Αρχική » Ανακοινώσεις » Εκπαιδευτική εκδρομή στο Βελιγράδι

Εκπαιδευτική εκδρομή στο Βελιγράδι

Από τις 10 έως τις 14 Μαρτίου, τρεις μαθητές της Γ’ τάξης του Λυκείου Χάλκης επισκέφθηκαν με τους συνοδούς καθηγητές τους το Βελιγράδι στις 14 Μαρτίου, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής εκδρομής. Κατά την παραμονή τους φιλοξενήθηκαν από την Πρεσβεία της της Ελλάδας στο Βελιγράδι και ξεναγήθηκαν σε καθώς και τους χώρους της Εστίας Βελιγραδίου του Ελληνικού Ιδρύματος Πολιτισμού.

Επισκέφθηκαν επίσης, το Μουσείο Τέσλα, το Εθνογραφικό Μουσείο Βελιγραδίου όπου φιλοξενούσε και έκθεση Ελλήνων ζωγράφων, τον Πύργο όπου φυλακίστηκε και βασανίστηκε ο Ρήγας Φεραίος, το Πατριαρχείο της Σερβίας, τον Ι.Ν. του Αγίου Σάββα, την Εστία Βελιγραδίου (Ίδρυμα Ελληνικού Πολιτισμού), το πάρκο και το κάστρο Kalemegdan, το αρχοντικό Princess Ljubica, το ιστορικό προάστιο του Βελιγραδίου Zemun, ενώ περπάτησαν τις όχθες των ποταμών Δούναβη και Σάββα.

Το Γυμνάσιο Λ.Τ. Χάλκης ‘’Σωκράτης Φανουράκης’’, εκφράζει θερμές ευχαριστίες στον Πρέσβη της Σερβίας, για την συμβολή του στη φιλοξενία και στις παραπάνω εκπαιδευτικές επισκέψεις.

Η εκπαιδευτική εκδρομή ολοκληρώθηκε στην Αθήνα με επίσκεψη στην Πλάκα, στου Φιλοπάππου, στου Ψυρρή και με την παρακολούθηση θεατρικής παράστασης.

Φοτογραφία 5θήμερη εκδρομή

????????????????????????????????????

Φοτογραφία 5θήμερη εκδρομή

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.