτέλης” την Δευτέρα, 9 Μαΐου 2011.

Διατροφή και παιχνίδι

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ | 14 Φεβρουαρίου, 2011 | Μεσογειακή Διατροφή, Προγράμματα Αγωγής Υγείας  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Διατροφή και παιχνίδι

Οι διατροφικές μας συνήθειες μέσα από το παιχνίδι. Τα παιδιά παίζουν και μαθαίνουν ταυτόχρονα στα πλαίσια του προγράμματος της Μεσογειακής διατροφής.

Η μεσογειακή πυραμίδα σημείο αναφοράς για μια σωστή και ισορροπημένη διατροφή. Tα παιδιά φτιάχνουν τη μεσογειακή πυραμίδα με τη μορφή κολάζ.

Φτιάχνοντας μελομακάρονα!

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ | 14 Ιανουαρίου, 2011 | Μεσογειακή Διατροφή, Προγράμματα Αγωγής Υγείας  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φτιάχνοντας μελομακάρονα!

Τα παιδιά φτιάχνουν μελομακάρονα στα πλαίσια του προγράμματος της Μεσογειακής Διατροφής.

Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ | 21 Δεκεμβρίου, 2010 | Περιβαλλοντική Αγωγή, Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής

Τα παιδιά συμμετέχουν σε προγράμματα Περιβαλλοντικής Αγωγής. Για το σχολικό  έτος 2010-2011 τρέχει ένα πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Αγωγής:

Περιβαλλοντική Αγωγή: Αναπτύσσω οικολογική συνείδηση.

Προγράμματα Αγωγής Υγείας

ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ | 2 Δεκεμβρίου, 2010 | Μεσογειακή Διατροφή, Προγράμματα Αγωγής Υγείας  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προγράμματα Αγωγής Υγείας

Τα παιδιά συμμετέχουν σε προγράμματα Αγωγής Υγείας. Για το σχολικό έτος 2010-2011 τρέχουν δύο προγράμματα Αγωγής Υγείας:

• Μεσογειακή διατροφή: Η σωστή διατροφή ως θεμέλιος λίθος της σωματικής ανάπτυξης και συνάμα πηγή έμπνευσης και δημιουργίας για τον άνθρωπο.
  • Πολιτική προστασία: Η σημασία του να μπορούμε να διαγνώσουμε τους κινδύνους για τη ζωή μας και τη ζωή των συνανθρώπων μας και να αντιδράσουμε έγκαιρα. Η αξία του να είμαστε σωστά προετοιμασμένοι για την αντιμετώπιση καταστάσεων εκτάκτου ανάγκης.

florina.jpg Με απόφαση του Νομάρχη Φλώρινας τα σχολεία του νομού θα παραμείνουν κλειστά τη Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2010 λόγω δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Το παρόν ιστολόγιο δημιουργήθηκε προκειμένου να αποτελέσει πρωταρχικά έναν τόπο συνάντησης των μαθητών του Εκκλησιαστικού Γυμνασίου Φλώρινας όσον αφορά το μάθημα της Πληροφορικής αλλά όχι μόνο. Προσδοκά να γίνει τόπος συνάντησης όλων των μαθητών και των καθηγητών του σχολείου για θέματα που απασχολούν μαθητές και εκπαιδευτικό προσωπικό. Το ιστολόγιο δημιουργήθηκε και βρίσκεται υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας Πληροφορικής κ. Δρομάζου. Η ύπαρξη του ξεκίνησε το σχολικό έτος 2009-2010.

internet.jpgΤο διαδίκτυο (Internet) συνδέει διάφορα δίκτυα και ανεξάρτητους υπολογιστές από όλα τα μέρη του κόσμου μεταξύ τους, έτσι ώστε όλα μαζί να σχηματίζουν ένα ενιαίο δίκτυο (Διαδίκτυο=Διασύνδεση Δικτύων, Internet=International Network). Σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιούμε το διαδίκτυο ώστε να διευκολύνουμε τη ζωή μας;

Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου σχεδιάζουν κινούμενες εικόνες (animation) στα πλαίσια του μαθήματος Πολυμέσα.

pbox.JPG Κάντε κλίκ εδώ!

phouse.JPG Κάντε κλίκ εδώ!

συνεχίστε την αναζήτηση »
  • Απρίλιος 2024