Αρχική » Εκπαιδευτικές Επισκέψεις » Τρισδιάστατος Εκτυπωτής – Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Γυμνάσιο Κανήθου

Τρισδιάστατος Εκτυπωτής – Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Γυμνάσιο Κανήθου

Την Παρασκευή 25/11/2016 το τμήμα Α’3 του Γυμνασίου Δροσιάς Εύβοιας, πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη στο Γυμνάσιο Κανήθου, όπου εκεί βρισκόταν ένας εκτυπωτής που εκτύπωνε τρισδιάστατα αντικείμενα από πλαστικό. Όταν φτάσαμε  κύριος Οικονομάκος Ηλίας, που είναι καθηγητής πληροφορικής στο σχολείο αυτό, μας οδήγησε σε μια αίθουσα όπου υπήρχε ο 3D εκτυπωτής και άρχισε να μας εξηγεί πώς λειτουργεί το μηχάνημα αυτό.

Τα αντικείμενα που εκτύπωνε τα έφτιαχνε με ένα συνθετικό υλικό με βάση το καλαμπόκι. Στο πάνω μέρος του εκτυπωτή υπήρχε μια θερμαινόμενη κεφαλή που η θερμοκρασία της – όταν ο εκτυπωτής λειτουργούσε – έφτανε τους 210 βαθμούς. Η κεφαλή αυτή προμηθευόταν το παραπάνω υλικό και το έλιωνε. Η κεφαλή αυτή κινούταν πάνω από μία βάση όπου εκεί πάνω εκτυπώνονταν τα αντικείμενα. Επίσης, η βάση αυτή κινούταν πάνω και κάτω ώστε να δοθεί στο αντικείμενο που εκτυπώνονταν 3D μορφή. Τέλος ο εκτυπωτής λειτουργεί όταν τον συνδέσουμε με Η/Υ και επιλέξουμε το αρχείο που θέλουμε να εκτυπώσουμε.

Ο κύριος Οικονομάκος, μας παρουσίασε τον εκτυπωτή και μας έδειξε μερικά αντικείμενα που είχαν τυπώσει οι μαθητές του σχολείου. Ύστερα, τυπώσαμε ένα πλαστικό ρομποτάκι, το οποίο ήταν το λογότυπο της εταιρίας που έφτιαχνε τους 3D εκτυπωτές. Για να εκτυπωθεί το ρομποτάκι, χρειάστηκε αρκετή ώρα όπως και για να εκτυπωθούν και τα άλλα αντικείμενα. Καθώς το ρομποτάκι εκτυπώνονταν, προβλήθηκε μια παρουσίαση με θέμα τους 3D εκτυπωτές.

Η επίσκεψη έφτανε στο τέλος της. Επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο και επιστρέψαμε στο σχολείο μας. Η επίσκεψη αυτή ήταν καταπληκτική και πολύ ενδιαφέρουσα. Θα ήθελα να ξαναδώ 3D εκτυπωτή!

Δημήτρης Ορφανός μαθητής της Α3 τάξης

3D-printer-013D-printer-023d-printer-03

Δεκέμβριος 2016

16/4/1972: Εκτοξεύεται από το Κέιπ Κένεντι της Φλόριντα το διαστημόπλοιο «Απόλλων 16» με κατεύθυνση τη Σελήνη