Λίγα λόγια για τη Βιβλιοθήκη μας

Η Σχολική Δανειστική Βιβλιοθήκη του Γυμνασίου Χιλιομοδίου

16559152_1811225149202402_1387677027_n

Το Γυμνάσιό μας βρίσκεται σε ημιορεινή περιοχή της Κορινθίας, και εδώ φοιτούν περίπου 160 μαθητές. Σε μια μικρή αίθουσά του, στον πρώτο όροφο, άρχισε να λειτουργεί από το σχολικό έτος 1994-95 Σχολική Δανειστική Βιβλιοθήκη.

Το 2000 συστάθηκε για πρώτη φορά «Ομάδα Βιβλιοθήκης» από μαθητές και τις υπεύθυνες καθηγήτριες, η οποία χωρίστηκε σε υποομάδες και ανέλαβε διετές πρόγραμμα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης με τίτλο «Λειτουργία Σχολικής Δανειστικής Βιβλιοθήκης», το οποίο και εγκρίθηκε από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού και επαναλήφθηκε το 2004.

Από το 2007, την επιμέλεια για τη λειτουργία της Βιβλιοθήκης έχουν αναλάβει μαθητές που «εκπαιδεύονται» από συμμαθητές τους και τις υπεύθυνες εκπαιδευτικούς, οι «Επιμελητές της Βιβλιοθήκης». Αυτοί ανοίγουν την Βιβλιοθήκη, βοηθούν τους συμμαθητές τους στην αναζήτηση βιβλίων, βοηθούν στην ταξιθέτηση των βιβλίων, φροντίζουν για την τήρηση του κανονισμού της Βιβλιοθήκης….