Το σχολείο μας: Εθνικής Αμύνης 8, Θεσσαλονίκη, τηλ. 2310 329056

Η ιστοσελίδα μας       Είμαστε και στο facebook

Η είσοδος του σχολείου μας από την οδό Εθνικής Αμύνης 8

20151020_092635

Άποψη κτηρίου από την αυλή

Η είσοδος στο σχολικό κτήριο

Η είσοδος στο σχολικό κτίριο

20140616_115446

Θέα από το σχολείο μας

Χάρτης σχολείου

Παροιμίες στα Ελληνικά και σε άλλες γλώσσες

Το Γυμνάσιο Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης Ανατολικής  Θεσσαλονίκης συμμετείχε στον εορτασμό  της  Ευρωπαϊκής  Ημέρας Γλωσσών, ο οποίος πραγματοποιείται την 26η Σεπτεμβρίου εκάστου έτους. Το  θέμα αυτής της χρονιάς ήταν οι παροιμίες με τον τίτλο:

“A Basket  Full of Proverbs” . Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρουσίασαν παροιμίες με διαφορετικά θέματα και διαφορετικό περιεχόμενο μέσω θεατρικής αναπαράστασης , εξήγησης , ζωγραφικής , τεχνικής graffiti , συγγραφής ιστοριών και παιχνίδι ρόλων δημιουργώντας παράλληλα ένα είδος βιβλίου παροιμιών. Την επιμέλεια της δραστηριότητας είχαν οι εκπαιδευτικοί κυρίες Δάμτση Ευθυμία (ΠΕ06 Αγγλικών) , Τσαντήλα Μαρία (ΠΕ07 Γερμανικών) και Προδρόμου Χρυσούλα (ΠΕ05 Γαλλικών). Πολύτιμη ήταν η συμβολή και άλλων εκπαιδευτικών του σχολείου όπως της κυρίας Ακανθοπούλου Καλλιρρόης (ΠΕ01 Θεολόγοι) και κυρίας Μαντζαρίδου Άννας (ΠΕ02 Φιλολογοί)

Our school is a multicultural school since pupils come mainly from Asian countries but also from European ones. We decided to propose Greek proverbs that cover a variety of situations involving learning, work, friendship and others and ask the pupils to find their equivalent form not only in some of the main European languages( English, German, French, Italian and Spanish) but also in Albanian, Russian, Georgian, Turkish, Dari, Urdu, Farsi, Chinese and Arabic.
The activities that will be done comprise role playing, pantomime, explanation of the proverbs, comic strip creation, graffiti and drawing and aspire to let students, teachers and the general public get in touch with various cultures, enrich their knowledge of the world, find common links and, ultimately, have fun!
VENUE: Intercultural Gymnasium of Eastern Thessaloniki
TARGET GROUPS: General public, Language experts, Language learners, Language teachers, Members of migrant communities / Speakers of minority or regional language(s), Parents, Pupils, Young people (in general)
ORGANISER: Intercultural Gymnasium of Eastern Thessaloniki
ADDRESS: 8, Ethnikis Aminis Street, P.C. 546 21, Thessaloniki, Greece
CONTACT NAME: 1) Damtsi Efthymia ( Teacher of English) 2) Tsantila Maria ( Teacher of German) 3) Prodromou Chrysoula ( Teacher of French)
CONTACT EMAIL: mail@gym-diapol-thess.sch.gr
TELEPHONE NUMBER: 0030-2310-329056( school phone number)

Ετικέτες:

Νέα Σχολική χρονιά 2016-17

Δυναμικά άρχισε η καινούρια σχολική χρονιά (2016-2017) με την Ημέρα Αθλητισμού (Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016) με μεγάλη συμμετοχή των μαθητριών και μαθητών μας αλλά και καθηγητών/καθηγητριών. Συντονιστής και «ψυχή» της μέρας αυτής ο καθηγητής της Φυσικής Αγωγής, κ. Ελ. Χουρπουλιάδης. Μερικά στιγμιότυπα:

20161003_091634 20161003_091546
20161003_104312 20161003_091748
20161003_104858 20161003_104841

ΜΝΗΜΕΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΞΕΝΑΓΟΥ

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΝ ΜΕ ΤΗ ΡΟΤΟΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑΝ ΣΤΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΓΛΩΣΣΑ ΤΙΣ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΜΝΗΜΕΙΟ .

Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας eTwinning

Στο πλαίσιο του μαθήματος των Μαθηματικών το σχολείο μας συμμετείχε στον Πανευρωπαϊκό διαγωνισμό eTwinning 2006 με το έργο με τίτλο «Crop circles challenge», στο οποίο συμμετείχαν μαθητές από την Ιταλία, Βέλγιο και την Ελλάδα. Το έργο κρίθηκε σύμφωνα με τα έξι κριτήρια από την Εθνική Υπηρεσία Υποστήριξης eTwinning, κατέκτησε το 1ο βραβείο και επιβραβεύτηκε αρχικά με την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας και στη συνέχεια με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας. Αυτό σημαίνει πως η εργασία μας, η εργασία των μαθητών και του σχολείου μας έχει αναγνωριστεί στο υψηλότερο Ευρωπαϊκό επίπεδο.

Image44

Ο Υφυπουργός κ. Θ. Πελεγρίνης στο σχολείο μας

Στα πλαίσια ενημέρωσης του Υφυπουργού Παιδείας, Έρευνα και Θρησκευμάτων για τα διαπολιτισμικά σχολεία, ο κ. Θ. Πελεγρίνης επισκέφτηκε μεταξύ άλλων και το σχολείο μας τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2016 και συζήτησε με τους καθηγητές και τους μαθητές μας.

Παρακολουθήστε το σχετικό ρεπορτάζ της ΕΡΤ3:

Επίσκεψη του Υφυπουργού στο σχολείο μας

Γιορτή 30 χρόνων λειτουργίας του σχολείου μας

Τετάρτη 17 Φεβρουαρίου ώρα 6 μ.μ Πανεπιστήμιο Μακεδονίας

Ετικέτες: ,

Στιγμιότυπα από τη χριστουγεννιάτική μας γιορτή (23-12-2015)

Σκέψεις, προβληματισμοί για το νόημα των Χριστουγέννων, κάλαντα από τη Ρωσία, την Αλβανία και την Κίνα, ευχές μαθητών και τραγούδια Hip Hop που δημιούργησε μαθητής μας και ο Άη Βασίλης που κερνούσε μελομακάρονα ήταν το πλούσιο «ρεπερτόριο» της χριστουγεννιάτικης γιορτής μας. Δείτε κι ακούστε! 😆

Το Γυμνάσιο λέει τα κάλαντα στο Λύκειο
DSC00648a
«Τρίγωνα, Κάλαντα» στα κινέζικα!
Σκέψεις μαθητών της Β΄και Γ΄ γυμνασίου για το νόημα των Χριστουγέννων

Κάλαντα στα ρωσικά!

DSC00664a

Ήρθε και ο Άη-Βασίλης με τα μελομακάρονα!

Ευχές από τους μαθητές της Α΄ γυμνασίου

3,2,1…Τραγούδι για την ειρήνη

Ευχές απ’ όλους σε όλους!

Κάλαντα στα αλβανικά!

Ετικέτες: , ,

Ένα τραγούδι για την ειρήνη: μουσική ευχή για το 2016

Ο μαθητής μας Κριστιάν Ρομάν από τη Ρουμανία, που πηγαίνει στη Β΄ γυμνασίου, έγραψε και τραγούδησε το τραγούδι της παρακάτω παρουσίασης και εύχεται σε όλο τον κόσμο «Ειρήνη!» με πολύ και βαθύ προβληματισμό!

Αισθανόμαστε πολύ περήφανοι για τη δημιουργία του και σας προσκαλούμε να το απολαύσετε!

Πειράματα ανίχνευσης νερού

Ένα απλό πείραμα ανίχνευσης του νερού στην γαλαζόπετρα (ένυδρος  θειικός χαλκός) που πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια προγράμματος e-twinning.

Συμμετοχή στην ΗΜΕΡΑ ΔΙΑΛΟΓΟΥ «Για ένα δημοκρατικό και συμμετοχικό σχολείο» 28.11.2015

ΑΦΙΣΑ

IMGP0304 IMGP0301 IMGP0299IMGP0303 IMGP0300