Νοέ 30 2023

Οκτ 17 2023

ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

26/9/2023 – Δράση για την Ανακύκλωση

Στις 26 Σεπτέμβρη του 2023 στο Εσπερινό Γυμνάσιο Χαλκίδας πραγματοποιήσαμε εκδήλωση ενημέρωσης – ευαισθητοποίησης  για την ανακύκλωση. Καλεσμένος μας ήταν ο αντιδήμαρχος καθαριότητας – πρασίνου και ανακύκλωσης Γιώργος Πάνος. Οι μαθητές του σχολείου και οι καθηγητές μας είχαμε την ευκαιρία να ακούσουμε, να θέσουμε ερωτήματα και να προβληματιστούμε. Η συζήτηση επεκτάθηκε σε ευρύτερα περιβαλλοντικά ζητήματα πέραν του δήμου μας και πέραν της ανακύκλωσης.

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ3 ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Ωστόσο η όλη πρωτοβουλία είχε και έναν πιο πρακτικό στόχο· την εφαρμογή ανακύκλωσης απορριμμάτων στο σχολικό μας κτήριο. Θεωρούμε ότι καθημερινά παράγεται μεγάλος όγκος απορριμμάτων στα σχολεία της Ελλάδας ο οποίος είναι κρίμα να καταλήγει στις χωματερές αντί να ανακυκλώνεται. Κουρασμένοι να περιμένουμε την πολιτεία να οργανώσει την αυτονόητη δράση πήραμε την πρωτοβουλία και ζητήσαμε την προμήθεια του σχολικού χώρου με μπλε  κάδο ανακύκλωσης. Ο αντιδήμαρχος ανταποκρίθηκε άμεσα και την επόμενη εβδομάδα στο σχολείο έφτασε ένας κάδος ανακύκλωσης και τέσσερις μικρότεροι χάρτινοι κάδοι για ανακυκλώσιμα υλικά τους οποίους και τοποθετήσαμε στους διαδρόμους του σχολείου. Ήρθαμε σε επαφή με τα πρωινά γυμνάσια με τα οποία συστεγαζόμαστε (3ο και 6ο Γυμνάσιο Χαλκίδας) εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή τους στη δράση και τον περαιτέρω συντονισμό της. Μελλοντικά σκοπεύουμε να εντάξουμε την εν λόγω δράση σε κάποιο ευρύτερο περιβαλλοντικό πρόγραμμα.

Η Ομάδα Πρασίνου του Εσπερινού Γυμνάσιου Χαλκίδας

Οκτ 12 2023

Πρoστατευμένο: URL ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ (ΚΩΔΙΚΟΙ ΓΙΑ ΤΟ WEBEX)

Αυτό το περιεχόμενο είναι προστατευμένο με συνθηματικό. Για να το δείτε εισάγετε το συνθηματικό σας παρακάτω:

Εισάγετε το συνθηματικό σας για να δείτε τα σχόλια.

Ιούν 21 2023

Ετήσια έκθεση Εσωτερικής Αξιολόγησης του Εκπαιδευτικού Έργου της Σχολικής Μονάδας (έτος αναφοράς 2022-2023)

Ιούν 20 2023

Σύνδεσμος παρουσίασης πολιτιστικού προγράμματος: “Η νέα γενιά για την ειρήνη”.

Ιούν 20 2023

Δράσεις στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “Η αυλή του σχολείου μας”.

Απρ 05 2023

Αφίσα συμμετοχής στο 7ο Μαθητικό Φεστιβάλ του European School Radio

Απρ 03 2023

Συμμετοχή στο Μαθητικό Φεστιβάλ European School Radio

Μαρ 27 2023

Συμμετοχή στο διαγωνισμό “Καν’ το ν΄ακουστεί 2023” του European School Radio

Το Εσπερινό Γυμνάσιο Χαλκίδας συμμετέχει στο διαγωνισμό «Καν’ το ν’ ακουστεί 2023» του European School Radio.

Πώς να ψηφίσω το τραγούδι «Θέλουμε ειρήνη» του Εσπερινού Γυμνασίου Χαλκίδας;

1. Ανοίγω το link (βλ. παρακάτω).
  2. Αναζητώ το τραγούδι με αριθμό 8428 και με τίτλο «Θέλουμε ειρήνη».
  3. Αφού ακούσω το τραγούδι, εμφανίζεται μια καρδιά.
  4. Πατάω την καρδιά.

Το Τμήμα Υποδοχής Προσφύγων του Εσπερινού Γυμνασίου Χαλκίδας συμμετέχει στο διαγωνισμό «Καν’ το ν’ ακουστεί 2023» του European School Radio.

Πώς να ψηφίσω το ραδιοφωνικό μήνυμα «Η σημασία της ειρήνης» του Τμήματος Υποδοχής Προσφύγων του Εσπερινού Γυμνασίου Χαλκίδας;

1. Ανοίγω το link (βλ. παρακάτω).
  2. Αναζητώ το ραδιοφωνικό με αριθμό 8463 και με τίτλο «Η σημασία της ειρήνης».
  3. Αφού ακούσω το ραδιοφωνικό, εμφανίζεται μια καρδιά.
  4. Πατάω την καρδιά.

Σεπ 29 2022